Nowy kolor tablic rejestracyjnych już w przyszłym roku! Kogo czeka wymiana?

Wśród kierowców zaczęła krążyć nowa informacja, która dla niektórych może być prawdziwą rewolucją. Na polskich drogach pojawią się tablice rejestracyjne o nowym kolorze. Tym razem pomarańczowym. Jakie są powody wprowadzenia tej zmiany i kogo dotyczy?

Dlaczego pomarańczowy?

Kolor tablic rejestracyjnych to nie tylko estetyczna decyzja. W tym przypadku ma to konkretne i praktyczne zastosowanie. Zielone tablice, które już zdążyły się rozpowszechnić, zarezerwowane są dla pojazdów elektrycznych. Teraz przyszedł czas na pomarańczowe. Ale dla kogo są przeznaczone?

W sierpniu 2023 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Ta ustawa nie tylko wprowadza nowości dotyczące transportu zbiorowego. Zmienia również niektóre zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wśród tych zmian pojawiło się pojęcie „samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych”. To właśnie takie samochody będą wyróżniać się pomarańczowym kolorem tablic.

Zmiany w ustawie i ich praktyczne znaczenie

Nowe regulacje nie są jedynie kosmetyczną zmianą. Pojazdy sportowe, takie jak rajdowe czy wyścigowe, dzięki nowym przepisom będą mogły uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia. Pojazdy te będą mogły poruszać się po drogach wyłącznie w czasie trwania zawodów sportowych. Obejmuje to np. trasę dojazdową pomiędzy odcinkami specjalnymi.

Nie oznacza to jednak, że każdy samochód o sportowym charakterze automatycznie otrzyma nową, pomarańczową tablicę. Pojazd musi spełniać określone wymogi. Przede wszystkim musi być zgodny z regulaminem Polskiego Związku Motorowego.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.