Opel Corsa C został zaprezentowany w 1999 roku. Rok później rozpoczęto jego produkcję seryjną. Konstrukcja auta została oparta na innowacyjnej płycie podłogowej Gamma, co nadało mu pod tym względem szczególną pozycję pioniera. Swego czasu otrzymał również tytuł Samochodu Roku.
Sprawdź dane techniczne pojazdu, jego dostępne wersje oraz ofertę silnikową. Zapoznaj się również z opiniami o Oplu Corsie C.
Opel Corsa C – dane techniczne
Opel Corsa to auto osobowe należące do segmentu B, produkowane od 1982 roku. Oznaczenie „C” wskazuje na trzecią generację modelu, której premiera miała miejsce w 1999 roku. Samochód produkowany był do 2006 roku.
Auto oferowano jako trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy hatchback oraz czterodrzwiowy sedan – przy czym w Europie sprzedawane było jedynie z nadwoziem hatchback. Samochód miał napęd przedni, 5-biegową skrzynią manualną, 5-biegową skrzynią półautomatyczną lub 4-biegową skrzynią automatyczną.
Paleta jednostek napędowych obejmowała silniki benzynowe oraz silniki wysokoprężne. Listę motorów benzynowych otwierał silnik 1.0, ale Opel Corsa C wyposażony był również w mocniejsze jednostki. Gama diesli zawiera zaś silniki 1.3 oraz 1.7.
Samochód z nadwoziem hatchback mierzy 3815 mm (w wersji trzydrzwiowej) lub 3839 mm (w wersji pięciodrzwiowej) długości, 1645 mm szerokości oraz 1440 mm wysokości. Wymiary wersji sedan są zaś następujące: 4181 mm długości, 1645 mm szerokości oraz 1430 mm wysokości.
Opel Corsa C – dostępne wersje
Opel Corsa C oferowany był w kilku wariantach wyposażenia. Były to następujące wersje: Base, Eco, Comfort, Enjoy, Cosmo, Sport, GSi, Elegance, Silverline, Viva oraz 100.
W standardowej wersji samochód wyposażony jest m.in. w ABS, instalację do radia, immobiliser, poduszkę powietrzną kierowcy. Decydując się na wyposażenie dodatkowe, można było liczyć na tempomat, ESP, wielofunkcyjną kierownicę, czujniki parkowania, radio z CD, elektrycznie otwierane szyby, czujnik deszczu, reflektory ksenonowe, światła przeciwmgielne, komputer pokładowy, centralny zamek z pilotem, aktywne zagłówki przednich foteli, automatyczną skrzynię biegów itd.
Opel Corsa C – silniki
Pod maską auta pracował jeden z silników benzynowych lub wysokoprężnych. Podstawowa jednostka benzynowa Opla Corsy C to 1.0 o mocy 58 KM lub 60 KM w przypadku silnika oznaczonego jako Twinport.
Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, to ich listę otwiera bazowa jednostka 1.3 CTDI
o mocy 70 KM. Poza tym dostępne były motory o pojemności 1,7 litra: 1.7 DI o mocy 65 KM, 1.7 DTI o mocy 75 KM oraz najmocniejszy z nich 1.7 CDTI o mocy 100 KM.
Opel Corsa C – opinie kierowców
Opel Corsa C to typowy samochód miejski i trzeba przyznać, że w tej roli sprawdza się całkiem dobrze, co zgodnie potwierdzają użytkownicy trzeciej generacji modelu. Jest to samochód o prostej, ale solidnej konstrukcji. Ceni się go za jego trwałe zawieszenie, ale nie zbiera wysokich ocen, jeśli chodzi o właściwości jezdne.
Wnętrze jest dość przestronne, ale materiały wykończeniowe mają przeciętną jakość, co nie powinno jednak szczególnie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Poza tym o ile wyposażenie podstawowe jest dość ubogie, o tyle lista opcjonalnych elementów zapewnić może bogate i rozbudowane rozwiązania.
Z licznych opinii o Oplu Corsie C wynika ponadto, że jest to auto niedrogie w eksploatacji, a z uwagi na jego prostą budową nie generuje również zbyt wysokich kosztów w przypadku wystąpienia usterek i awarii.
Jeśli chodzi o wybór silników, to kierowcy raczej odradzają motor 1.0 – to jednostka mało dynamiczna, nieekonomiczna i sprawiająca kłopoty. Zdecydowanie rozsądniejszym wyborem będzie Opel Corsa C z 1.2 – silnik ten jest dość oszczędny i praktycznie bezawaryjny. Niemniej jednak najlepiej jest zdecydować się na motor 1.4 Twinport. Z diesli najczęściej poleca się z kolei 1.7 o mocy 100 KM.
Nieco mocniejszym motorem jest napęd 1.2 generujący moc 75 KM i 1.2 Twinport
o mocy 80 KM. Oferta zawierała również 1,4-litrową jednostkę dysponującą mocą 90 KM. Największą dynamikę zapewniał z kolei silnik 1.8 o mocy 125 KM. Ten jednak dostępny był jedynie dla wersji sportowej GSi.
Zdjęcie główne: Ecogarf – Own work, CC BY-SA 4.0, Link