Jak szukać części samochodowych?

W dzisiejszych czasach części do samochodu można znaleźć nie tylko u mechanika – ich niezwykle szeroka gama dostępna jest również w wielu serwisach internetowych. Zamawianie w ten sposób jest zarówno tanie, jak i szybkie, przez co przyciągnęło wielu kierowców. Wybór odpowiedniej części nie zawsze jest jednak prosty. Na co należy zwrócić uwagę i na czym trzeba się skupić, aby znaleźć idealnie dopasowaną część? Warto się temu przyjrzeć.

Dane pojazdu – co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do poszukiwań danej części, konieczne jest poznanie wszystkich kluczowych danych pojazdu, które pozwolą na jego dokładną identyfikację. Im więcej informacji posiadamy o danym samochodzie, tym większe prawdopodobieństwo dobrania odpowiedniej części. Nie należy się spieszyć podczas tego kroku – jakikolwiek błąd może skończyć się niedopasowaną częścią i koniecznością jej odesłania, co może potrwać długi czas.

Na co należy zwracać uwagę? Tutaj mowa przede wszystkim o:

  • marce, modelu i wersji pojazdu,
  • roczniku,
  • wersji i mocy silnika,
  • rodzaju nadwozia,
  • typie napędu.

Gdzie jednak znaleźć te informacje? Tutaj z pomocą przyjdą karta pojazdu i dowód rejestracyjny – dane tam zapisane będą zgadzały się z fabrycznym stanem zakupionego pojazdu. Jeśli nie przeszedł on wielkich zmian, popełnienie błędu przy wyborze będzie praktycznie niemożliwe. Mając już wszystkie dane, warto zajrzeć na stronę https://sklep.s-auto.pl/czesci-samochodowe/, gdzie części nie zabraknie dla żadnego popularnego modelu.

Jak znaleźć części po numerze VIN?

Choć znalezienie części po danych, o których była mowa, jest zazwyczaj wystarczająco trafne, czasem lepiej jest postawić na gwarantowane rezultaty. W tym wypadku mowa o VIN (ang. Vehicle Identification Number), czyli nadanym przez producenta unikalnym numerze pojazdu. Zawiera on 17 znaków – zarówno cyfr, jak i liter. Wszystkie je można znaleźć w dokumentach pojazdu, a także na tabliczce znamionowej. 

Jak sprawdzić części po numerze VIN? To zasadniczo bardzo proste. Wystarczy wpisać ten ciąg cyfr i liter w daną wyszukiwarkę, a możliwość pomyłki spada do zera. Należy jednak pamiętać, że możliwość wyszukiwania po tym numerze nie jest częsta – zazwyczaj zaopatrzone są w nią jedynie autoryzowane serwisy i hurtownie. 

Wiedząc już, że szukanie części po VIN jest jednocześnie proste, jak i rzadko dostępne, warto spojrzeć też na inną metodę – OEM. Czym jest?

OEM – jak pomoże w znalezieniu części?

Na początku warto wyjaśnić ten termin – OEM (ang. original equipment manufacturer) to nic innego niż numer katalogowy części oryginalnej. Numer ten jest niezwykle przydatny, gdyż nawet wszystkie podane wcześniej dane, takie jak marka, model i wersja, nie zawsze oznaczać będą gwarancję dobrego zakupu.

Dlaczego tak się dzieje? Niektóre egzemplarze pojazdów posiadają fabrycznie części, które, choć wykonują to samo zadanie, różnią się od siebie. Numer OEM pozwala na pewność dopasowania danej części.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, aby znaleźć dany egzemplarz. Sprawdź części samochodowe w sklepie S-Auto, jeśli pragniesz, aby zakup był prosty, przyjemny i w pełni udany. 

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.