Nowa Škoda Kodiaq: jeszcze bardziej wyrazisty design i napęd hybrydowy typu plug-in

Škoda ulepszyła swojego bestsellerowego, dużego SUV-a Kodiaq i prezentuje jego drugą generację. Model ma teraz bardziej wyrazisty design i oferuje jeszcze więcej miejsca, zwłaszcza dla pasażerów w trzecim, opcjonalnym rzędzie siedzeń. Pojazd dostępny będzie z dwoma silnikami benzynowymi oraz dwoma silnikami wysokoprężnymi o mocy od 110 kW do 150 kW, a także, po raz pierwszy, w wersji hybrydowej typu plug-in. Będzie oferowała ona zasięg elektryczny wynoszący około 100 kilometrów. W ofercie modelowej znajduje się najnowocześniejsze wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, w którego skład wchodzą m.in. reflektory Matrix LED drugiej generacji oraz niezwykle zaawansowane systemy wspomagające. Światowa premiera modelu będzie miała miejsce w IV kwartale br.

– Od momentu premiery rozpoczynającej naszą kampanię SUV-ów w 2016 roku model Kodiaq odniósł absolutny sukces. Dzięki mocnemu i tzw. krystalicznemu językowi projektowania, przestronnemu wnętrzu i doskonałemu stosunkowi jakości do ceny przyciągnął wielu nowych klientów i zdobył renomowane międzynarodowe nagrody. Druga generacja ma wszystkie warunki wstępne – w tym wersję hybrydową typu plug-in – aby dodać kolejny wspaniały rozdział do tej historii sukcesu – mówi Klaus Zellmer, Prezes Zarządu Škoda Auto.

Nowa Skoda Kodiaq jeszcze bardziej wyrazisty design i naped hybrydowy typu plug in

Nowoczesne układy napędowe

Škoda Kodiaq drugiej generacji oferuje nową gamę układów napędowych, w tym hybrydowy napęd typu plug-in o mocy systemowej 150 kW (204 KM). Akumulator wysokonapięciowy o pojemności 25,7 kWh zapewni całkowicie elektryczny zasięg ok. 100 kilometrów. Obsługuje on ładowanie prądem przemiennym o mocy 11 kW, np. z wallboxa. Akumulator można uzupełnić jeszcze sprawniej na stacjach szybkiego ładowania prądem stałym o mocy do 50 kW. Pojazd będzie ponadto dostępny w wersjach z dwoma silnikami wysokoprężnymi i dwoma silnikami benzynowymi o mocy od 110 kW (150 KM) do 150 kW (204 KM). Podstawowy wariant benzynowy 1.5 TSI oznacza również debiut technologii miękkiej hybrydy w tej serii modelowej. Silniki TDI 142 kW (193 KM) i TSI 150 kW (204 KM) są standardowo wyposażone w napęd na wszystkie koła, a wszystkie pięć jednostek napędowych spełnia normę emisji spalin Euro 6e. Wszystkie nowe wersje modelu Kodiaq posiadają w automatyczną skrzynię biegów DSG.

Nowa Skoda Kodiaq drugiej generacji

Wyrazisty design i nowa koncepcja wnętrza

Nadwozie modelu charakteryzuje się masywnym przodem i solidnymi nadkolami. Całkowicie przeprojektowane wnętrze oferuje jeszcze więcej przestrzeni i wyróżnia się uporządkowaną, dobrze zorganizowaną konsolą środkową. Nowe połączenie manualnych oraz elektronicznych elementów sterujących zapewnia bardzo intuicyjną obsługę. Model dostępny jest z 12,9-calowym wyświetlaczem systemu Infotainment oraz reflektorami Matrix LED drugiej generacji. Pojemność bagażnika pozostaje bardzo duża – od 340 do 845 litrów dla wersji siedmiomiejscowej oraz 910 litrów dla wersji pięciomiejscowej.

– Nowa Škoda Kodiaq wygląda jeszcze bardziej wyraziście, dynamicznie i potężnie niż jej poprzednik. Wznieśliśmy esencję naszego charakterystycznego języka projektowania SUV-ów na wyższy poziom i jeszcze bardziej go wyostrzyliśmy. Ponadto wdrożyliśmy nową koncepcję wnętrza, obejmującą sprytne połączenie ręcznych i cyfrowych elementów sterujących, aby zapewnić jeszcze bardziej komfortowe wrażenia z jazdy – mówi Oliver Stefani, Kierownik działu Škoda Design.

Nowa Skoda Kodiaq II

Bezpieczeństwo najwyższej klasy

Škoda Kodiaq drugiej generacji oferuje najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego, w tym aż dziewięć poduszek powietrznych oraz ulepszone systemy Crew Protect Assist i Emergency Assist. Gdy tylko czujniki wykryją awaryjne hamowanie lub zbliżającą się kolizję – Crew Protect Assist automatycznie zamyka okna oraz panoramiczny dach, aktywuje światła awaryjne i napina przednie pasy bezpieczeństwa. Emergency Assist zmniejsza natomiast ryzyko wypadku w sytuacji, gdy kierowca nie jest już w stanie kontrolować pojazdu. W takim przypadku system przejmuje kontrolę nad pasem ruchu, włącza światła awaryjne i uruchamia hamulce, aby stopniowo zatrzymać pojazd.

Parkowanie za pośrednictwem aplikacji

Już w 2024 roku dla modelu Kodiaq drugiej generacji dostępny będzie także nowy system Remote Park Assist. Umożliwi on manewrowanie SUV-em w ciasnych miejscach parkingowych z zewnątrz auta także za pomocą aplikacji w smartfonie. Telefon będzie działać jak pilot zdalnego sterowania. Podczas manewru parkowania system wykryje zbliżające się obiekty lub pieszych, aby automatycznie zapobiegać kolizjom.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.