Skoda Octavia 2 – dane techniczne, dostępne wersje, opinie

Druga generacja tego modelu odniosła prawdziwy sukces rynkowy. Do dziś zresztą auto jest chętnie kupowane, a ofert jego sprzedaży nie brakuje. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poznać najważniejsze informacje na temat czeskiego modelu.

Sprawdź więc dane techniczne pojazdu. Przeczytaj, jakie jednostki napędowe oferowane były w drugiej generacji. Warto poznać również opinie o Skodzie Octavia 2.

Skoda Octavia 2 –  dane techniczne

Skoda Octavia to samochód osobowy należący do segmentu C. Dostępny był w dwóch wersjach nadwoziowych: jako pięciodrzwiowy liftback i pięciodrzwiowy kombi. Kierowcy mogli wybierać auto z 5-biegową lub 6-biegową skrzynią manualną, 6-biegową skrzynią automatyczną lub 6-biegową i 7-biegową skrzynią półautomatyczną DSG.

Samochód oferowany był z napędem przednim i napędem na wszystkie osie. Jego sercem jest silnik benzynowy lub wysokoprężny – wybór jednostek napędowych jest przy tym naprawdę bardzo szeroki.

Skoda Octavia 2 – silniki

Pod maską samochodu pracuje silnik benzynowy lub wysokoprężny. Gama oferowanych jednostek napędowych jest przy tym szeroka – każdy więc kierowca, decydując się na zakup Skody Octavii, mógł z pewnością wybrać motor odpowiedni dla siebie.

Ogólnie jednostki benzynowe można podzielić na trzy grupy: MPI (z pośrednim wtryskiem paliwa), TSI (z bezpośrednim wtryskiem paliwa) oraz FSI (wolnossące). Ich listę otwiera napęd 1.2 o mocy 105 KM. Zaraz za nim mamy silnik 1.4 o mocy 80 KM i 122 KM. 1,6-litrowy silnik dostępny był zaś z mocą 102 KM i 116 KM – warto przy tym wspomnieć, że motor 1.6 MPI w Skodzie Octavii 2 jest jednostką polecaną najczęściej z uwagi na jej wyjątkową trwałość i odporność. Silniki o pojemności 1,8 litra generowały moc równą 160 KM. Poza tym oferowano napędy 2-litrowe o mocy 150 KM oraz 200 KM.

Jeśli chodzi o silniki diesla, to ich paleta rozpoczyna się od 1.6 TDI o mocy 105 KM. Silnik ten zastąpił zresztą napęd 1.9 TDI w Skodzie Octavii 2 o tej samej mocy. Poza tym dostępne były jednostki 2.0 TDI o mocy 140 KM oraz 170 KM.

Skoda Octavia 2 – dostępne wersje

Samochód dostępny był w dwóch wersjach nadwoziowych: jako Skoda Octavia 2 kombi oraz liftback. Jeśli chodzi o wymiary modelu drugiej generacji, to auto mierzy 4578 mm (liftback)/ 4579 mm (kombi) długości, 1769 mm szerokości oraz 1462 mm (liftback)/1468 mm (kombi) wysokości. Pojemność bagażnika wynosi zaś 560 litrów w wersji liftback (powiększana do 1460 litrów) lub 580 litrów w wersji kombi (powiększana do 1620 litrów).

Ponadto warto wspomnieć, że w 2005 roku zadebiutowała sportowa odmiana RS. Dwa lata później zaprezentowano wersję terenową Scout z napędem na cztery koła.

Samochód dostępny był w kilku wersjach wyposażeniowych: Classic, Mint, Ambiente, Elegance, Laurin&Klement, RS, Scout, Combi 4×4, Combi 4×4 Adventure oraz Edition 100.

W podstawowej wersji Classic auto wyposażone było m.in. w cztery poduszki powietrzne, ABS, zamek centralny, czujniki cofania, podgrzewanie oraz elektryczne sterowanie lusterek.

Decydując się na wersję Ambiente, można było liczyć na klimatyzację, zamek centralny sterowany pilotem, komputer pokładowy, elektrycznie sterowane tylne szyby itd.

Skórzaną kierownicę i dźwignię zmiany biegów, felgi aluminiowe oferował natomiast wariant Elegance, skórzana tapicerka dostępna była z wersją Laurin&Klement.

Skoda Octavia 2 – cena

Ceny Skody Octavia 2 rozpoczynają się od 9000 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele z oferowanych aut to egzemplarze poflotowe, niestety niezbyt zadbane.

Trzeba przy tym również zaznaczyć, że na rynku wtórnym nie brakuje ofert drugiej generacji modelu. Tych jest  naprawdę sporo, a wystawiane na sprzedaż samochody pochodzą z różnych roczników i mają różne przebiegi. Jeśli więc uda się znaleźć samochód w dobrym stanie i z bogatym wyposażeniem, to z pewnością warto zapłacić za niego kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Relacja jakości do ceny jest przy tym zwykle korzystna, co potwierdzają liczne opinie o Skodzie Octavia 2.

Auto utrzymane w przyzwoitym stanie kosztuje od 15 000 złotych do 20 o00 złotych. Ceny tych najbardziej zadbanych przekraczają nawet wskazany przedział.

Skoda Octavia 2 – opinie

Opinie o Skoda Octavia 2 są zwykle zgodne – użytkownicy pojazdu uważają go za samochód praktyczny i tani w eksploatacji. Często wybierany jest w wersji z instalacją gazową albo kupowany pod kątem jej montażu.

Kierowcy chwalą sobie auto za wnętrze, które jest praktyczne i przestronne, co niewątpliwie wpływa w znaczący sposób na komfort jazdy. Godna uwagi jest również pojemność bagażnika, która pomieści naprawdę dużo. Na uwagę zasługuje ponadto dość bogate wyposażenie.

Nie bez znaczenia pozostaje szeroki wybór jednostek napędowych – każdy jest w stanie wybrać silnik zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i preferencjami. Kierowcy szczególnie polecają przy tym 1.6 MPI – Skoda Octavia 2 z tym motorem nie zapewni może szalonych osiągów, ale świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Godne polecenia są również silniki wysokoprężne – te jednostki to często główny powód podjęcia decyzji o zakupie tego modelu.

Co prawda, samochód nie wyróżnia się oryginalną stylistyką ani wyjątkowym wyglądem wnętrza, to jednak z powodzeniem odegra swoją rolę na co dzień. Funkcjonalność to przy tym jedna z jego największych zalet, która zwykle skłania potencjalnych nabywców do kupna.

Za spory atut Skody Octavii 2 użytkownicy uważają również jego niską awaryjność. Co więcej, ewentualne usterki nie wymagają skomplikowanych napraw i nie generują wysokich kosztów. Części zastępcze są łatwo dostępne i zwykle niedrogie.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.