Kiedy ładować samochód elektryczny? Poradnik dla kierowców

Jedną z głównych zalet samochodów elektrycznych jest to, że nie trzeba ich ciągle tankować na stacjach benzynowych. Oprócz ceny paliwa częstym problemem może tu być bowiem sam dojazd na miejsce. Pojazdy akumulatorowe dają natomiast więcej możliwości, a żeby wykorzystać ich pełny potencjał, nie zaszkodzi dowiedzieć się, kiedy ładować samochód elektryczny, aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu i pieniędzy.

Ładowanie samochodu elektrycznego w czasie pracy

Kierując się założeniem, że każda chwila, kiedy nie używamy samochodu elektrycznego, jest dobra do jego naładowania, dość atrakcyjnym rozwiązaniem mogą okazać się ładowarki samochodowe w pobliżu miejsca pracy. Popularne stacje ładowania samochodów elektrycznych różnego rodzaju są łatwe w użyciu, przez co stanowią atrakcyjną propozycję zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników chcących przygotować swój pojazd na powrót do domu. Główną zaletą podłączenia pojazdu do sieci elektrycznej na czas pracy jest to, że maksymalnie wykorzystujemy czas, kiedy samochód jest nieużywany, właśnie do jego ładowania.

Zapewnienie wygodnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmie może nie tylko zachęcić kierowców do wybierania bardziej ekologicznego środka transportu, ale także zagwarantować sprawdzony punkt ładowania, dzięki któremu akumulatory pojazdu zawsze będą pełne. 

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może okazać się urzeczywistnieniem największych marzeń kierowców pragnących niezależności. Ciągłe jeżdżenie samochodem spalinowym na stację paliw jest nie tylko stratą czasu, ale również pieniędzy. Każde odpalenie silnika i następne kilometry są bowiem równoznaczne ze zużyciem paliwa. Oznacza to więc, że nawet po zatankowaniu samochodu do pełna, po przyjeździe do domu bak nie będzie pełny. 

Łatwe w montażu kompaktowe stacje ładowania samochodów elektrycznych pozwalają naładować pojazd w pełni bez konieczności dodatkowej wycieczki na stację. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest więc oszczędnością czau i pieniędzy. Dzięki instalacji prostej w użyciu domowej stacji ładowania, możliwe jest podłączenie pojazdu do sieci w każdym momencie, kiedy jest on zaparkowany. Najlepszym przykładem przemyślanego wykorzystania tego rozwiązania jest więc podłączanie pojazdu na noc. Dzięki temu nie musimy się martwić tym, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, ponieważ, tak czy inaczej, rano powinien być on gotowy do jazdy. 

Ładowanie nocne może być również dobrym pomysłem dla osób, korzystających z tańszych nocnych taryf energetycznych, np. G12. Dzięki temu to ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego, staje się mniejszym problemem, a sam pojazd rano powinien być gotowy do drogi do pracy.

Szybkie ładowanie samochodu elektrycznego podczas zakupów

Najciekawszym sposobem na, to kiedy ładować samochód elektryczny, może okazać się korzystanie z szybkich ładowarek, umieszczonych przy parkingach marketów. Mogą one być niezwykle użyteczne, ponieważ podczas relatywnie krótkich wypadów na zakupy. Ładowarka DC potrafi bowiem wypełnić baterię pojazdu o wiele szybciej niż rozwiązanie wersja AC, co pozwala na robienie zakupów, bez ciągłego zastanawiania się ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego oraz dalszy komfortowy powrót do domu i ponownego podstawienia pojazdu pod osobistą stację ładowania.

Jak widać, odpowiednie korzystanie ze stacji ładowania samochodów elektrycznych umożliwia nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach w odpowiednie punkty, ale również pozwala wykreować praktyczny cykl dobowy, dzięki któremu uzupełnianie energii w akumulatorach naszego pojazdu będzie praktycznie niezauważalne. Od nocnego podłączenia w garażu, przez korzystanie ze stacji przy miejscu pracy, aż po szybką regenerację baterii podczas przerwy na zakupy.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.