Jak zostać kierowcą autobusu?

Przy wzrastających cenach paliwa, wiele osób decyduje się korzystać z komunikacji miejskiej. Dojeżdżamy w ten sposób do pracy, szkoły, czy do innych miejscowości. Czy zastanawiałeś się, jakie kwalifikacje musi posiadać kierowca autobusu, by móc pracować w tym zawodzie? Jakie są wymagania, by przystąpić do kursu prawa jazdy na autobus? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Kierowca autobusu — wymagania

Kierowca autobusu to odpowiedzialny zawód, który dba nie tylko o bezpieczeństwo pasażerów, ale także innych użytkowników ruchu drogowego. Często to od niego zależy, czy uda nam się dotrzeć bezpiecznie i na czas do pracy. Nic więc dziwnego, że aby pracować w tym zawodzie, należy spełniać określone wymagania.

Podstawowym warunkiem jest posiadanie prawo jazdy na autobus kategorii D oraz — jeśli chcesz wykonywać zawód kierowcy autobusu — konieczne jest odbycie kursu kwalifikacji wstępnej. Samo ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii D nie uprawnia nas do przewozu osób. 

Kierowca autobusu — kwalifikacja wstępna na przewóz osób

Zmiany w ustawie o transporcie drogowym wprowadzone w 2006 r., nałożyły obowiązek kształcenia kierowców zawodowych na przewóz rzeczy i ludzi. Jeśli zdałeś egzamin na prawo jazdy na autobus (kategorii D) po 10.09.2008 r. i chcesz pracować w zawodzie kierowcy autobusu, konieczne jest odbycie kursu kwalifikacji wstępnej.

Dopiero po zdobyciu świadectwa kwalifikacji zawodowej, możesz rozpocząć swoją pracę. Jeśli zdałeś egzamin przed 2008 r., jesteś zwolniony z obowiązku kwalifikacji wstępnej, wymagane jest jedynie odbycie szkolenia okresowego.

Kurs kategorii wstępnej na przewóz osób potocznie nazywany kursem na przewóz osób można podzielić na 4 rodzaje:

  • kwalifikacja wstępna,
  • kwalifikacja wstępna przyśpieszona,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona.

Przyspieszony kurs kwalifikacji wstępnej

Kursy kwalifikacji wstępnej przyspieszonej mogą rozpocząć osoby mające ukończony 23. rok życia, natomiast kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 23. rok życia i posiadają kwalifikację wstępną w zakresie przewozu rzeczy, a swoje uprawnienia chcą rozszerzyć do przewozu osób. Pozostałe kursy, kwalifikacji wstępnej są dla osób pomiędzy 21. a 23. rokiem życia.

By rozpocząć kurs kwalifikacji wstępnej, konieczne jest również dostarczenie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy. Co ciekawe, aby rozpocząć kurs kwalifikacji wstępnej, nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym. Po upływie 5 lat od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej wymagane jest odbycie szkolenia okresowego, badanie lekarskie, wymiana prawa jazdy oraz karty kierowcy.

prawo jazdy na autobus

Pamiętaj! Przed rozpoczęciem szkoleń okresowych lub kursów kwalifikacji, kwalifikacji wstępnej należy wyrobić profil kierowcy zawodowego (PKZ).

Poniżej w tabeli zebrano podsumowanie rodzajów kursów na przewóz osób i wskazano najważniejsze różnice między nimi.

tabela kwalifikacja wstepna prawo jazdy kat d

Prawo jazdy kategorii D wymagania

Uzyskane prawo jazdy kategorii D uprawnia do kierowania autobusem. By móc przystąpić do kursu na prawo jazdy na autobus konieczne jest:

  • wyrobienie tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK),
  • posiadanie prawa jazdy kat. B,
  • dostarczenie orzeczeń lekarskich i psychologicznych,

Niezbędne jest także ukończenie:

  • 21. roku życia (jeśli masz ukończony kurs kwalifikacji wstępnej),
  • 23. roku życia (jeśli masz ukończony kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej),
  • 24 roku życia (jeśli nie posiadasz świadectwa kwalifikacji).

Niestety, osoby pomiędzy 21 a 23 rokiem życia muszą liczyć się z ograniczeniami w wykonywaniu swojej pracy. Mogą poruszać się tylko na liniach regularnych do 50 km do ukończenia 24 roku życia. 

Kurs na prawo jazdy kat. D

Kurs prawo jazdy kat. D obejmuje 20h zajęć teoretycznych oraz 60h zajęć praktycznych. Dla osób, które posiadają prawo jazdy kategorii C, liczba godzin praktycznych obniżona jest do 40h.

Jeśli nie masz ukończonego kursu na przewóz osób oraz prawa jazdy na autobus możesz skorzystać z oferty OSK Akademia Dobrej Jazdy. Szkoła jazdy z Wrocławia umożliwia zakupu korzystnego pakietu kursu na prawo jazdy kursu kat. D oraz kwalifikacji wstępnej.

Akademia dobrej jazdy super osk

Przed wyborem szkoły jazdy, warto sprawdzić, jaki jest dostępny sprzęt szkoleniowy. W wymienionej szkole jazdy, część praktyczną zajęć realizuje się na identycznym autobusie, jak podczas egzaminu państwowego, a może się zdarzyć, że nawet na tym samym — WORD podnajmuje autobusy od tej szkoły jazdy do przeprowadzenia egzaminów państwowych.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.