Rowerzyści nie znają przepisów drogowych? Zwiększona liczba wypadków z udziałem rowerzystów

Wiosna zbliża się wielkimi krokami a na drogach pojawia się co raz więcej rowerów. Dla wielu kierowców duża ilość rowerzystów to zmora i spowolnianie ruchu na drogach, dla innych rower to główny sposób transportu. Wciąż niestety rośnie ilość wypadków z udziałem rowerzystów i bardzo często winnymi nie są kierowcy. Czy rowerzyści wystarczająco znają przepisy ruchu drogowego?

Znajomość przepisów przez uczestników ruchu drogowego

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien znać przepisy, jednak tylko u posiadaczy prawa jazdy jest to sprawdzane i aby jeździć samochodem konieczne jest zdanie odpowiedniego egzaminu. Aby móc jeździć rowerem po drogach wystarczy mieć skończone 18 lat i posiadać dowód osobisty, natomiast dzieci od 10 roku życia muszą posiadać kartę rowerową. W związku z tym tylko dzieci muszą wykazać się znajomością podstaw kodeksu drogowego.

Niestety przez brak obowiązkowych egzaminów dla osób dorosłych, często możemy spotkać się z brakiem znajomości podstawowych przepisów przez rowerzystów. Przykładem takiej nieznajomości jest poniższy film.

Rowerzystka nie znała przepisów, spowodowała kolizję

Jak widać na filmie, rowerzystka nie zastosowała się do znaków drogowych i z pewnością, że ma pierwszeństwo wjechała na skrzyżowanie, doprowadzając do kolizji z samochodem. Na szczęście rowerzystki, wypadek nie zakończył się tragicznie. Jak widać, kobieta nie posiadała kasku, rower nie był wyposażony w niezbędne oświetlenie ani odblaski.

Warto pamiętać, że rowerzyści w takich sytuacjach odpowiadają tak samo jak osoby zmotoryzowane. W związku z tym rowerzysta jest również zobowiązany do naprawienia szkody. Tu czasem pojawia się problem ponieważ kierowcy obowiązkowo muszą posiadać ubezpieczenie OC a rowerzyści nie. Dlatego rowerzysta jest wtedy zobowiązany pokryć szkody z własnej kieszeni.  

Niestety zdarza się, że niektórzy rowerzyści czują się bezkarnie, co jednak może jednak skończyć się dla nich surowym mandatem

Obowiązkowe egzaminy ze znajomości prawa o ruchu drogowym dla rowerzystów

Pojawiały się pomysły aby rowerzyści, którzy nie posiadają prawa jazdy, maiły obowiązek posiadania karty rowerowej. Dobra znajomość przepisów przez wszystkich uczestników ruchu drogowego mogły by poprawić bezpieczeństwo na drogach. Co o tym myślicie?

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.