Skoda Fabia 2 – dane techniczne, dostępne wersje, awarie i problemy

Druga generacja modelu zadebiutowała w 2007 roku. Samochód szybko zyskał popularność. Nadal jest zresztą obecny na rynku aut używanych, a chętnych kupców nie brakuje.

Sprawdź dane techniczne pojazdu oraz jego dostępne wersje. Zapoznaj się również z opiniami o Skodzie Fabii II. Warto wiedzieć, z jakimi kłopotami spotykają się użytkownicy modelu. Taka wiedza może być niezwykle pomocna podczas podejmowania decyzji o zakupie auta.

Skoda Fabia 2 – dane techniczne

Skoda Fabia to auto osobowe należące do segmentu B. Druga odsłona modelu produkowana była w latach 2007-2014, zastąpiona potem przez jego trzecią generację.

Samochód w porównaniu do swojego poprzednika był zupełnie inny. Jego konstrukcję oparto na płycie podłogowej PQ24, znaną z Volkswagena Polo i Seata Ibiza. Wprowadzono zupełnie nową stylistykę oraz wymiary. Skoda Fabia II w 2010 roku doczekała się również liftingu.

Samochód oferowano w dwóch wersjach nadwoziowych: jako pięciodrzwiowy hatchback oraz pięciodrzwiowe kombi. Dostępny był z napędem przednim, z 5-biegową i 6-biegową skrzynią manualną oraz 7-biegową półautomatyczną skrzynią DSG.

Skoda Fabia drugiej generacji napędzana jest silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Listę jednostek benzynowych otwierają 1,2-litrowe motory o mocy: 60 KM, 70 KM, 86 KM oraz 105 KM. Dostępne były również silniki 1.4 (86 KM oraz 180 KM). Najmocniejsza jednostka 1.6 generuje moc 105 KM.

Wśród oferowanych silników diesla znajdują się jednostki: 1.2 (75 KM), 1.4 (70 KM, 80 KM), 1.6 (75 KM, 90 KM, 105 KM) oraz 1.9 (105 KM).

Wymiary Skody Fabii II są następujące: 3992 mm długości (w wersji kombi – 4247 mm), 1642 mm szerokości oraz 1498 mm wysokości. Rozstaw osi to 2460 mm.

Jeśli chodzi o pojemność bagażnika, to w wersji hatchback wynosi ona 300 litrów, którą można powiększyć do 1180 litrów. Z 505-litrowym bagażnikiem (powiększanym do 1460 litrów) spotkamy się natomiast w Skodzie Fabii II kombi.

Skoda Fabia 2 – dostępne wersje

Model oferowany był w wielu wersjach wyposażeniowych, wśród których znalazły się również warianty limitowane, specjalne (Monnari, Race Edition). Producent oferował następujące warianty wyposażenia: Classic, Style, Comfort, Scout, Active Plus, Ambition, Ambition Plus, Elegance Plus, Sport, Sportline, Monte Carlo, RS oraz Greenline.

Skoda Fabia 2 – jaki silnik wybrać?

Paleta jednostek napędowych Skody Fabii drugiej generacji jest dość szeroka – pozostaje więc pytanie, jaki silnik spośród oferowanych wybrać.

Jeśli chodzi o silniki benzynowe, to najlepsze opinie mają jednostki 1.4 MPI (86 KM) oraz 1.6 MPI (105 KM). Z silników wysokoprężnych najczęściej poleca się natomiast napędy 1.4 TDI (70-80 KM) oraz 1.9 TDI (105 KM). Motory te uznawane są za udane
i mało awaryjne jednostki.

Skoda Fabia 2 – awarie i problemy

Samochód nie należy do zupełnie bezawaryjnych. Z opinii o Skodzie Fabii II wynika jednak, że kierowcy nie mają zwykle do czynienia z poważnymi awariami, które wymagałaby skomplikowanych napraw.

Z tych wymienianych przez użytkowników modelu znalazły się kłopoty z układem chłodniczym i wydechowym. Dość często narzeka się również na niezbyt trwałe zawieszenie oraz uszczelki w tylnych drzwiach, które mogą przeciekać.

Zdarza się, że problemów przysparzają łożyska kół tylnych, hamulec ręczny, cewki zapłonowe (zwłaszcza przy dużych przebiegach) oraz pasek rozrządu. Nierzadko można usłyszeć także opinie o sporym zużyciu oleju. Wielu kierowców skarży się ponadto na problemy z poduszkami silnika, które często ulegają uszkodzeniu. W samochodach
z silnikiem wysokoprężnym awarii ulec może turbosprężarka.

Skoda Fabia 2 – opinie

Auto od lat cieszy się sporą popularność wśród kierowców. Ich opinie o Skodzie Fabii II są zwykle zbieżne – samochód jest trwały i niedrogi w eksploatacji. Użytkownicy chwalą auto również za dobre prowadzenie, mocne trzymanie się
w zakrętach i niezłą dynamikę jazdy.

Stylistyka, pomimo zmian w porównaniu do poprzedniej generacji, była wciąż zachowawcza, a dla niektórych zwyczajnie nudna. Nie zawsze stanowi to jednak wadę, ponieważ Skoda Fabia ceniona jest zwykle za inne cechy, takie jak funkcjonalność czy trwałość. Nie bez znaczenia dla użytkowników pozostaje także łatwa dostępność części zamiennych oraz stosunkowo mało kłopotliwe i niedrogie naprawy.

Model chwalony jest ponadto za dużą pojemność bagażnika, szczególnie w wersji kombi. Skoda Fabia II nie zachwyca może estetyką i trwałością wnętrza – materiały nie są najwyższej jakości, podobnie jak ich montaż, wiele do życzenia pozostawia również wyciszenie kabiny – niemniej jednak jak na tę klasę auta całość nie prezentuje się najgorzej. Godne uwagi jest także wyposażenie, ale tylko w jego bogatszych wersjach.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.