Ochrona pieszych pod czujnym okiem robota. Škoda dba o bezpieczeństwo wszystkich na drodze

Eksperci Škody, Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze (CIIRC) oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium współpracują nad rozwojem asystenta sygnalizacji świetlnej oraz inteligentnych grilli. Technologie mają pomagać dzieciom, seniorom i osobom niepełnosprawnym w bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię. Wykonano już pierwsze testy.

W projekcie, który otrzymał wsparcie w ramach inicjatywy Urban Mobility Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), uczestniczy także szereg firm działających w obszarze autonomicznej jazdy, instytutów badawczych i producentów technologii. W projekcie, którego rezultatem jest robot, wykorzystano doświadczenia i know-how z zakresu sztucznej inteligencji oraz sieci komórkowych 5G.

Ochrona pieszych pod czujnym okiem robota

Robot IPA2X

– Robot-asystent będzie torował drogę na środek przejścia dla pieszych, po czym wyświetli zielone światło oznaczające, że przechodnie mogą przejść. Łazik stale monitoruje otoczenie, więc wykrywa zbliżające się auta. Dzięki czujnikom umieszczonym na wysokości co najmniej dwóch metrów, może widzieć ponad linią zaparkowanych samochodów – wychodzi więc na drogę tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne – wyjaśnia Michał Sojka z CIIRC.

Robot asystent Skoda

Asystent wyświetla również ostrzeżenia w postaci znaku stop dla aut. Wysyła także ostrzeżenie dla kierowcy do systemu Infotainment, które pojawia się w formie animacji na wyświetlaczu. W późniejszych wersjach rozwojowych robot ma emitować również sygnały dźwiękowe.

– W systemie pojawia się ostrzeżenie, że przed nami jest przejście dla pieszych, na którym coś się dzieje. Gdy wszyscy przejdą przez jezdnię, robot wraca do krawężnika. Następnie ostrzeżenie na desce rozdzielczej znika i kierowca może jechać dalej – dodaje Michał Sojka.

Inteligentny grill Skody

Inteligentny grill Škody

Kolejnym elementem projektu, opracowanym przez markę Škoda, jest grill z funkcją sygnalizacji, która pozwala na komunikację z otoczeniem. Osłona chłodnicy ma wbudowane paski LED, pozwalające na wyświetlanie piktogramów, a nawet całych animacji, które ostrzegają wyraźnie nawet z daleka.

– Jest to w zasadzie zamiennik podświetlanego Crystal Face modelu Enyaq iV. Wykonaliśmy nową bryłę z uchwytami do taśm LED. Diody są programowalne i każda z nich może być sterowana zupełnie osobno, co umożliwia tworzenie animacji – wyjaśnia Zdeněk Herda, specjalista ds. symulacji HMI i automatycznej jazdy w Škoda Technical Development.

Ochrona pieszych pod czujnym okiem robota nowe technologie

Przykładowy scenariusz

Pojazd zbliża się do przejścia i z odpowiednim wyprzedzeniem daje pieszym znać, że ich zauważył. Kierowca zatrzymuje auto i wyświetla np. zielone strzałki informujące o tym, że piesi mogą przejść. Gdy samochód ma zamiar ruszyć, wyświetla sygnał „Stop, nie zbliżaj się do przejścia”. W przypadku gdy auto nie może się zatrzymać – wtedy musi zakomunikować: „Uwaga, nie mogę się zatrzymać, nie wchodź na przejście”.

Testowane symbole to zielone strzałki i postać człowieka, trójkąt ostrzegawczy czy czerwony trójkąt z krzyżykiem, bo są one zrozumiałe dla wszystkich. Jak wyjaśnia Zdeněk Herda, w przyszłości mogłyby pojawić się także elementy statyczne, np. sygnalizacja świetlna śledząca, gdzie w okolicy znajdują się piesi oraz czy zbliżają się do przejścia lub już na nim są, a następnie wysyłająca te informacje do nadjeżdżających aut.

Ochrona pieszych pod czujnym okiem robota testy we Wloszech i Slowenii

Testy we Włoszech i Słowenii

Eksperci Škody i Czeskiego Uniwersytetu Technicznego przetestowali również komunikację robota z autami. W Mediolanie i Modenie testy odbyły się w pobliżu szkół, natomiast w Lublanie skupiono się na seniorach. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, technologia zmniejsza hałas oraz emisję zanieczyszczeń.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.