Jak wybrać odpowiedni quad dla początkującego?

Prawo jazdy pozwala nie tylko na możliwość prowadzenia auta, ale także na jazdę quadem. To doskonały pomysł dla osób szukających nieco adrenaliny i nowej pasji, która będzie świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz odprężenie się po godzinach. Jeśli także i Ciebie interesują quady, podpowiadamy, na co warto się zdecydować, ponieważ wybór jest naprawdę spory. Aby nauczyć się dobrze jeździć na tego typu pojeździe, należy dopasować taki model, który będzie odpowiedni dla osób początkujących. Zdecyduj się na najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Quady – czym są te pojazdy?

Quady pojawiły się w Polsce około dwie dekady temu. Wtedy, ich głównym przeznaczeniem było wykorzystywanie pojazdów w celach użytkowych przez ratowników wodnych, osoby pracujące w straży leśnej czy pożarnej. Jednak z czasem powszechność quadów wzrosła i stały się one całkiem pożądanym gadżetem stosowanym do celów indywidualnych, by móc poczuć nieco emocji podczas szybkiej jazdy w trudnych warunkach. Stąd też coraz więcej osób zapragnęło, aby mieć go na własność, co doprowadziło do tego, że na rynku zaczęło pojawiać się sporo modeli także dla dzieci czy nastolatków.

Skąd taki fenomen quadów? Ich charakterystyczną cechą, która wyróżnia je na tle innych pojazdów, jest specyficzna konstrukcja, dzięki której mogą one sprawnie poruszać się nawet po trudnym terenie. Dodatkowo pojazd ten jest otwarty, ponieważ nie posiada żadnej kabiny. Quady mają silnik z napędem spalinowym, co jednak nie wyklucza, że za chwilę powszechne staną się te elektryczne, które pomału wkraczają na rynek. Wiele osób porównuje kłady 125 i inne do motocykla, ponieważ steruje się nimi wyłącznie przy pomocy kierownicy, gazu, hamulca, siedząc na pojeździe okrakiem.

Jakie mamy rodzaje quadów?

Z uwagi na popularność tego rozwiązania, jakim są quady, dziś na rynku jest całkiem sporo różnych modeli, które różnią się między sobą zastosowaniem. Wyróżnić można 3 podstawowe rodzaje, pośród których znajdziemy quady sportowe, rekreacyjne oraz przeprawowe. Te pierwsze są zdecydowanie dedykowane zawodowcom z uwagi na ich spore silniki. Wymagają one dużego doświadczenia i sprawności, by zapanować nad dużą i ciężką maszyną. Napęd na cztery koła pozwala na eksplorowanie nawet najtrudniejszych terenów. 

Jeśli jednak nie jesteśmy sportowcami i nie bierzemy udziału w zawodach, zupełnie wystarczające będą quady rekreacyjne np. quady barton. Znajdziesz je w wielu miejscach – oferuje je choćby sklep motocyklowy Jan-mar. Mają one optymalną pojemność od 100 do 250 cm³, a przy tym do 18 KM. Są to wystarczające liczby, by móc poczuć adrenalinę, a przy tym zagwarantować sobie bezpieczeństwo, będąc amatorem. Z kolei quad przeprawowy jest prawdziwym pogromcą wertepów, ma wzmocnione zawieszenie i wyższy prześwit.

Quady dla osób początkujących

Osoby, które decydują się na zakup swojego pierwszego quada, powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ specyfika prowadzenia tego pojazdu jest inna niż w przypadku motocyklu bądź samochodu. Quad dla amatora nie powinien być zbyt duży. Trzeba być świadomym częstych przewrotek podczas wykonywanych manewrów, szukania odpowiedniego środka ciężkości. Trudny teren także będzie nowością, dlatego do jazdy należy podejść z ogromną pokorą. 

Przede wszystkim warto postawić na model o mniejszej mocy, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad prędkością manewrową, a także o optymalnej wadze, by w trakcie ewentualnego upadku czy otarcia nie doprowadzić do poważnych kontuzji, czy uszkodzeń ciała. Wielu początkujących decyduje się na wersję automatyczną pojazdu, by zapewnić sobie nieco komfortu na starcie i lepiej skupić się na drodze. Pamiętaj również o tym, żeby nie kierować się wyłącznie niską, atrakcyjną ceną quada, a wybierać rozwiązania od renomowanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród kierowców.

O czym jeszcze pamiętać, kupując quad?

Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo podczas jazdy quadem jest niezwykle ważne i dotyczy to nie tylko początkujących, ale także osoby zaawansowane. Sprawność fizyczna to jedno, ale dodatkowe środki ochrony to drugie. Dlatego pamiętaj, aby skompletować niezbędne akcesoria, które będziesz używać podczas jazdy. Wypadki na quadach mogą mieć bardzo złe skutki wpływające na całe życie. 

Przede wszystkim zainwestuj w odpowiedni zestaw odzieży ochronnej. Podstawą będzie wysokiej jakości kask, ochraniacze, zbroja na klatkę piersiową i kręgosłup, obuwie i rękawice (np. https://www.jan-mar.pl/482-rekawice). Zadbaj o nawyk zakładania wszystkich tych elementów za każdym razem, gdy decydujesz się na jazdę quadem.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.