Kurtka puchowa niebezpieczna w samochodzie! Sprawdź dlaczego

Zimowy poranek. Spieszymy się do praca, a na dodatek musimy odwieźć dziecko do przedszkola. Wkładamy dziecko do fotelika, szybkie skrobanie szyb, wsiadamy do auta i ruszamy. Znacie ten scenariusz? Z pewnością tak. Jednak większość kierowców pomija wtedy bardzo ważny szczegół. Jaki?

Co z tą kurtką?

Jesień i zima charakteryzują się tym, że chodzimy przez kilka miesięcy w dość grubych, często puchowych kurtkach. Zazwyczaj też wsiadamy do wychłodzonego auta właśnie w kurtce. Nie chcemy również narazić naszych dzieci na przeziębienie, więc również w kurtkach zapinamy je w fotelikach. Przy tych wszystkich powtarzalnych czynnościach nie zdajemy sobie sprawy jakie niebezpieczeństwo grozi nam i naszym dzieciom.

Ruszamy tą trasą co zwykle. Jest ślisko, więc jedziemy ostrożnie – nic niebezpiecznego nam wtedy nie grozi. Nic bardziej mylnego! Z naprzeciwka jedzie kierowca, któremu jak widać bardzo się spieszy. Wpada w poślizg. Usiłujemy wykonać szybki manewr aby uniknąć zderzenia jednak gruba kurtka ogranicza nasz zakres ruchu. Dochodzi do zderzenia. Na szczęście mamy zapięte pasy bezpieczeństwa ale zapomnieliśmy o czymś równie istotnym – o zdjęciu kurtki. Co się dzieje? Pasy na szczęście zadziałały prawidłowo, jednak w kieszeniach kurtki mieliśmy schowanych wiele rzeczy: klucze od domu, telefon, długopis, portfel – wszystko bowiem może przydać się w ciągu dnia. Siła uderzenia jest dość spora, bo kierowca z przeciwka się przecież spieszył. W wyniku wypadku doznajmy groźnych urazów wewnętrznych.

A co z dzieckiem?

Przez grubą kurtkę pasy niewystarczająco przylegały do ciała, przez co w chwili wypadku nie przytrzymały wystarczająco dziecka. Maluch wyślizguje się z pasów i niczym worek ziemniaków przelatuje przez wnętrze samochodu doznając wielu obrażeń.

A miała to być standardowa podróż do przedszkola i do pracy.

Pasy bezpieczeństwa – zdania podzielone

Niestety na temat odpowiedniego zapinania pasów bezpieczeństwa są zdania podzielone. Jedni mimo posiadanej wiedzy na temat niebezpieczeństwa jakim może być gruba kurtka w trakcie jazdy samochodem nie biorą tego zupełnie pod uwagę. Inni uważają, że pasy bezpieczeństwa są im zupełnie niepotrzebne. A co Wy myślicie?

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.