Jak zweryfikować kosztorys naprawy samochodu?

Uczestnictwo w kolizji drogowej może zdarzyć się każdemu kierowcy. W takiej sytuacji jej sprawca przekazuje dane polisy ubezpieczeniowej OC poszkodowanemu, a ten występuje o wypłatę odszkodowania. Niestety dość często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowej zaniżają wartość odszkodowania. Zwykle zaniżane są koszty naprawy samochodu. Dla poszkodowanego kierowcy do spory problem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można taki kosztorys zweryfikować i co zrobić, jeśli rzeczywiście okaże się zaniżony.

Jak firmy ubezpieczeniowe zaniżają kosztorys naprawy auta?

Kosztorys naprawy samochodu wykonuje się w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Na jego podstawie firma ubezpieczeniowa wypłaca stronie poszkodowanej odszkodowanie. Niestety zdarza się, że taki kosztorys bywa zaniżony. Na czym takie zaniżenie polega? Nierzadko firmy ubezpieczeniowe w kosztorysie, zamiast uwzględnić ceny części oryginalnych, uwzględniają ceny części zamiennych. Wiedzieć trzeba, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli w aucie przed zdarzeniem drogowym zamontowane były części oryginalne, to kosztorys również musi takie części uwzględniać. Innym przykładem zaniżenia kosztorysu jest sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe zaleca naprawę uszkodzonej części, a nie jej wymianę na nową. Tymczasem taka część w rzeczywistości powinna zostać wymieniona.

Kosztorys naprawy samochodu – jak sprawdzić, czy nie jest zaniżony?

Kosztorys naprawy samochodu można oczywiście zweryfikować samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że taka weryfikacja raczej przez firmę ubezpieczeniową nie zostanie uznana. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. W tym celu warto skontaktować się z firmą odszkodowawczą specjalizującą się w odzyskiwaniu zaniżonych odszkodowań komunikacyjnych. Takie firmy współpracują z rzeczoznawcami samochodowymi. Dzięki temu są w stanie przeprowadzić dokładną weryfikację kosztorysu i ją odpowiednio udokumentować. To z kolei otwiera drogę do odzyskania zaniżonego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Więcej szczegółowych informacji na temat jak wygląda weryfikacja kosztorysu uzyskasz na stronie www.

Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie z polisy OC?

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest sprzedaż prawa do odszkodowania z polisy OC firmie odszkodowawczej. Wystarczy w tym celu podpisać umowę cesji prawa do szkody. Firma odszkodowawcza po zweryfikowaniu kosztorysu proponuje wartość odszkodowania. Jeśli dla osoby poszkodowanej jest ono korzystne, wówczas po podpisaniu umowy otrzymuje ona niemal natychmiast środki finansowe. Oczywiście jest to kwota znacznie wyższa w porównaniu z tą, którą zaproponował ubezpieczyciel. Takie rozwiązanie wiąże się z wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim osoba poszkodowana otrzymuje środki w bardzo krótkim czasie. To duża oszczędność czasu i nerwów. Otrzymanie środków od firmy odszkodowawczej kończy dla poszkodowanej osoby całą sprawę. Może ona cieszyć się z pieniędzy, które w pełni bądź niemal w pełni pokrywają wszystkie koszty naprawy samochodu. Teraz to firma rozpocznie negocjacje z ubezpieczycielem w celu uzyskania oczekiwanych środków finansowych.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.