Jeżdżą bez przedniej tablicy rejestracyjnej bo szpeci im samochód

Widok samochodów bez przedniej tablicy rejestracyjnej staje się powoli codziennością. Co na to przepisy? Czy kierowcy mogą czuć się bezkarni?

Właściciele sportowych aut i tych po tuningu rezygnują z przednich tablic rejestracyjnych najczęściej

Niektórzy kierowcy, w szczególności właściciele sportowych aut i tych po tuningu, rezygnują z umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych. Dlaczego? Bo twierdzą, że szpeci ona ich samochód. Ta praktyka, choć sprzeczna z przepisami, zdaje się być coraz bardziej popularna. Wydaje się, że dla niektórych kierowców estetyka samochodu jest ważniejsza niż przestrzeganie przepisów drogowych.

Brak przedniej tablicy rejestracyjnej – przepisy

Przepisy mówią jasno:

§ 35. – [Miejsce umieszczenia na pojeździe tablic rejestracyjnych] – Rejestracja i oznaczanie pojazdów oraz wymagania dla tablic rejestracyjnych.

1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

2. W przypadku pojazdów kategorii L2e, L5e, L6e i L7e, tablicę rejestracyjną umieszcza się również z przodu, jeżeli pojazdy te posiadają miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone.

3. W przypadkach uzasadnionych konstrukcją ciągnika rolniczego, tablicę rejestracyjną umieszcza się z przodu tego pojazdu.

4. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w ust. 2 i 3.

5. Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

6. Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.

7. Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej – po lewej stronie pojazdu.

(…)

Jaki mandat za brak tablicy rejestracyjnej

Kierowcy, którzy nie montują przedniej tablicy rejestracyjnej często decydują się na umieszczenie jej za przednią szybą. W takiej sytuacji ustawodawca przewiduje mandat w wysokości 500 zł. Kara ta dotyczy też tych użytkowników samochodów, którzy umieszczają tablice w miejscach, które nie są na nie konstrukcyjnie przeznaczone.

Zdejmowanie, zakrywanie, zabrudzenie, modyfikacja tablic rejestracyjnych

  • W sytuacji, gdy poruszamy się pojazdem, w którym tablice rejestracyjne są zabrudzone, co powoduje ich nieczytelność, policja może ukarać mandatem o wysokości 100 zł.
  • Gdy zdecydujemy się na używanie małej tablicy rejestracyjnej, mimo, że w samochodzie mamy możliwość zamontowania tej o standardowych rozmiarach, również możemy zostać ukarani. Tym razem mandatem o wysokości 300 zł.
  • W przypadku zakrywania tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł, a dodatkowo na kierowcę zostaną nałożone 3 punkty karne. Bardzo często decydują się na to kierowcy, którzy chcą uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości lub opłaty za autostradę.
  • Modyfikacja tablic rejestracyjnych, czy naklejanie na nie naklejek również jest zabronione. Policja w takim przypadku może ukarać kierowcę mandatem za brak tablicy rejestracyjnej w wysokości nawet do 1500 zł.
  • Zupełny brak tablic rejestracyjnych zazwyczaj wiąże się z tym, że samochód nie został dopuszczony do ruchu. Za jazdę takim samochodem grozi grzywna w wysokości 1500 zł.

W większości z powyższych sytuacji, kierowcy muszą liczyć się z tym, że zostanie zatrzymany również dowód rejestracyjny pojazdu.

Rezygnacja z przedniej tablicy rejestracyjnych to coraz częstszy trend

Rezygnacja z przedniej tablicy rejestracyjnej z powodów estetycznych jest zdecydowanie trendem, który zyskuje na popularności, szczególnie wśród młodych kierowców i miłośników tuningu. Niemniej jednak, bez względu na to, jak bardzo tablica rejestracyjna może „szpecić” samochód, jej posiadanie jest wymogiem prawnym. Wymówki podawane przez kierowców podczas kontroli policyjnej, niezależnie od tego, jak kreatywne mogą być, nie zmieniają faktu, że jazda bez przedniej tablicy jest wykroczeniem.

W obliczu tego trendu, ważne jest, aby podkreślić, że bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa powinno zawsze być na pierwszym miejscu. Estetyka samochodu, choć ważna dla wielu kierowców, nie powinna być stawiana ponad prawo. Pamiętajmy o tym, że nasze decyzje na drodze mają wpływ nie tylko na nas samych, ale także na innych użytkowników ruchu drogowego.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.