Koniec wyprzedzania na autostradach. Czy będą zmiany w prawie?

Większość kierowców zna to uczucie gdy jedzie autostradą i nagle na lewym pasie pojawia się ciężarówka, która usiłuje wyprzedzić drugą. I świadomie piszemy usiłuje ponieważ ich różnica prędkości wynosi zaledwie klika km/h. Taki manewr trwa zdecydowanie zbyt długi czas. Czy szykują się zmiany w prawie, które rozwiążą ten problem?

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek – czy kierowcy mogą na to liczyć?

Ograniczenie prędkości dla ciężarówek na autostradzie wynosi 80 km/h. Zdarza się jednak regularnie, że ciężarówki jadą nieco szybciej i wtedy dochodzi do manewru wyprzedzania. Próba wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla ciężarówek była podejmowana wielokrotnie, ale czy istnieje realna szansa no to, że coś się w tej kwestii zmieni?

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości dopytywał ministerstwo czy pojawiły się plany dotyczące wprowadzenia zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe na wszystkich drogach szybkiego ruchu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnia, że wprowadzenie całkowitego zakazu wyprzedzania dla samochodów ciężarowych na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest nieuzasadnione, ponadto taki pomysł został negatywnie oceniony konsultacji z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi.

Sprawdź taryfikator mandatów 2021

Plaga polskich dróg – wyprzedzające się ciężarówki. Ulga dla kierowców jedynie na wybranych odcinkach.

Wygląda na to, że z nagminnym wyprzedzaniem się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu kierowcy będą musieli jakoś funkcjonować, mimo, że takie manewry niejednokrotnie stwarzają zagrożenie w ruchu. Zakazy będą mogły jedynie pojawiać się na wybranych odcinkach dróg, które już funkcjonują np. na autostradzie A2 czy A4. 

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.