Zielona energia w motoryzacji. Jak robi to Škoda?

Škoda kieruje się strategią zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu znacznie zmniejsza emisję CO2. Oprócz produkcji pojazdów w pełni elektrycznych, do których zasilania zielona energia jest również coraz częściej wykorzystywana, producent systematycznie wspiera rozwój energii odnawialnej. O jej źródłach i sposobach pozyskiwania opowiedział Petr Pavlík z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

Zielona energia w motoryzacji. Jak robi to Skoda

Promienie słoneczne

Według Petra Pavlíka istnieją trzy główne sposoby wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Pierwszym z nich jest słońce. Pavlík uważa, że elektrownie fotowoltaiczne dają obecnie największe możliwości spośród wszystkich źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest m.in. to, że prawie każdy może umieścić panel słoneczny na dachu swojego domu.

Škoda inwestuje w systemy fotowoltaiczne na dużą skalę. Marka stopniowo instaluje je w swoich zakładach produkcyjnych i centrach serwisowych. Największy dachowy system fotowoltaiczny w Czechach, składający się z prawie 6 000 modułów słonecznych, znajduje się na dachach Škoda Parts Center i budynku logistycznego. Panele słoneczne zainstalowano również w indyjskim zakładzie produkcyjnym – znajduje się tam imponująca liczba 25 770 modułów fotowoltaicznych.

Zielona energia w motoryzacji. Jak robi to Skoda wiatr

Wiatr

– Wiatr może wprawić turbinę w ruch nawet przy stosunkowo niskich prędkościach, wynoszących około 10 km/h.

Z punktu widzenia „dużej” energetyki, budowanie farm wiatrowych wymaga odpowiednich warunków, czyli stałego i stabilnego wiatru.

– Istnieją również małe, lokalne źródła – mikroturbiny, ale one mają moc zaledwie kilkuset watów, co wystarczy, np. do podtrzymania światła w domku letniskowym – dodaje Pavlík, wskazując, że energia wiatrowa może pomóc choćby na małą skalę.

Zielona energia w motoryzacji. Jak robi to Skoda wodaq

Woda

Ostatnią główną metodą wytwarzania zielonej energii są elektrownie wodne. Europejskim mistrzem w ich wykorzystaniu jest Norwegia, która produkuje w ten sposób aż 99% energii odnawialnej.

– Choć woda ma ogromny potencjał energetyczny, z perspektywy globalnej, budowanie elektrowni wodnych ma sens tylko na naprawdę potężnych przepływach. Ale w odpowiednich warunkach hydroenergia może mieć również znaczący wkład w lokalny sektor energetyczny – tłumaczy.

Zielona energia w motoryzacji Skoda

Zrównoważony rozwój marki

Fabryka komponentów Škody w Vrchlabí działa z całkowicie neutralnym bilansem CO2 już od końca 2020 r., a pozostałe zakłady mają osiągnąć ten cel w niedalekiej przyszłości. Škoda stale minimalizuje wpływ swoich produktów i rozwiązań mobilnych na środowisko. Oprócz wykorzystywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, wachlarz działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmuje także recykling odpadów powstałych w wyniku produkcji, stosowanie odpowiednich materiałów, stałe zmniejszanie zużycia wody oraz logistykę przyjazną dla środowiska.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.