Opel Astra G – dane techniczne, dostępne wersje, silniki, opinie

Pierwszy egzemplarz tego modelu wyjechał na ulicę na początku lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Szybko zdobył popularność i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą sympatią kierowców. Jego druga generacja, oznaczona jako „G”, została zaprezentowana siedem lat po premierze modelu.

Sprawdź dane techniczne pojazdu i poznaj jego dostępne wersje oraz gamę oferowanych silników. Dowiedz się również, co łączy studio Bertone z Oplem Astrą G. Warto zapoznać się także z opiniami użytkowników auta.

Opel Astra G – dane techniczne

Opel Astra to auto osobowe należące do segmentu C, produkowane od 1991 roku. Oznaczenie „G” wskazuje na drugą generację modelu, która weszła na rynek w 1998 roku.

Opel Astra G 1.6 Selection Tyl pojazdu
Opel Astra G 2011 wersja Selection. Zdjęcie: M 98 / CC BY SA 3.0 D

Samochód oferowany był w kilku wersjach nadwoziowych. Kierowcy mogli wybierać pomiędzy trzydrzwiowym i pięciodrzwiowym hatchbackiem, czterodrzwiowym sedanem oraz pięciodrzwiowym kombi. Do wyboru był ponadto dwudrzwiowy kabriolet, dwudrzwiowe coupe oraz dwudrzwiowy van.

Warto wiedzieć, że za projekt coupe odpowiedzialne jest legendarne studio BertoneOpel Astra G miał dzięki temu nadwozie stworzone przez mistrzów znanych
z projektów dla Ferrari, Lamborghini czy Volvo.

Samochód dostępny był z napędem przednim, z 5-biegową skrzynią manualną lub
4-biegową skrzynią automatyczną. Pod jego maską pracuje jeden z silników benzynowych lub wysokoprężnych, a ich gama jest bardzo liczna.

Jeśli chodzi o wymiary, to w wersji hatchback Opel Astra G mierzy 4110 mm długości, 1709 mm szerokości oraz 1425 mm wysokości. Wymiary sedana i kombi to odpowiednio: 4252/4288 mm długości, 1709 mm szerokości oraz 1425/1510 mm wysokości. Cabrio i coupe mierzą natomiast 4267 mm długości, 1709 mm szerokości
i 1390 mm wysokości.

Pojemności bagażnika w hatchbacku wynosi 370-1180 litrów, a w sedanie 460-1230 litrów. Bagażnik Opla Astra G kombi pomieści natomiast 480-1500 litrów, a coupe i cabrio 460 litrów.

Opel Astra G – dostępne wersje

Opel Astra G oferowany był w licznych wersjach wyposażeniowych: Start, Base, GL, CD, CDX, Comfort, NJoy, Sportive, Eco 4, Selection, Elegance, Fresh, Club, Diamant oraz Sport.

W standardowym wariancie można było liczyć m.in. na dwie poduszki powietrzne, immobiliser, EBD, ABS, wspomaganie kierownicy. Wyposażenie opcjonalne zapewniało takie elementy, jak: klimatyzacja (manualna lub elektryczna), radio CD, elektryczne sterowanie lusterek, nawigacja satelitarna, tempomat czy komputer pokładowy.

Ponadto dostępne były również limitowane wersje wyposażenia, takie jak np. Edition 100 (stworzone z okazji 100-lecia Opla), Edition Silver, Sportsline, OPC 1 czy OPC 2.

Opel Astra G – silniki

Trzeba przyznać, że paleta jednostek napędowych Opla Astry G jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy kierowca może wybrać silnik zgodnie ze swoimi oczekiwaniami
i preferencjami.

Listę silników benzynowych otwierają jednostki 1.2 o mocy 65 KM lub 75 KM. Nieco mocniejszy napęd to 1.4 generujący moc 90 KM, za którym znajdziemy silniki 1.6
o mocy 75 KM, 84 KM, 101 KM oraz 105 KM.

Kolejne na liście to jednostki 1.8 – tu dostępne są moce 116 KM lub 125 KM. Najmocniejsze 2-litrowe silniki generują zaś moc: 136 KM, 160 KM, 147 KM lub 200 KM. Turbodoładowany silnik o mocy 200 KM napędzał tylko coupe, cabrio oraz sportową wersję OPC.

Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, to mamy tu do wyboru jednostkę 1.7 o mocy 68 KM, 75 KM lub 80 KM oraz napęd 2.0 o mocy 101 KM lub 125 KM.

Opel Astra G – opinie kierowców

Niemiecki kompakt drugiej generacji cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. Świetnie sprawdza się jako auto codzienne – do tej roli najczęściej wybiera się wersję hatchback, Opel Astra G z nadwoziem kombi to z kolei zwykle samochód rodzinny.

Na liczne pozytywne opinie o tym modelu wpływ mają przede wszystkim niezbyt wysokie koszty eksploatacji pojazdu oraz jego niska awaryjność. Co więcej, ewentualne naprawy i zakup części zamiennych (z których dostępnością nie ma najmniejszego problemu) nie nadszarpną kieszeni właściciela auta.

Kierowcy cenią również samochód za przestronne wnętrze, które zapewnia komfort podróżowania. Nie bez znaczenia pozostaje także pojemność bagażnika. Pod tym względem szczególnie godne uwagi jest kombiOpel Astra G w tej wersji pomieści aż 480 litrów.

Niemiecki model nie jest oczywiście autem całkowicie pozbawionym wad. Zdarzają się kłopoty z elektryką, ABS i układem kierowniczym. Niekiedy skarżono się również na korozję czy matowienie reflektorów przednich.


Zdjęcie główne: M 98 / CC BY SA 3.0 DE

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.