Transport intermodalny – co to?

Transport intermodalny to specyficzny rodzaj usługi przewozowej, która może występować zarówno jako transport krajowy, jak i międzynarodowy. Na czym dokładnie to polega? Jakie są zalety transportu intermodalnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest transport intermodalny?

Transport intermodalny nazywany również kombinowanym to termin odnoszący się do przewozu ładunków wykorzystującego więcej niż jeden środek transportu. Istotne jest jednak to, że na całej trasie dokonywany jest on wyłącznie przy użyciu jednej jednostki ładunkowej, którą może być kontener, naczepa samochodowa, czy nadwozie wymienne. Transport intermodalny najczęściej stanowi połączenie transportu samochodowego z kolejowym, jednak warto mieć świadomość, że może obejmować również transport lotniczy, czy morski. W każdym przypadku na początkowym oraz końcowym etapie trasy wykorzystuje się z reguły samochód, co pozwala dotrzeć w dowolne miejsce. W dalszej kolejności ładunek jest transportowany koleją, samolotem lub statkiem, co zmniejsza koszt transportu, a w wielu przypadkach również go przyspiesza.

Rodzaje transportu intermodalnego

Warto mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje transportu intermodalnego, co wynika z faktu, że można go klasyfikować pod różnym względem. Najczęściej brany jest pod uwagę charakter środków transportu, co pozwala wyróżnić m.in. transport drogowo-kolejowy, drogowo-lotniczy, drogowo-morski, czy nawet drogowo-kolejowo-morski. Klasyfikacja może uwzględniać również zasięg, co pozwala wyróżnić transport krajowy oraz transport międzynarodowy (przewozy kontynentalne lub międzykontynentalne).

Transport intermodalny można klasyfikować także opierając się na rodzaju użytych jednostek ładunkowych. W tym przypadku wyróżnia się przewozy kontenerów, naczep, czy pojemników specjalnych. Innym kryterium podziału jest charakter operatora, ponieważ może być nim przewoźnik (transport bezpośredni) lub przewoźnik pomocniczy (transport pośredni).

Rodzaje transportu intermodalnego

Zalety transportu intermodalnego

Z czego wynika popularność transportu intermodalnego? Oczywiście z zalet, które osiągają w ten sposób przedsiębiorcy. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów transportu, a także jego optymalizację, którą można przeprowadzić dzięki możliwości wyboru różnych wariantów przewozowych. Zaletą z pewnością jest również wyższa jakość usług, co wynika z faktu, że w transporcie intermodalnym ryzyko uszkodzenia przewożonych towarów ograniczone jest praktycznie do minimum. W tym miejscu warto również podkreślić, że transport intermodalny jest korzystny nie tylko dla firm, ale także środowiska, co wynika z mniejszej emisji spalin, czy odciążenia dróg i zmniejszenia korków.

Podsumowując należy stwierdzić, że transport intermodalny to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w przewozach krajowych, jak i międzynarodowych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim zaletom, wśród których wymienić należy nie tylko oszczędności, ale także wyższą jakość usług.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.