Profesjonalne CV dla kierowcy zawodowego

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym, posiadanie profesjonalnego Curriculum Vitae (CV) jest kluczowe dla każdego kierowcy zawodowego, który chce rozwijać się zawodowo i zarabiać więcej. To dokument, który stanowi wizytówkę twojej kariery i może być decydujący w zdobyciu wymarzonej pracy. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, jak stworzyć efektywne i profesjonalne CV dla kierowcy zawodowego. Nieważne czy jest to CV kierowcy tira, czy tworzy je kierowca autobusu miejskiego, osoba pracująca w transporcie międzynarodowym, regionalnym lub lokalnym. Istnieje wiele uniwersalnych kwestii, które pomogą ci zwiększyć szanse na zdobycie pracy na danym stanowisku.

Zaczynamy od Danych Osobowych

Na samym początku CV umieść swoje pełne imię i nazwisko, aktualny adres e-mail i numer telefonu. Pamiętaj, aby te dane były aktualne i łatwo dostępne dla potencjalnych pracodawców. Obecnie nie dodaje się do CV takich informacji jak: stan cywilny, adres zamieszkania czy data urodzenia. Skupiamy się tylko na danych kontaktowych i informacjach o kwalifikacjach zawodowych, jak np. prawo jazdy kat. B czy C+E.

Cel zawodowy i podsumowanie zawodowe w CV

W pierwszej sekcji CV umieść krótki, ale treściwy cel zawodowy. Wskazówki, które mogą Cię wyróżnić, to np. „Doświadczony kierowca ciężarówki poszukujący nowych wyzwań w rozwijającej się firmie logistycznej”. Cel zawodowy powinien odzwierciedlać Twoje doświadczenie, ambicje i zainteresowania zawodowe, a same zamiary dotyczące twojej kariery powinny być umieszczone na końcu. Może to być chęć dalszego rozwoju zawodowego, jeśli masz niewielkie doświadczenie, a zawodowy kierowca z dłuższym stażem może wskazać, że poszukuje stabilnego zatrudnienia. Jeśli zamierzasz zmienić branżę i rozpocząć przygodę z transportem – jasno określ to w celu zawodowym, np. „Pragnę ukierunkować swoją karierę zawodową w stronę branży transportowej, podejmując się nowych wyzwań…”. Zatem podsumowanie zawodowe powinno składać się z przedstawienia twojego doświadczenia w dużym skrócie – maksymalnie dwa zdania. Opowiedzenia o twoich kompetencjach, a także wskazania celu zawodowego. Cała ta sekcja powinna mieścić się na górze CV i zawierać maksymalnie 5 średniej długości zdań.

Doświadczenie w CV kierowcy zawodowego

W sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego szczegółowo opisz swoje poprzednie stanowiska. Podaj daty zatrudnienia wraz z miesiącami, nazwy firm, a także opis obowiązków i osiągnięć. Podkreśl umiejętności kierowcy związane z prowadzeniem różnych rodzajów pojazdów, znajomość tras, obsługę dokumentacji oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jeśli miałeś do czynienia z np. manewrowaniem we Włoszech lub Grecji po wąskich jezdniach, umiejętność pracy w dynamicznych warunkach czy praca pod presją. Wszystko, co może poświadczyć o Twoich kompetencjach i eskperckiej wiedzy. Nawet jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia związanego z transportem – na pewno miałeś do czynienia z pewnego rodzaju procesami logistycznymi w poprzednim zatrudnieniu.

Umiejętności i kwalifikacje

Wyróżnij sekcję, w której skupisz się na kluczowych umiejętnościach i kwalifikacjach. Sekcja umiejętności w CV powinna zawierać masę słów kluczowych związanych z Twoim zawodem, jednak pamiętaj, by pisać tam tylko prawdę. Możesz również wpisać tam umiejętności miękkie, by wypełnić ją treścią. Umiejętności powinny nawiązywać do kompetencji zawodowych, które wyszczególniłeś w zakresie obowiązków pod zatrudnieniami. Poniżej wskazujemy kilka przykładów, jakie umiejętności można wpisać w CV kierowcy zawodowego:

  • Posiadanie odpowiednich kategorii prawa jazdy do prowadzenia konkretnego rodzaju pojazdów (B, C, CE itp.).
  • Umiejętność prowadzenia różnych rodzajów pojazdów, takich jak ciężarówki, autobusy, furgonetki itp.
  • Znajomość międzynarodowych regulacji dotyczących transportu.
  • Znajomość tras i umiejętność skutecznego planowania podróży.
  • Obsługa systemów nawigacyjnych i GPS.
  • Doświadczenie w wykonywaniu różnych manewrów, zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych.
  • Regularne przeprowadzanie kontroli technicznych i napraw pojazdu.
  • Umiejętność efektywnej komunikacji z dyspozytorem, pracownikami magazynu i innymi kierowcami.
  • Znajomość podstaw mechaniki pojazdowej.

Wykształcenie

Podaj informacje dotyczące Twojego wykształcenia. Warto również uwzględnić wszelkie dodatkowe kursy, szkolenia i certyfikaty związane z branżą transportową. W przypadku kierowcy zawodowego, wykształcenie nie zawsze jest kluczowym elementem w CV. Jednak warto uwzględnić w dokumentach rekrutacyjnych wszelkie informacje, gdyż jeśli są związane z zawodem – dodatkowo wzmacniają kompetencje. To dobra sekcja w CV, by wskazać wszelkie uprawnianie, jakie posiadasz – np. kierowcy autobusu, bezpieczny przewóz pasażerów, świadectwo kwalifikacji zawodowych, znajomość języka angielskiego itp.

Czy referencje są istotne na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego?

Jeśli to możliwe, dołącz do CV referencje od poprzednich pracodawców. To dodatkowy element, który może potwierdzić Twoją wiarygodność i umiejętności zawodowe. Stawia cię to w lepszej pozycji negocjacyjnej, jeśli chodzi o uzgadnianie stawki i dodatkowo wzmacnia twoje doświadczenie zawodowe.

Pamiętaj, aby CV było czytelne, starannie sformatowane i wolne od błędów. Zadbanie o te detale pomoże ci zdobyć zaufanie pracodawcy i zwiększy szanse na zdobycie pracy.

Pomoc w pisaniu profesjonalnego CV

Istnieją również firmy specjalizujące się w pomocy w tworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych – zarówno CV jak i listów motywacyjnych. Możesz wykorzystać gotowe kreatory CV, których w internecie jest bardzo wiele, a także skorzystać z pomocy specjalistów, jak np. zamawiamcv.pl. Warto rozważyć tę opcję, jeśli poważnie traktujesz swoją karierę, chcesz zdobyć lepiej płatną pracę, gdzie konkurencja wśród kandydatów jest bardzo duża oraz jeśli chcesz mieć profesjonalną biznesową wizytówkę.

Autor: Adam Jaśmin, copywriter i specjalista ds. dokumentów rekrutacyjnych w zamawiamcv.pl.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.