Jak zapewnić drugie życie używanym akumulatorom? ŠKODA przedłuża ich żywotność nawet do 15 lat

ŠKODA przedstawia sposób na zapewnienie drugiego życia akumulatorom wykorzystywanym w pojazdach elektrycznych. Po eksploatacji w samochodach bardzo dobrze sprawdzą się one jako stacjonarne magazyny energii. Wydłuży to ich cykl życia do 15 lat i skutecznie zmniejszy ich ślad węglowy. Korzystać z tego rozwiązania będą przede wszystkim dealerzy ŠKODY, którzy wykorzystają zgromadzoną w ten sposób energię do ładowania samochodów elektrycznych lub na przykład oświetlenia i klimatyzowania salonów i punktów serwisowych marki.

Akumulatory zasilające całkowicie elektryczną rodzinę modeli ENYAQ iV, a także modele hybrydowe typu plug-in SUPERB iV, OCTAVIA iV oraz OCTAVIA RS iV, po eksploatacji w pojazdach dostają w ŠKODZIE drugie życie. Będą one mogły zostać wykorzystane przez dealerów marki w formie stacjonarnych systemów magazynowania energii elektrycznej, która może zostać użyta m.in. do zasilania stacji ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenia, klimatyzacji w showroomach czy w serwisach. Pojemność takich jednostek wynosi do 300 kWh, dzięki czemu możliwe jest zaopatrywanie w energię także stacji szybkiego ładowania o mocy do 150 kW. Systemy magazynowania mogą przechowywać nadwyżkę zielonej energii elektrycznej, która jest generowana np. przez system fotowoltaiczny dealera. Zgromadzona w ten sposób energia jest dostępna w każdej chwili – niezależnie od pogody czy aktualnego obciążenia lokalnej sieci energetycznej. Każda stacjonarna jednostka magazynująca jest skalowalna, a akumulatory w niej można łatwo wymieniać. Według planów, w najbliższych latach powstanie ponad 4 tys. takich urządzeń.

Jak zapewnic drugie zycie uzywanym akumulatorom 1

Drugie życie akumulatora i recykling

Wyniki projektu pilotażowego przeprowadzonego w Pradze wykazały, że pojemność akumulatorów wykorzystywanych ponownie w systemach magazynowania spada jedynie o ok. 2% rocznie. Okres ich użytkowania wzrasta zatem nawet do 15 lat, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu emisji CO2.

Po zakończeniu drugiego cyklu życia akumulatorów, ŠKODA przekazuje je do kontrolowanego recyklingu. Odzyskane w ten sposób surowce są następnie wykorzystywane do produkcji nowych akumulatorów.

Jak zapewnić drugie życie używanym akumulatorom - drugie życie akumulatora

Przyspieszona kampania e-mobilności

Od maja 2022 r. w fabryce głównej w Mladá Boleslav ŠKODA produkuje akumulatory do pojazdów opartych na modułowej platformie MEB. Obecna zdolność produkcyjna wynosi ponad 250 000 sztuk rocznie, a do końca 2023 r. ma wzrosnąć aż do 380 000 sztuk. Warto zaznaczyć, że akumulatory w modelach ENYAQ iV montowane są na linii montażowej w sąsiedniej hali, zapewniając tym samym krótkie odległości dostaw. Produkowane w czeskiej fabryce systemy akumulatorów wykorzystuje się również w pojazdach marek Volkswagen, Audi i SEAT.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.