Płyn chłodniczy – co trzeba wiedzieć, by jeździć bezpiecznie

O ile kierowcy starają się pamiętać o regularnej wymianie oleju, o tyle z płynem chłodniczym bywa już znacznie gorzej. Tymczasem jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej i dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Sprawdź jakie funkcje pełni płyn chłodniczy, kiedy należy go wymieniać i gdzie można go kupić. 

Płyn chłodniczy – zastosowanie

Płyn chłodniczy ma do spełnienia kilka funkcji. Przede wszystkim nieustannie krąży w układzie chłodzenia, odbierając temperaturę z silnika i przenosząc ją do chłodnicy. Dzięki temu jednostka napędowa nie przegrzewa się i może pracować wydajnie.  Ponadto chroni przewody układu chłodniczego przed korozją i zapobiega powstawaniu osadów. Należy więc zadbać o wybór najlepszej jakości płynu oraz o jego regularną wymianę. Różne rodzaje płynów chłodniczych można zamówić online: https://ewnarstore.pl/.

Mieszanie płynów chłodniczych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje płynów chłodniczych. Pierwszy z nich to płyn IAT. Takie oznaczenie można znaleźć na płynach nieorganicznych, czyli zawierających krzemiany, które z czasem mogą odkładać się w przewodach. W tym przypadku należy więc wymieniać płyn nawet co dwa lata. Używa się go przede wszystkim w starszych pojazdach. Z kolei płyny z oznaczeniem OAT nie zawierają krzemów, ich funkcję przejmują związki organiczne. Tworzą one ultra cienką powłokę, która zapewnia o wiele lepszą wydajność w procesie wymiany ciepła. Płyny OAT można wymieniać co pięć lat. Dostosowane są przede wszystkim do nowoczesnych pojazdów. Ostatni rodzaj płynu to HOAT. Zawiera zarówno krzemiany, jak i związki organiczne. Płyny chłodnicze IAT, OAT, HOAT i inne płyny eksploatacyjne do aut zamówisz tutaj: https://ewnarstore.pl/c/produkty/oleje-i-plyny-eksploatacyjne/

Niski poziom płynu chłodniczego w samochodzie objawy

Jeśli w pojeździe będzie za mało płynu chłodniczego, może dojść do poważnej awarii silnika. Gdy nie zostanie skutecznie wychłodzony, olej silnikowy straci odpowiednie parametry i nie będzie chronił jednostki napędowej przed zatarciem. Jak skontrolować ilość płynu? Przede wszystkim należy spojrzeć na zbiorniczek wyrównawczy. Kontroli trzeba dokonywać przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę. Niepokojącym sygnałem będą również zacieki pojawiające się pod autem. W nowszych autach o zbyt małej ilości płynu ostrzegają kontrolki. 

Płyn chłodniczy letni a zimowy

Choć na rynku dostępne są płyny chłodnicze letnie i zimowe, w praktyce często stosuje się płyny całoroczne. Do ich produkcji wykorzystuje się najnowsze technologie, więc mogą być używane zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach, nawet od minus czterdziestu do plus stu dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. 

Płyn chłodniczy cena za 5 L

Cena płynu chłodniczego uzależniona jest od jego właściwości, ale także od marki, marży sprzedawcy i od pojemności zbiornika. Kierowcy wybierają najczęściej zbiorniki pięciolitrowe. Ceny za taką ilość dobrej klasy płynu chłodniczego oscylują w okolicach pięćdziesięciu złotych. Trzeba doliczyć jeszcze odpowiednią kwotę za wymianę płynu w warsztacie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, płyn można wymienić samodzielnie. W sklepach zamówisz także zbiorniki z płynem chłodniczym o większej pojemności – nawet 20 litrów. Takie zbiorniki warto zamawiać, jeśli musisz wymienić płyn w kilku pojazdach.  

Płyn chłodniczy – gdzie kupić

Płyn chłodniczy możesz kupić wygodnie w Internecie. Różne rodzaje płynów dostępne są w e-sklepach motoryzacyjnych. Wystarczy wykonać kilka kliknięć, żeby w ciągu kilku dni otrzymać zamówiony produkt bez wychodzenia z domu. Co ważne, możesz porównywać oferty w wielu sklepach online, by wybrać tę w najkorzystniejszej cenie. Pamiętaj, że najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych sprzedawców, którzy uzyskali wiele pozytywnych opinii od innych klientów. Możesz również zamówić kilka potrzebnych produktów np. płyn chłodniczy, olej i akcesoria do garażu, żeby otrzymać rabat za większe zamówienie. 

Płyn chłodniczy musi być regularnie wymieniany, żeby jazda autem była bezpieczna, a praca silnika – wydajna.  Płyny chłodnicze produkowane z użyciem najnowocześniejszych technologii możesz zamówić w sklepach motoryzacyjnych online. 

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.