Polisa Autocasco dla właścicieli starych samochodów – sprawdź czy ubezpieczenie AC się opłaca!

Wielu kierowców z myślą o mniejszych wydatkach decyduje się wykupić dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Polisa AC chroni przed finansową odpowiedzialnością w trakcie kolizji i wypadku na drodze, choć właściciele starych samochodów nie zawsze mogą skorzystać z takiego przywileju. Czy można ubezpieczyć stary samochód i kiedy zakup AC się opłaca?

Autocasco na stary samochód

Ubezpieczenie AC (Autocasco) to dobrowolna polisa, które daje gwarancję całkowitego pokrycia kosztów naprawy szkód wywołanych z winy kierowcy. Zakres ochrony może obejmować także sfinansowanie strat materialnych i wypłacenie świadczeń w przypadku kradzieży oraz uszkodzenia pojazdu w wyniku ingerencji osób trzecich i niespodziewanych warunków atmosferycznych. We wspomnianych sytuacjach bez ubezpieczenia AC kierowcy nowych aut muszą liczyć się z wysokimi kosztami serwisowania. Jak jest w przypadku osób, które od kilkunastu lat niezmiennie korzystają z jednego samochodu?

Właściciele starych samochodów również mogą kupić AC i na tym zyskać, choć nie zawsze mają taką możliwość. O tym, czy dla danego pojazdu można kupić polisę AC, decyduje m.in. wiek, model auta, korzystanie z polis u jednego ubezpieczyciela w przeszłości oraz stan techniczny. Powszechnie wśród większej liczby firm ubezpieczeniowych nie można ubezpieczyć samochodu starszego niż 15 lat.

Czy warto kupić AC na stary samochód?

Ubezpieczenie AC to dobry wybór przy starym samochodzie, który mimo wielu lat na drodze stale jest w pełni sprawny. Dzięki dodatkowej ochronie kierowca może mieć pewność, że nawet po kolizji lub wypadku z jego winy nie pozostanie bez pojazdu w dłuższej perspektywie czasu, a ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Zakup Autocasco to również dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy pozostawiają swoje samochody na niestrzeżonym parkingu. W takich sytuacjach polisa AC chroni ich pojazd przed aktami wandali, kradzieżą i usterkami z winy nieuważnych osób przemieszczających się między alejkami samochodów.

Przeczytaj także: Czym różni się polisa AC od ubezpieczenia Assistance?

Koszty ubezpieczenia AC starego samochodu

Przy ubezpieczeniu AC samochodu powyżej 10 lat należy liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie przystają na zawieranie umów z właścicielami wysłużonych aut, które cechuje większa awaryjność wpływająca na wzmożone ryzyko kolizji lub wypadku. Zazwyczaj ubezpieczenie AC na stare auto kosztuje dużo więcej niż dobrowolna polisa samochodu wprost z salonu. Korzystniejsze warunki oferty można otrzymać, decydując się na zakup pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, który składa się m.in. z OC (obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej), AC oraz Assistance. 

Przy ubezpieczeniu samochodu starego warto rozważyć również zakup Minicasco w zamian za polisę AC. Ubezpieczenie to nie zapewnia pokrycia kosztów związanych ze stratami materialnymi, które powstaną w trakcie kolizji lub wypadku, ale stanowi gwarancję uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży i zniszczeń. Dzięki mniejszemu zakresowi ochrony Minicasco jest atrakcyjniejsze cenowo dla właścicieli starszych samochodów.

Jak znaleźć najlepszą ofertę AC na stare auto?

Przy wyborze najlepszej oferty ubezpieczenia AC warto dokładnie przyjrzeć się OUW (ogólnym warunkom umowy) i zakresowi ochrony polisy. Dobrze, jeśli umowa zostanie zawarta na stałą sumę ubezpieczenia, co zapobiegnie zmniejszeniu jej po szkodzie. Z myślą o uzyskaniu korzystniejszych warunków cenowych można także wyrazić zgodę na uczestnictwo w likwidacji szkody. Przy szukaniu atrakcyjnego ubezpieczenia AC dla samochodu powyżej 10 lat warto skorzystać z pomocy agentów z biur ubezpieczeń.

Prominent Biuro Ubezpieczeń

W Prominent Kraków, specjaliści pomagają w doborze oferty dopasowanej do potrzeb każdego kierowcy. Więcej o ofercie biura można dowiedzieć się na stronie https://www.ocacubezpieczeniakrakow.pl/.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.