Za co możesz łatwiej dostać mandat zimą?

Za oknami coraz częściej pojawia się śnieg, a najnowsze prognozy zapowiadają załamanie pogody. Jazda na drogach będzie zdecydowanie trudniejsza. Łatwiej natomiast będzie otrzymać niektóre mandaty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim wyruszymy w trasę?

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

To zdecydowanie najczęstszy grzech popełniany przez kierowców. Zimny poranek, zaśnieżone i oblodzone auto. Pierwsza myśl – odpalę samochód, jak się rozgrzeje to mi szybciej pójdzie, a na dodatek nie będę jechać w zimnym. Włączony silnik na postoju może jednak oznaczać sporo kłopotów. Dlaczego? Artykuł 60 ust. 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówi:

Zabrania się kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze; (…)

Za złamanie powyższego przepisu grozi nam nawet 300 zł mandatu.

Odśnieżając samochód z włączonym silnikiem często nie zdajemy sobie sprawy z uciążliwości takiego postępowania. Włączony silnik powoduje hałas, a emitowane przez nasz pojazd spaliny nie tylko są uciążliwe dla środowiska ale również dla przechodniów, którzy akurat mijają odpalone auto. W godzinach porannych wiele osób wychodzi do pracy, a ich środkiem transportu jest własny samochód. Zdarza się, że na osiedlu w jednym czasie odśnieża samochód na włączonym silniku nawet kilkadziesiąt osób. W takich warunkach przejście obok tych pojazdów, np. z małym dzieckiem jest bardzo niekomfortowe i zwyczajnie nie zdrowe!

Mandat za nieodśnieżony samochód

Jedni odśnieżają samochód na włączonym silniku, inni natomiast samochodu nie odśnieżają wcale. Może poza fragmentem przedniej szyby, aby widzieć chociaż skrawek tego, co dzieje się na zewnątrz. Tak nieodpowiedzialne postępowanie jest skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do drogowej tragedii. Z tego też powodu kara bywa czasem bardzo surowa. Wszystko zależy od tego jak bardzo „odpuściliśmy” odśnieżanie samochodu. Za takie przewinienie kierowca może otrzymać nawet 3000 zł mandatu. Artykuł 66 ust. 1 punkt 5 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wyraźnie wskazuje, że:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: 

(…)

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu; (…)

Mandat za brudne reflektory

W okresie jesienno-zimowym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dobre oświetlenie naszego pojazdu. Zapada szybciej zmrok, a nieprawidłowe, źle ustawione światłą nie tylko ograniczają nam widoczność, ale również sprawiają, że my jesteśmy mniej widoczni dla innych. Kiedy jednak z oświetleniem naszego samochodu jest wszystko w porządku, musimy pamiętać o jeszcze jednej niezwykle ważnej kwestii – czystych reflektorach.

Artykuł 60 ust. 1 punkt 2 ustawy Prawo o Ruchu drogowym:

Zabrania się:

(…)

2) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne; (…)

Za ośnieżone, zabłocone, zanieczyszczone reflektory samochodu kierowca może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Zima to trudny okres na drogach. Warto abyśmy przed ruszeniem w trasę zadbali o bezpieczeństwo swoje, innych i dopełnili wszystkich obowiązków określnych w przepisach. Zajmie nam to zaledwie kilka minut.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.