Wielu kierowców i pieszych może teraz dostać 3 tys. zł mandatu! Masz to w samochodzie?

Od początku października piesi i kierowcy mogą otrzymać 3 tys. zł mandatu. Akcja będzie trwała do końca roku. Policja sprawdza stosowanie odblasków, kamizelek odblaskowych i nie tylko.

Akcja „Świeć przykładem”

W ramach akcji policja skupiła się pieszych. Ma to na celu uświadamianie i przypominanie pieszym o konieczności korzystania z elementów odblaskowych, szczególnie w związku z nadchodzącą porą roku. Pieszy idący poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi aby był ustawiony przodem do jadących samochodów, a także powinien posiadać elementy odblaskowe. Jest to niezbędne aby był lepiej widziany przez nadjeżdżających kierowców.

Piesi w porze jesienno-zimowej bardzo często noszą ciemne ubrania. Ponadto gdy nie posiadają odblasków wieczorem lub w nocy, czy podczas panujących złych warunkach atmosferycznych, są widoczni dla kierowcy zaledwie z 30 metrów. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością ok. 100 km/h wynosi 60-75 metrów. Kierowca posiada więc niecałą sekundę na reakcję i próbę ominięcia pieszego. Niecała sekunda to zazwyczaj czas niewystarczający.

Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym w miejscu gdzie nie ma chodnika i porusza się po drodze czy poboczu, powinien w widocznym miejscu posiadać elementy odblaskowe lub kamizelkę odblaskową. Dzięki temu jest widoczny z odległości od 150 do nawet 300 metrów.

Nawet 3000 zł mandatu dla kierowcy i pieszego

Każdy kierowca, którego auto uległo awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie jest zobowiązany do założenia kamizelki odblaskowej niezależnie od  pory dnia. Za nieprzestrzeganie tego przepisu policja może uznać, że kierujący spowodował niebezpieczeństwo w ruchu drogowym i tym samym wystawić mandat w wysokości 3 tys. zł. W myśl obowiązujących przepisów pieszy również w niektórych sytuacjach może zostać ukarany podobnym mandatem.

300 zł mandatu za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych

Policja zaczęła częściej kontrolować przejścia dla pieszych. Przypominamy, że pieszy, który w trakcie przechodzenia przez pasy lub torowisko korzystają jednocześnie z telefonu komórkowego może otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

Masz to w samochodzie?

Obecnie nie ma obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej w samochodzie. Może ona jednak być bardzo przydatna podczas awarii samochodu. Masz kamizelkę w swoim aucie?

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.