Skąd pochodzi paliwo, kto dostarcza paliwo?

Dostęp do paliwa jest dziś dla ludzi czymś naturalnym i nie zawsze podczas tankowania zastanawiamy się, skąd się ono bierze. Warto jednak pamiętać, że abyśmy my mogli komfortowo zalewać baki naszych maszyn, samochodów formowych czy osobistych, konieczna jest współpraca szeregu osób. Wyjaśniamy więc poniżej, kto dostarcza paliwo oraz skąd dokładnie się ono bierze.

Kto dostarcza paliwo w Polsce?

Jednym z najprostszych sposobów na pozyskanie paliwa w Polsce, jest udanie się na stację benzynową. Kolejną metodą jest zakup bezpośrednio od dystrybutora. Hurtowo paliwo z dostawą zamówisz od galon.com.pl oraz innych dostawców, dzięki czemu wygodnie uzupełnisz braki w zaopatrzeniu firmy lub gospodarstwa rolnego. Warto o tym pamiętać, ponieważ to wspomniani dystrybutorzy często zajmują się dostarczaniem paliwa na poszczególne stacje w całym kraju.

Dobrze wiedzieć, że firmy tego typu odpowiedzialne są za sam transport i bezpieczne dostarczenie towaru. Najczęściej nie produkują one jednak żadnego z rodzaju paliw. Firmy transportowe odbierają wyłącznie surowiec, od producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem paliwa, a często także wydobyciem ropy naftowej.

Skąd bierze się paliwo?

Wielu zgodziłoby się, że paliwo nie rośnie na drzewach. Jest to oczywiści prawda, choć związek benzyny czy oleju napędowego z roślinami jest bliższy, niż można by było sądzić. Paliwa są bowiem wytwarzane z ropy naftowej, a ta powstała, ze szczątków roślinnych oraz zwierzęcych. Początkiem drogi do powstania paliwa, jest więc wydobycie ropy naftowej. Jest ona następnie poddawana różnego rodzaju obróbce, w zależności od rodzaju paliwa.

Aby uzyskać benzynę, ropa naftowa musi zostać poddana procesowi rektyfikacji, który przeprowadzany jest zazwyczaj w rafineriach. Nieco mniej skomplikowanym procesem jest destylacja, dzięki której można otrzymać olej napędowy.

Skąd pochodzi paliwo w Polsce?

Warto pamiętać, że zanim paliwo będzie dostępne dla każdego, należy je jeszcze przetransportować aż z rafinerii. Zastanawiając się, skąd pochodzi paliwo w Polsce, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rafinerie Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. Mówiąc dokładniej, duża część paliwa w Polsce, pochodzi z Płocka, Trzebini oraz miasta Jedlicze, gdzie zlokalizowane są zakłady krajowe zakłady produkcyjne.

Analizując jednak szerzej to, kto dostarcza paliwo w Polsce, widać, że na rynku krajowym dostępne są również produkty producentów zagranicznych. Jednym z największych dostawców paliw na świecie są Stany Zjednoczone, a bardziej znanym producentem z krajów wschodnich, jest saudyjski koncern Aramco.

Zastanawiając się więc, skąd jest paliwo, nie warto ograniczać się wyłącznie do najbliższej stacji benzynowej. W obrębie dostaw krajowych dużą rolę pełnią tu bowiem dostawcy hurtowi. Oni jednak w dalszym ciągu muszą zaopatrywać się u producentów lokalnych lub zagranicznych. Ostatecznie warto jednak pamiętać, że aby wszystkie maszyny i pojazdy w firmie mogły działać jak należy, paliwo musi zostać wyprodukowane w rafineriach, gdzie pozyskuje się je z ropy naftowej.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.