Skutery to nie tylko szybki środek transportu dla kurierów i dostawców. Zalety elektrycznych jednośladów dostrzeże każdy, kto mieszka w zatłoczonym mieście i codziennie boryka się z korkami ulicznymi. Przy wyborze elektryka warto wziąć pod uwagę zarówno parametry silnika, jak i sprawdzić dodatkowe wyposażenie, które może wpływać na komfort jazdy. Zobacz, jak wybrać skuter elektryczny dla dorosłych i czym się kierować!
Wybór skutera elektrycznego dla dorosłych – parametry silnika
Jazda skuterem elektrycznym jest niezwykle satysfakcjonująca. Zarówno te produkcji zagranicznej, jak i polskie skutery elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na ergonomię i szybkość podróży. Przyjazne środowisku silniki elektryczne nie emitują zanieczyszczeń, a zwrotność skutera przyda się w godzinach szczytu, kiedy umożliwi ominięcie wielu zatorów ulicznych. Stojąc jednak przed wyborem odpowiedniej maszyny, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Do najbardziej istotnych kryteriów należą:
- maksymalny zasięg skutera – niektórzy szukają pojazdu do codziennego, sprawnego poruszania się po mieście, inni planują dłuższe wypady poza miasto. Maksymalny zasięg to parametr zależny od rodzaju baterii i poboru mocy, który ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób żyjących w mieszkaniach, bez możliwości podładowania jednośladu w hali garażowej. Zazwyczaj zasięg powyżej 100 km na jednym naładowaniu, przy założeniu, że maksymalne obciążenie skutera wynosi ok. 70 kg, uznawany jest już za bardzo wysoki i w pełni wystarczający dla potrzeb każdego.
- prędkość maksymalna – skutery elektryczne iamelectric zbudowane są z wydajnych jednostek elektrycznych. Prędkość do 45 km/h całkowicie wystarcza do płynnego poruszania się po mieście i nie wymaga prawa jazdy kat. B. Osoby urodzone przed 1993 r. mogą wsiąść za kierownicę, wyposażając się jedynie w dowód osobisty!
- moc silnika – parametr podawany w kW, który realnie wpływa nie tylko na prędkość maksymalną, ale przede wszystkim charakterystykę przyspieszenia. Jednostki o wyższej mocy charakteryzują się dynamicznym przyspieszeniem i satysfakcjonującą kulturą pracy.
Powyższe parametry szczególnie ważne będą dla osób, które szukają wydajnej jednostki na długie lata. Elektryczne motorowery i skutery służące jedynie do rekreacji nie muszą mieć wyśrubowanych parametrów.
Konstrukcja i kryteria ergonomiczne przy wyborze elektryka
Kolejną grupę czynników, które warto przeanalizować przy wyborze jednośladu, stanowią parametry konstrukcyjne i ergonomiczne. Dobry skuter elektryczny dla dorosłych nade wszystko powinien być wygodny. Dobrze zwrócić uwagę na wymiary danego skutera i dopasować je do własnej sylwetki. Dodatkowo warto sprawdzić, czy skuter posiada:
- wygodne siedzisko – często pomijany aspekt, który w największym stopniu odpowiada za komfort jazdy,
- intuicyjny układ sterowania – rodzaj kierownicy, wyświetlacz cyfrowy i rozstawienie przycisków wpływają na wygodę i bezpieczeństwo,
- tempomat – docenimy go zawsze wtedy, gdy będziemy musieli pokonać dłuższą trasę,
- łączność bluetooth – jadąc skuterem, najlepszym sposobem na sparowanie różnych urządzeń jest wykorzystanie łączności bluetooth.
Skuter elektryczny dla dorosłych powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo podróży. Aby pojazd można było łatwo transportować, dobrze sprawdzić jego wagę całkowitą. Wydajniejsze jednostki, o wyższym zasięgu maksymalnym, będą wyposażone w dwie baterie litowo-jonowe, co zwiększa wagę całkowitą, ale umożliwia bezstresowe pokonywanie dłuższych tras.