Transport budowlany – na czym polega?

Transport w budownictwa ma ogromne znacznie. Bez niego część prac byłaby po prostu niemożliwa lub wymagałaby zdecydowanie większych nakładów czasu. Z tego powodu nad planowaniem wszystkim przejazdów, kierownicy budowy lub inne osoby odpowiedzialne za tę kwestię spędzają długie godziny. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na chęć podniesienia wydajności pracy i zredukowania środków wydawanych na paliwo i utrzymanie pojazdów. Transport budowlany jest często realizowany przez firmy zewnętrzne. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa odpowiedzialne za realizację budowy potrzebują usług tego typu okazjonalnie.

Transport budowlany – rodzaje

W budownictwie wyróżniamy dwa rodzaje transportu. Pierwszym z nich jest transport wewnętrzny. Każdy plac budowy, bez względu na jego wielkość, ma ściśle wytyczone granice. Na jego terenie nie mogą znaleźć się żadne niepowołane osoby. Ręczne przenoszenie materiałów do budowy, elementów konstrukcyjnych, maszyn i urządzeń jest bardzo czasochłonne, m.in. ze względu na ich rozmiary i wagę. W sytuacji gdy pojazd porusza się wyłącznie po placu budowy, transport tego typu nazywamy wewnętrznym. Bez znaczenia jest czy kierowca zawsze pokonuje tę samą czy inną trasę. Oczywiście ze względu na okoliczności (utwardzone podłoże, duża liczba przeszkód naturalnych i sztucznych) musi zachować szczególną ostrożność. Z tego powodu firmy oferujące transport budowlany zatrudniają wyłącznie profesjonalnych kierowców z wieloletnim doświadczeniem.

Drugi rodzaj to transport zewnętrzny. Obejmuje on przewóz materiałów, elementów konstrukcyjnych do magazynów znajdujących się w obrębie placu budowy. Dodatkowo, do tego rodzaju transportu zaliczamy przewóz maszyn i urządzeń wykorzystywanych podczas budowy. Dotyczy to m.in. koparek gąsienicowych, agregatów prądotwórczych itp.

Chcąc maksymalnie ograniczyć transport wewnętrzny, trzeba dokładnie zaplanować transport zewnętrzny. Precyzyjnie wyznaczając miejsca składowania, czas i środki potrzebne na jego relokację w docelową część budowy można zredukować do minimum.

Usługa transportu drogowego

Nawiązując współpracę z firmą, na początku warto sprawdzić czy dysponuje ona odpowiednią flotą pojazdów. Kolejny krok to weryfikacja dotychczasowych realizacji. Przedsiębiorstwa, które działają na rynku od dłuższego czasu przeważnie zatrudniają bardzo doświadczonych kierowców. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ogranicza ryzyko uszkodzenia przewożonych materiałów do absolutnego minimum. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Wybrane firmy oferujące transport budowlany specjalizują się także w robotach ziemnych. Takie połączenie sprawia, że oferują kompleksową usługę, która może okazać się niezwykle przydatna dla przedsiębiorstw budowlanych. Większa liczba maszyn na budowie znacząco przyspiesza wszystkie prace, dzięki czemu wykonanie robót w terminie nie będzie stanowić problemu. Jest to niezwykle istotny aspekt, gdyż wiele umów jest skonstruowanych w taki sposób, że każdy dzień opóźnienia powiększa karę finansową.

W niektórych przypadkach, aby wybudować nowe budynki, trzeba wyburzyć stare. Nie wszystkie firmy budowlane dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, aby bezpiecznie przeprowadzić proces rozbiórki. Przedsiębiorstwa oferujące transport budowlany niekiedy specjalizują się także w zakresie robót wyburzeniowych.

Zlecenie różnego rodzaju prac jednej firmie znacząco ułatwia komunikację i pozwala na lepszą kontrolę. Z tych powodów wiele przedsiębiorstw budowlanych decyduje się właśnie na tego rodzaju współpracę.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.