Płyn chłodniczy – co trzeba wiedzieć, by jeździć bezpiecznie

O ile kierowcy starają się pamiętać o regularnej wymianie oleju, o tyle z płynem chłodniczym bywa już znacznie gorzej. Tymczasem jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej i dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Sprawdź jakie funkcje pełni płyn chłodniczy, kiedy należy go wymieniać i gdzie można go kupić. 

Płyn chłodniczy – zastosowanie

Płyn chłodniczy ma do spełnienia kilka funkcji. Przede wszystkim nieustannie krąży w układzie chłodzenia, odbierając temperaturę z silnika i przenosząc ją do chłodnicy. Dzięki temu jednostka napędowa nie przegrzewa się i może pracować wydajnie.  Ponadto chroni przewody układu chłodniczego przed korozją i zapobiega powstawaniu osadów. Należy więc zadbać o wybór najlepszej jakości płynu oraz o jego regularną wymianę. Różne rodzaje płynów chłodniczych można zamówić online: https://ewnarstore.pl/.

Mieszanie płynów chłodniczych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje płynów chłodniczych. Pierwszy z nich to płyn IAT. Takie oznaczenie można znaleźć na płynach nieorganicznych, czyli zawierających krzemiany, które z czasem mogą odkładać się w przewodach. W tym przypadku należy więc wymieniać płyn nawet co dwa lata. Używa się go przede wszystkim w starszych pojazdach. Z kolei płyny z oznaczeniem OAT nie zawierają krzemów, ich funkcję przejmują związki organiczne. Tworzą one ultra cienką powłokę, która zapewnia o wiele lepszą wydajność w procesie wymiany ciepła. Płyny OAT można wymieniać co pięć lat. Dostosowane są przede wszystkim do nowoczesnych pojazdów. Ostatni rodzaj płynu to HOAT. Zawiera zarówno krzemiany, jak i związki organiczne. Płyny chłodnicze IAT, OAT, HOAT i inne płyny eksploatacyjne do aut zamówisz tutaj: https://ewnarstore.pl/c/produkty/oleje-i-plyny-eksploatacyjne/

Niski poziom płynu chłodniczego w samochodzie objawy

Jeśli w pojeździe będzie za mało płynu chłodniczego, może dojść do poważnej awarii silnika. Gdy nie zostanie skutecznie wychłodzony, olej silnikowy straci odpowiednie parametry i nie będzie chronił jednostki napędowej przed zatarciem. Jak skontrolować ilość płynu? Przede wszystkim należy spojrzeć na zbiorniczek wyrównawczy. Kontroli trzeba dokonywać przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę. Niepokojącym sygnałem będą również zacieki pojawiające się pod autem. W nowszych autach o zbyt małej ilości płynu ostrzegają kontrolki. 

Płyn chłodniczy letni a zimowy

Choć na rynku dostępne są płyny chłodnicze letnie i zimowe, w praktyce często stosuje się płyny całoroczne. Do ich produkcji wykorzystuje się najnowsze technologie, więc mogą być używane zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach, nawet od minus czterdziestu do plus stu dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. 

Płyn chłodniczy cena za 5 L

Cena płynu chłodniczego uzależniona jest od jego właściwości, ale także od marki, marży sprzedawcy i od pojemności zbiornika. Kierowcy wybierają najczęściej zbiorniki pięciolitrowe. Ceny za taką ilość dobrej klasy płynu chłodniczego oscylują w okolicach pięćdziesięciu złotych. Trzeba doliczyć jeszcze odpowiednią kwotę za wymianę płynu w warsztacie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, płyn można wymienić samodzielnie. W sklepach zamówisz także zbiorniki z płynem chłodniczym o większej pojemności – nawet 20 litrów. Takie zbiorniki warto zamawiać, jeśli musisz wymienić płyn w kilku pojazdach.  

Płyn chłodniczy – gdzie kupić

Płyn chłodniczy możesz kupić wygodnie w Internecie. Różne rodzaje płynów dostępne są w e-sklepach motoryzacyjnych. Wystarczy wykonać kilka kliknięć, żeby w ciągu kilku dni otrzymać zamówiony produkt bez wychodzenia z domu. Co ważne, możesz porównywać oferty w wielu sklepach online, by wybrać tę w najkorzystniejszej cenie. Pamiętaj, że najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych sprzedawców, którzy uzyskali wiele pozytywnych opinii od innych klientów. Możesz również zamówić kilka potrzebnych produktów np. płyn chłodniczy, olej i akcesoria do garażu, żeby otrzymać rabat za większe zamówienie. 

Płyn chłodniczy musi być regularnie wymieniany, żeby jazda autem była bezpieczna, a praca silnika – wydajna.  Płyny chłodnicze produkowane z użyciem najnowocześniejszych technologii możesz zamówić w sklepach motoryzacyjnych online. 

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.