Czy logistyka jest niezbędnym elementem Twojej działalności? Czy w tym celu eksploatujesz własną flotę? Jeśli tak, to telematyka powinna być dla Ciebie oczywistym wyborem. Niesie nam bowiem wielkie korzyści dla flot firmowych.
CO SKŁADA SIĘ NA TELEMATYKĘ?
Telematyka jest systemem, dzięki któremu można monitorować szczegółowe dane o samochodzie w czasie rzeczywistym. System, oprócz aktualnej lokalizacji, może również monitorować prędkość samochodu, aktualne zużycie paliwa czy stan techniczny samochodu. W samochodach chłodniach można na przykład monitorować temperaturę w przestrzeni ładunkowej, w porę wykryć usterki i tym samym zapobiegać obniżeniu jakości transportowanych produktów.
Czy jednak dane byłyby przydatne, gdyby nikt nie potrafił odpowiednio z nimi pracować? Jednym z elementów fleet managamentu jest zatem oprogramowanie umożliwiające przetwarzanie danych w realnym czasie i jednoczesne podejmowanie na ich podstawie istotnych decyzji. Pozwala to dyspozytorowi na komunikację z kierowcą pojazdu i w zależności od potrzeb na operatywną zmianę zaplanowanej trasy – np. z powodu nagłej zmiany sytuacji na drodze lub, w razie potrzeby, pozwala zalecić wcześniejszy postój w celu zatankowania paliwa i sprawdzenia samochodu.
TELEMATYKA RÓWNA SIĘ OSZCZĘDNOŚĆ
Dzięki implementacji telematyki można uzyskać oszczędności operacyjne. Jej zastosowanie zwiększa ponadto efektywność logistyki. Wczesna reakcja na sytuacje drogowe, usterki techniczne, jak również bardziej efektywne planowanie przyczyniają się do zmniejszenia liczby niespodziewanych utrudnień.
Telematyka wywiera również wpływ na zmianę zachowań kierowców. Kierowca samochodu, który ma świadomość, że jest monitorowany, automatycznie ma tendencję do ostrożniejszego obchodzenia się z samochodem – oszczędza paliwo, unika ryzykownych zachowań i stara się, aby jego jazda była płynna i bezpieczna.
Należy jednocześnie pamiętać, że dzięki temu możliwe jest bardziej efektywne planowanie tras i postojów. Dyspozytor może precyzyjnie zaplanować trasę oraz wskazać konkretne miejsca, w którym tankowanie jest najbardziej opłacalne. Dzięki temu kierowca uniknie wyboru stacji oferującej paliwo i pozostałe usługi w cenach znacznie zawyżonych. A jeśli dołożymy do tego możliwość korzystania z dogodnej karty paliwowej Eurowag, wówczas wydatki firmy będą pod ścisłą kontrolą.
CZY TELEMATYKA SPRAWDZI SIĘ RÓWNIEŻ W MNIEJSZYCH FIRMOWYCH FLOTACH?
Z pewnością nie tylko duża flota może być zarządzana z wykorzystaniem telematyki. Fleet management może zaspokoić wymagania właścicieli małej firmy, która posiada jedynie kilka pojazdów. Poza wspomnianymi już wyżej korzyściami, telematyka ogranicza ryzyko kradzieży pojazdów lub paliwa, ale jednocześnie umożliwia szybkie odnalezienie skradzionego samochodu. Zatem rozwiązanie technologiczne z wykorzystaniem telematyki będzie przydatne w firmie z nawet jednym pojazdem.
Ponadto zaawansowanej automatyzacji telematyka zawdzięcza swoją zdolność do wsparcia rozliczania wynagrodzeń kierowców, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z zarządzaniem.
TELEMATYKA I ELEKTRYFIKACJA
Jak kształtuje się przyszłość telematyki w odniesieniu do elektryfikacji branży motoryzacyjnej? Na pewno jest to przyszłość świetlana i sensowna. Elektryfikacja oznacza oszczędności, a przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne. Telematyka natomiast, dzięki zwiększeniu efektywności eksploatacji, niewątpliwie przyczynia się do realizacji tych celów.