Zawód Policjanta – praca w służbach mundurowych

Zawód Policjanta – praca w służbach mundurowych, najważniejsze rzeczy, podstawowe umundurowanie, Jak zostać Policjantem?

Zawód policjanta

Praca w służbach mundurowych od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków kariery przez młodych ludzi. Choć sama praca w policji do łatwych nie należy, jednak szacunek, dobre zarobki oraz możliwość awansu corocznie kusi wielu śmiałków, którzy chcą dostać etat w policji. Niestety, zostanie funkcjonariuszem wcale nie jest takie proste, ponieważ, aby nim zostać należy spełnić szereg kryteriów i wymogów.

Jak zostać policjantem?

Jeśli chcesz zostać policjantem, musisz posiadać obywatelstwo polskie, pełnię praw publicznych, nieposzlakowaną opinię, minimum średnie wykształcenie, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, dobre zdrowie fizyczne i psychiczne oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Po spełnieniu powyższych kryteriów i złożeniu odpowiednich dokumentów należy przystąpić do testów wiedzowego i sprawności fizycznej, badań psychologicznych, rozmowy kwalifikacyjnej, komisji lekarskiej oraz wypełnienia ankiety bezpieczeństwa.

Zalety i wady pracy w policji

Do największych zalet pracy w policji zalicza się skrócony czas pracy zawodowej, a także stałe wynagrodzenie oraz możliwość awansu. Etat w służbach mundurowych posiada wiele wad przede wszystkim ogromne ryzyko, przede wszystkim jest to działanie w bardzo niebezpiecznych warunkach dla życia i zdrowia, a także stres, wywołany pracą pod presją czasu. Policjant zobowiązany jest do pracy w niedziele i święta, a także pełnienia dyżurów nocnych.

Umundurowanie i wyposażenie

Każdy policjant po podjęciu zatrudnienia otrzymuje umundurowanie policyjne, składające się z ubioru służbowego, wyjściowego i ćwiczebnego. Standardowo na umundurowanie Policji składa się: koszula policyjna, spodnie lub spódnice policyjne, buty taktyczne, rękawice taktyczne, czapka gabardynowa, bluza policyjna i kabura. Funkcjonariusz musi dbać o mundur policyjny, tak aby zawsze był on schludny i czysty.

Zarobki w policji

Wynagrodzenie funkcjonariusza policji jest uzależnione od grupy zaszeregowania. Im wyższa grupa zaszeregowania, tym większe wynagrodzenie otrzymuje policjant. W szeregach policji istnieje możliwość rozwoju, a tym samym uzyskania awansu, tak więc po kilku latach pracy można otrzymywać bardzo dobre zarobki.

reklamasylmiet obszarroboczy1

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.