Opel Zafira B – minivan idealny nawet dla 7 osobowej rodziny

Opel Zafira B, czyli następca udanej wersji Opla Zafira A, był kontynuacją rodzinnego cenionego vana. To, czym się wyróżniał na rynku to ponadprzeciętna, funkcjonalna przestrzeń dla pasażerów i kierowcy oraz dobre spalanie, biorąc pod uwagę wielkość pojazdu. Na rynku pierwotnym był bardzo cenionym modelem i do dziś uważany jest za samochód bezpieczny, z dobrej jakości układem kierowniczym i przyzwoitym spalaniem. Oto Opel Zafira B – minivan idealny nawet dla 7-osobowej rodziny. Czy warto go kupić w 2022? Jakie są ceny? Zapraszamy do lektury!

Opel Zafira B – godny następca wersji A, historia modelu

Dzieje modelu Zafira rozpoczyna się w roku 1999, kiedy to Opel wypuścił na rynek jego pierwszą wersję, czyli Zafirę A. Był to kompaktowy minivan, który jako jeden z pierwszych był w stanie pomieścić 7 osób. Druga generacja model — wersja B — produkowana była przez General Motors w latach 2005-2011, miała nową stylizację, w której bazowała na rozwiązaniach konstrukcyjnych i technicznych modelu Astra. W stosunku do poprzednika w nowej wersji udało się powiększyć przestrzeń dla pasażerów oraz bagażnik. Zafira, podobnie jak Astra posiada system Flex 7, który miał zapewnić maksymalną pojemność bagażnika poprzez umiejętne wmontowanie ostatnich dwóch foteli, które w razie potrzeby można szybko złożyć, zyskując jeszcze więcej przestrzeni. W 2008 roku Opel Zafira B przeszedł modernizację i face lifting — zmienione zostały przednie i tylne reflektory. Dodatkowymi zmianami było przemodelowanie grilla i zderzaka. Minimalnie zmieniły się także wersje silnikowe. 

Opel Zafira B (2005 – 2011) – wersje wyposażenia

Model Opel Zafira B dostępny  był w kilku wersjach wyposażenia, w tym także w wersji sportowej. Zaczynając od podstawowej wersji były to:

 • Essentia,
 • Enjoy,
 • Riviera,
 • Family,
 • 111 – czyli limitowana wersja z 2010 roku, będąca modyfikacją wersji Enjoy; powstała z okazji 111. rocznicy powstania firmy, 
 • Cosmo — czyli najlepsza wersja wyposażenia
 • OPC — sportowa wersja wyposażenia, z przyciskiem SPORT oraz fotelami kubełkowymi. 

Wersja podstawowa, czyli Essentia posiada takie udogodnienia jak: sterowane elektrycznie lusterka zewnętrzne, elektrycznie otwierane szyby, ABS, przednie i boczne poduszki powietrzne i tapicerkę materiałową. W tej wersji nie ma w standardzie klimatyzacji, chyba że ktoś ją dokupił. Co ciekawego oferuje Zafira B w zakresie wyposażenia dodatkowego? Warto tu wymienić m.in. panoramiczny dach, automatyczną klimatyzację, nawigację, tempomat, regulację długości siedzisk i reflektory biksenonowe. 

Zafira B – jakie silniki napędzały rodzinnego minivana?

Rodzinny minivan w nowej wersji oferował szeroki wybór źródła napędu, co pozwalało na wybranie samochodu idealnie odpowiadającego potrzebom użytkownika. Oto dostępne wersje silnikowe Opla Zafiry B:

 • cztery silniki benzynowe (1.6 16V 105 KM, 1.8 16V 140 KM, 2.2 16V 150 KM oraz 2.0 16V turbo 200 i 240 KM),
 • cztery diesla (1.7 CDTI 110 KM, 1.7 CDTI 125 KM, 1.9 CDTI 120 KM i 1.9 CDTI 150 KM),
 • dwie na gaz ziemny (1.6 16V CNG 95 KM i 1.6 16V turbo CNG 150 KM). Warto w tym miejscu zauważyć, że w Polsce znajduje się zaledwie ok. 30 stacji tankowania CNG, które znajdują się w dużych miastach. 

Ze względu na dobrą moc i spalanie cenione są szczególnie wersje diesel 1.9 CDTI oraz benzynowy silnik 1.8.

Opel Zafira B cena na rynku samochodów używanych

Opel Zafira B w dobrym stanie na rynku samochodów używanych to obecnie koszt ok. 15 – 25 tys. zł, w zależności od wersji wyposażenia, przebiegu i ogólnego stanu technicznego pojazdu. Model ten można dostać także w cenie do 10 tys. zł, jednak jego stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia i z tego powodu nie sprawdzi się jako samochód dla rodziny. W cenie do 30 tysięcy z łatwością można znaleźć egzemplarz „na chodzie”, który będzie też zadbany. 

Czy Opel Zafira B to dobry wybór dla rodzinny z dziećmi w 2022 roku?

Rodzina z dziećmi podczas podróży i w codziennym życiu potrzebuje samochodu przestronnego i wygodnego, w którym każdy znajdzie miejsce do wygodnego podróżowania. Czy Zafira B nadaje się dla takiej rodziny w 2022 roku? Odpowiedź brzmi — tak. To wciąż ciekawy samochód, który można nabyć w ograniczonym budżecie. Oferuje 7 przestronnych miejsc, więc pomieści nawet liczną rodzinę. Dzięki bagażnikowi o pojemności 140 l pomieści wszystko, co potrzeba na co dzień. Po złożeniu jednego rzędu siedzeń jego pojemność rośnie do 645 l, a dwóch — do 1820 l, co pozwoli bezproblemowo przewieźć także większe przedmioty takie jak np. meble i instrumenty. 

Szukając odpowiedniego dla rodziny egzemplarza, trzeba pamiętać, że chociaż Zafirę B można dostać nawet poniżej 10 tys. zł, to droższe egzemplarze (20-25 tys. zł) są z reguły pewniejsze, w lepszym stanie technicznym, a przez to — co szczególnie ważne, gdy wozimy dzieci — bezpieczniejsze. 

Opel Zafira B będzie dobrym samochodem rodzinnym ze względu na:

 • tanie i łatwo dostępne części zamienne,
 • bezpieczeństwo,
 • duży bagażnik, nawet przy 5 osobach na pokładzie,
 • dobrej jakości wentylację i ogrzewanie,
 • dość niskie koszty eksploatacji.

Model ten warto rozważyć również ze względu na stosunkowo dużą dostępność dobrze wyposażonych egzemplarzy i obecność miękkich wykładzin we wnętrzu samochodu. Używany Zafira B to interesująca alternatywa względem japońskich i francuskich vanów. Jednak jak w każdym używanym pojeździe mogą zdarzyć się usterki i mankamenty, które warto sprawdzić przed zakupem. W przypadku Opla Zefiry B warto zwrócić uwagę na:

 • stan ręcznej skrzyni biegów,
 • działanie urządzeń pokładowych, 
 • korozję, 
 • stan klocków hamulcowych,
 • skraplacz klimatyzacji.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.