Nowe światło samochodowe testowane na Słowacji. Montują je na przednim zderzaku

Od dawna na całym świecie testowane są różne projekty, mające na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszych na drogach. Na Słowacji powstał pomysł, dzięki któremu istnieje szansa aby to bezpieczeństwo poprawić. Chodzi o nowe dodatkowe światło.

Dodatkowe światło STOP

Nowe światło to pozioma listwa w kolorze zielonym. Ma być zamontowana na przednim zderzaku samochodu. Światło włączy się w momencie, w którym kierowca będzie naciskał hamulec. Dzięki temu, pieszym będzie łatwiej stwierdzić, czy nadjeżdżający samochód hamuje czy nie. Może to być też bardzo dobry sposób na upłynnienie ruchu. Pieszy będzie widział wcześniej, że samochód hamuje i będzie mógł już zacząć przechodzić na drugą stronę ulicy, natomiast nadjeżdżające auto w wielu przypadkach nie będzie musiało całkowicie wyhamować, ponieważ pieszy będzie już znajdował się po drugiej stronie.

Lumaco innovations przednie swiatlo stopu
źródło: Lumaco Innovations

Zielone światło już w pierwszych samochodach

Testy odbywają się w Kraju Trenczyńskim na Słowacji. Docelowo światło zostanie zamontowane na 3 tys. samochodów osobowych, autobusach i ciężarówkach. Mimo, że istnieją różne inicjatywy związane z zamontowaniem w samochodach dodatkowych świateł, to właśnie ten Słowacki projekt jest pilotażowy i działa na szeroką skalę. Projekt powstał przy współpracy politechniki w Żylinie i firmy Lumaco. Znaczenie miała też przychylności trenczyńskiego samorządu. Badania potrwają do czerwca 2023 roku. W zależności od wyniku raport może trafić do Parlamentu Europejskiego.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Od 1 stycznia do 31 października 2022 roku na Słowackich drogach doszło do 772 wypadków z udziałem pieszych, z czego 47 osób zginęło. W efekcie badań będzie można stwierdzić, czy przednie światło hamowania zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ponadto istnieje szansa, że wpłynie to również na płynność ruchu, ponieważ dodatkowe światło będzie pomagało przewidzieć manewry wcześniej.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.