Jak stać się lepszym kierowcą? Praktyczne wskazówki!

Podczas prowadzenia samochodu liczy się nie tylko umiejętność obsługi pojazdu. Zadaniem kierowcy jest dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Chcesz stać się lepszym kierowcą i osiągnąć perfekcję podczas jazdy autem? Sprawdź poniższe wskazówki!

Jak rozwijać umiejętności kierowania pojazdem?

  • Zapisz się na kurs prawa jazdy

Profesjonalnie przeprowadzony kurs prawa jazdy zapewni Ci dobry start i wysoki poziom umiejętności. Warto przemyśleć wybór szkoły jazdy i zdecydować się na kurs w placówce, która cieszy się dobrymi opiniami i wysoką zdawalnością kursantów. Nie bez znaczenia jest podejście instruktorów jazdy – dobry nauczyciel nie tylko wskaże Ci błędy, ale wytłumaczy też, jak ich unikać.

  • Korzystaj z jazd doszkalających

Nie tylko w trakcie kursu na prawo jazdy, ale też po jego zakończeniu możesz wykupić jazdy doszkalające. Dzięki dodatkowym godzinom praktyki pod okiem doświadczonego instruktora nabierzesz wprawy w kierowaniu autem oraz zwiększysz pewność siebie za kółkiem.

Jazdy doszkalające w poznańskiej szkole jazdy A&ATUT okażą się świetnym wyborem szczególnie w przypadku osób, które przez długi czas nie prowadziły auta, chcą odświeżyć lub poprawić nabyte zdolności. 

Doskonalenie umiejętności z profesjonalnym instruktorem jazdy pozwoli Ci:

  • utrwalić i rozwinąć techniki manewrowania pojazdem,
  • przyzwyczaić się do prowadzenia w ruchu miejskim, na autostradzie lub w wymagających warunkach atmosferycznych,
  • opanować do perfekcji parkowanie równoległe lub inne manewry, które dotąd sprawiały Ci trudność.
  • Regularnie kontroluj stan techniczny pojazdu

Dobry kierowca wie, że stan techniczny pojazdu ma wpływ zarówno na jakość jazdy, jak i bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj o systematycznych przeglądach swojego samochodu, zwracaj uwagę także na poziom płynu hamulcowego i oleju oraz na odpowiednie ciśnienie w oponach. Jeżeli słyszysz nietypowe dźwięki podczas jazdy autem, udaj się do mechanika na dodatkowy przegląd, by wykluczyć poważniejsze problemy.

  • Ćwicz jazdę w różnych warunkach

Jazda w niesprzyjających warunkach pogodowych pozwala doskonalić umiejętności i zachować kontrolę nad pojazdem. Warto prowadzić auto podczas mrozów, opadów śniegu i deszczu, a także w silnym słońcu i podczas wietrznej pogody. Także różna powierzchnia dróg, np. piach czy żwir, wpływa na sposób kierowania pojazdem. Dzięki temu zyskasz doświadczenie i pewność siebie za kółkiem. Nie unikaj również jazdy nocą lub o zmierzchu i zawsze zwracaj uwagę na to, by dostosować prędkość samochodu do warunków na drodze.

  • Zachowaj czujność na drodze

Podczas jazdy zwracaj uwagę na znaki drogowe, sygnały świetlne oraz zachowania innych kierowców i pieszych. Przewidywanie potencjalnych zagrożeń pozwoli Ci reagować szybciej i skuteczniej, gdy już dojdzie do niebezpiecznych sytuacji. 

Unikaj rozpraszaczy w trakcie prowadzenia samochodu, m.in. nie rozmawiaj przez telefon, nie oglądaj się zbyt często na pasażerów na tylnym siedzeniu, a gdy świeci ostre słońce – korzystaj z okularów przeciwsłonecznych.

  • Naucz się jazdy defensywnej

Opanowanie jazdy defensywnej pomoże Ci czuć się pewniej oraz zwiększy Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętaj o tym, by zachować odpowiedni odstęp od innych pojazdów na drodze, by mieć czas i miejsce na nagłe hamowanie i uniknąć potencjalnych kolizji. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości i staraj się przewidywać zachowania innych kierowców, rowerzystów czy pieszych, którzy znajdują się w Twoim pobliżu. 

Podsumowanie

Każdy ma szansę być dobrym kierowcą lub osiągnąć perfekcję podczas prowadzenia pojazdu. Wymaga to jednak ciągłej praktyki i rozwijania umiejętności. Zapewnij sobie dobry start i zdecyduj się na kurs prawa jazdy w uznanej szkole, a w razie potrzeby korzystaj z jazd doszkalających. Doświadczenie i umiejętności, które posiadasz, bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.