Inteligentne technologie w samochodach ciężarowych

Inteligentne technologie coraz śmielej wkraczają w świat motoryzacji. Niemal z miesiąca na miesiąc, pojawiają się informacje o pracach nad coraz to nowszymi rozwiązaniami informatycznymi dla samochodów, także tych ciężarowych. Implementacja nowoczesnych technologii ma zwiększyć zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy kierowców pracujących transporcie drogowym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej najciekawszym cyfrowym produktom dla samochodów ciężarowych.

Aplikacje monitorujące zmęczenie kierowcy

Nie maleje liczba wypadków drogowych, których wynikiem jest zmęczenie kierowców. Przeciwdziałać temu mają aplikacje, dedykowane między innymi firmom transportowym. Nowoczesne oprogramowanie, ma za zadanie monitorować stan psychofizyczny kierowcy oraz analizować liczbę godzin spędzonych przez niego za kierownicą. W razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, takich jak nieskoordynowane ruchy kierownicy lub niekontrolowane zbliżanie się pojazdu do krawędzi pasa, aplikacja sugeruje przerwę w pracy poprzez sygnały dźwiękowe i wibracje.

Otwieranie pojazdu cyfrowymi kluczami

Jedną z bardziej interesujących nowości na rynku automovite, są bez wątpienia cyfrowe klucze, które łączą się z samochodem za pomocą sieci GSM. Prace nad nimi prowadzi między innymi koncern Volvo. W ramach swojego produktu, ma on oferować firmom transportowym rozwiązanie pozwalające na otwieranie i zamykanie drzwi oraz uruchamianie silnika z poziomu aplikacji, nawet ze znacznej odległości. Co najlepsze, jedna aplikacja ma umożliwiać zarządzanie nawet kilkoma samochodami, co rozwiązuje potrzebę fizycznego przekazywania kluczy między kierowcami a zatrudniającym ich przedsiębiorstwem.

Czujniki sposobu jazdy

W branży transportowej na popularności zyskuje też telematyka. Coraz częściej firmy zajmujące się  drogowym przewozem towarów, decydują się na montaż czujników zbierających informację o sposobie jazdy kierowcy. Systemy telematyczne służą przede wszystkim informowaniu o stopniu zużycia paliwa oraz eksploatacji części, które mogą wymagać wymiany. Systemy te pozwalają w ten sposób na redukcję zbędnych kosztów paliwa oraz na zaplanowanie prac naprawczych z odpowiednim wyprzedzeniem, nim dojdzie do faktycznej awarii na trasie. Co więcej, nowoczesne czujniki mogą być wykorzystywane do zdalnego diagnozowania usterek, a nawet automatycznego przesyłania lokalizacji do serwisu czy służb w razie zdarzenia na drodze.

Asystenci głosowi

Nie ma wątpliwości – komunikacja człowieka z urządzeniami elektronicznymi to przyszłość branży motoryzacyjnej. Na popularności zyskują choćby wirtualni asystenci głosowi, wbudowani jako aplikacje na telefony lub głośniki. Dzięki asystentom, zawodowi kierowcy mogą obsługiwać większość funkcji pojazdu całkowicie bezdotykowo  Komunikacja z asystentem polega na wydawaniu poleceń w sposób, jakbyśmy rozmawiali z żywym człowiekiem. Możemy poprosić go o włączenie i wyłączenie silnika, wyznaczenie trasy, a nawet o wysłanie podyktowanej przez nas odpowiedzi na SMS.

Samochody ciężarowe wyposażone w nowoczesne technologie to w pełni inteligentne pojazdy, które w najbliższych latach zrewolucjonizują komfort, wydajność i bezpieczeństwo transportu

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.