Kolejny protest rolników już 10 Maja! Gdzie pojawią się utrudnienia? (MAPA)

W najbliższy piątek, 10 maja, centrum Warszawy stanie się areną kolejnego dużego protestu rolników. Oczekuje się, że do stolicy zjedzie nawet 200 tysięcy protestujących, co niewątpliwie wywoła znaczne utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej. Demonstracja ta ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec polityki ekologicznej Unii Europejskiej, szczególnie wobec implementacji Zielonego Ładu.

Przyczyny protestu

Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, podkreśla, że protest jest reakcją na niedostateczne wsparcie rządu dla sektora rolnego oraz na wprowadzanie regulacji, które mogą negatywnie wpłynąć na polskie rolnictwo. Związkowcy domagają się wprowadzenia systemów wsparcia finansowego, które pomogą odzyskać niezależność finansową polskich rolników, w tym preferencyjnych kredytów oraz pomoc w oddłużaniu.

Plan protestu i trasa przemarszu

Protest rozpocznie się o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. Uczestnicy przemaszerują następującymi ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Marszałkowska, rondo R. Dmowskiego, Al. Jerozolimskie, rondo Ch. de Gaullea, a następnie wrócą na Nowy Świat, kierując się w stronę Placu Trzech Krzyży, gdzie protest ma zakończyć się o 22:00. Na każdym z tych odcinków można spodziewać się zablokowanego ruchu, co znacząco wpłynie na dostępność przejazdu w centrum miasta.

mapa protestu rolnikow
Trasa protestu rolników 10 maja 2024 roku w Warszawie / źródło: gazetaprawna.pl

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Miejskiej w Warszawie już zapowiedział, że pierwsze zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej mogą zostać wprowadzone już w momencie zbierania się uczestników na Placu Zamkowym. Tramwaje linii 4 i 20 zostaną przekierowane przez Most Gdański. Z kolei trasy innych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części:

  • Linia 13 po stronie Woli kursować będzie od CM. Wolski przez al. Solidarności, Okopową, Towarową, Grójecką, do Pl. Narutowicza, a po stronie Pragi Płn. od Kawęczyńska-Bazylika przez Targową, Ratuszową, aż do Ratuszowa-Zoo.
  • Linia 23 po stronie Woli: od Nowe Bemowo przez al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Popiełuszki, do Metro-Marymont; po stronie Pragi Płn.: od Czynszowa przez 11 Listopada, Targową, Kijowska, do Dw. Wschodni (Kijowska).
  • Linia 26 po stronie Woli: od Metro Młociny przez al. Solidarności, al. Jana Pawła II, ks. J. Popiełuszki, do Metro-Marymont; po stronie Pragi Płn.: od Wiatraczna przez Targową, Ratuszowa, do Ratuszowa-Zoo.

Autobusy również zostaną objęte zmianami:

  • Linia 160 zakończy trasę na wysokości Dworca Wileńskiego, natomiast linia 190 dojedzie z jednej strony do Placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. Solidarności z Targową i zawróci na wysokości ulicy Ząbkowskiej.
  • Zablokowany może być przejazd ulicą Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Postulaty rolników

Rolnicy podczas protestu planują wyrazić swoje niezadowolenie wobec Zielonego Ładu, domagając się rezygnacji z niektórych jego elementów, które uznają za szczególnie szkodliwe. Wyrażają również chęć przeprowadzenia referendum w tej sprawie, aby umożliwić społeczeństwu decydowanie o dalszych losach tej polityki.

Czas na refleksję

Protest 10 maja w Warszawie to nie tylko manifestacja polityczna, ale również sygnał dla rządu i Unii Europejskiej, że polska wieś domaga się głębszej refleksji nad kierunkiem zmian w polityce rolniczej. Uczestnicy apelują o uwzględnienie ich głosu w debacie publicznej. Dla mieszkańców i osób planujących podróże przez centrum Warszawy, warto zaplanować ten dzień z wyprzedzeniem, by uniknąć utrudnień.

Źródło: gazetaprawna.pl

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.