Prawo jazdy w Częstochowie – cennik oraz czas trwania kursu

1

Wybór ośrodka szkoleniowego to pierwszy i najważniejszy krok rozpoczynający drogę do otrzymania upragnionego prawa jazdy. To właśnie instruktorzy mają największy wpływ na podejście do nauki oraz wyrabianie dobrych nawyków u przyszłych kierowców. Niewątpliwie jednak często najważniejszym czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze szkoły jazdy jest cena i dostępność kursów. Jak zapisać się na kurs, ile trwa standardowy kurs prawa jazdy oraz jakie są ceny kursów w Częstochowie? 

Prawo jazdy Częstochowa – jak zapisać się na kurs?

Aby rozpocząć kurs prawa jazdy kandydat musi osiągnąć wiek odpowiedni dla danej kategorii lub rozpocząć kurs na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, bez względu na kategorię, wymaga od kursanta dopełnienia kilku istotnych formalności. Przede wszystkim wymagane są aktualne badania lekarskie oraz aktywny profil kandydata na kierowcę.

W celu wykonania badań lekarskich, kandydat na kierowcę powinien udać się do odpowiedniego lekarza, który posiada ku temu odpowiednie uprawnienia. Wizyta ma na celu stwierdzenie, że kandydat nie ma problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie pojazdów. Koszt wykonania badań uzależniony jest od kategorii uprawnień i zakresu badań. Dla kategorii A, A1, A2, AM oraz B koszt wykonania podstawowych badań to około 200zł. W przypadku kategorii C, CE, oraz D niezbędne jest wykonanie podstawowych badań oraz dodatkowo badań psychologicznych. Całkowity koszt badań w tym przypadku to 200 zł za badania podstawowe oraz około 150 zł za badania psychologiczne.

Po wykonaniu badań lekarskich, kandydat powinien udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta lub też Starostwie. Przyszły kierowca powinien złożyć tam orzeczenie lekarskie, zdjęcie oraz odpowiednio wypełniony wniosek dostępny do pobrania w urzędzie. Po złożeniu i poprawnym zweryfikowaniu złożonych dokumentów, kandydat otrzymuje PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. W przypadku osób niepełnoletnich, ubiegających się o profil kandydata, muszą one stawić się w urzędzie lub starostwie w obecności prawnych opiekunów. Co ważne, zapisać się na kurs mogą również kandydaci, którzy nie posiadają jeszcze profilu kierowcy. Muszą oni jednak odpowiednio szybko załatwić niezbędne formalności, aby rozpocząć kurs.

Prawo jazdy Częstochowa – przebieg kursu

Wszystkie kursy, poza kategorią BE oraz CE, rozpoczynają się częścią teoretyczną. To bardzo ważna część kursu, ze względu na bezpieczeństwo jazdy i znajomość obowiązujących przepisów. Dopiero po ukończeniu części teoretycznej kandydat przystępuje do części praktycznej. Po zakończeniu całego kursu przeprowadzany jest końcowy egzamin wewnętrzny. Całkowity czas trwania każdego kursu jest w dużej mierze uzależniony od samego kursanta, czyli jego dyspozycyjności. Ilość godzin różni się również ze względu na kategorię. Średni czas trwania kursu oscyluje w granicach od 1 do 3 miesięcy.

Prawo jazdy Częstochowa – cennik

Jeśli chodzi o kurs prawa jazdy Częstochowa ceny różnią się ze względu na kategorię wybranych uprawnień. Istnieje również możliwość rozłożenia płatności na raty. Najpopularniejszy kurs to oczywiście prawo jazdy kategorii B, za który w zależności od aktualnych promocji należy zapłacić od 1600 zł do 2000 zł. Ceny kursów w kategoriach A, A1 czy A2, oscylują w granicach od 1000 zł do 1500 zł, natomiast kursy w kategoriach AM oraz B+E, to koszt od 500 zł do 1000 zł.

Kandydaci ubiegający się o uprawnienia kategorii C lub CE, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 2100 zł, natomiast wykonując połączony kurs kategorii C oraz CE mogą liczyć na dodatkowy rabat. Do najdroższych kursów należą kursy prawa jazdy w kategorii D, które kosztują od 3000 zł do nawet 4500 zł.

Do podstawowych cen kursu należy doliczyć ewentualne koszty dodatkowe, które obejmują między innymi dodatkowe godziny jazdy. Koszt dodatkowej godziny zajęć również różni się ze względu na kategorię pojazdu i jest to koszt od 60 zł dla samochodów osobowych i motorowerów, do około 100 zł w przypadku autobusów i samochodów ciężarowych.

Prawo jazdy Częstochowa – na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek szkoleniowy?

Wybór ośrodka szkoleniowego jest bardzo ważną decyzją, która ma duży wpływ na przebieg kursu jak i samego egzaminu. Szukając szkoły jazdy oferującej kurs prawa jazdy w Częstochowie, jednym z najczęściej wybieranych czynników decyzyjnych jest cena. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na profesjonalizm i doświadczenie instruktorów, dostępność kursów, jakość prowadzonych zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych oraz pozytywne opinie innych kursantów, którzy z sukcesem zakończyli kursy. Wiedza przekazana przez instruktorów oraz ich podejście do kursantów jest bardzo istotne i często rzutuje na zachowania przyszłych kierowców na drodze.

Rozpoczęcie kursu na przyszłego kierowcę to ważny moment w życiu, który otwiera przed przyszłym kierowcom możliwości rozwoju. Warto zadbać. aby cały kurs przebiegał sprawnie i pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Rzetelnie przeprowadzony kurs daje gwarancję szybkich efektów na egzaminie państwowym. Aby dobrze przygotować się do rozpoczęcia kursu warto zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami, takimi jak prawo jazdy Częstochowa cennik, przebieg i zakres niezbędnych formalności.

 

 

 

Tematy, które mogą Cię zainteresować

ŠKODA Enyaq RS iV ustanawia dwa rekordy GUINNESS WORLD RECORDS™ w drifcie na lodzie

ŠKODA ustanowiła dwa oficjalne rekordy świata w drifcie na lodzie elektrycznym SUV-em Enyaq RS iV.

0

Dobry mechanik samochodowy – jak wybrać specjalistę w swojej okolicy?

Szukając dobrego mechanika samochodowego w Nowym Sączu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ponieważ sprawdzony

0

Dołącz do dyskusji na ten temat

1 Komentarz

  1. Nauka Jazdy

    14 stycznia 2022 o 21:03

    Prawo jazdy w pigułce

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Ford Focus Mk3 – jaki silnik wybrać?

Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.

0

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

Ford Focus Mk2 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika to bardzo ważna sprawa. Dowiedz się więcej n temat silników diesla i

0

Ford Mondeo mk5 – dane techniczne, silniki, wersje wyposażenia, opinie kierowców

Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu

0

Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się

0