Zmieniłeś już opony na zimowe? To mogła być błędna decyzja

W tym roku pogoda jest dla nas niezwykle łaskawa. Mamy już listopad, a patrząc za okno możemy mieć wrażenie, że to dopiero wrzesień. Za nieco ponad miesiąc będziemy mieli już kalendarzową zimę i stąd nasuwa się pytanie – kiedy będzie właściwy moment na wymianę opon letnich na zimowe?

Czy zmiana opon jest w ogóle konieczna?

Polska to jeden z niewielu europejskich krajów, w którym zmiana opon z letnich na zimowe i z zimowych na letnie nie jest uregulowana prawnie. W naszym kraju wymiana opon jest jedynie zalecana, zaleca się wymianę opon, gdy pojawią się zimowe warunki pogodowe. Przykładowo we Włoszech czy Francji obowiązek jazdy na oponach zimowych dotyczy wybranych regionów, np. w Alpach. W Norwegii natomiast konieczne jest korzystanie z opon zimowych, gdy nawierzchnia jest pokryta lodem, lub leży śnieg.

Koniecznosc zmiany opon na zimowe

Zmiana opon na zimowe – kieruj się tą ważną zasadą

Zastanawiasz się, czy wymienić już opony na zimowe? Na zmianę opon powinniśmy decydować się,  gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C. Dlaczego? Ponieważ poniżej tej temperatury, guma, z której wyprodukowane są opony letnie zaczyna gwałtownie twardnieć. Wtedy opony tracą już swoje właściwości, a jazda na nich w zimowych warunkach pogodowych staje się niebezpieczna.

Pogoda za oknem wciąż dopisuje? Jest ponadprzeciętnie ciepło mimo obecnej pory roku? Zmień opony nieco później.

Dlaczego opony zimowe lepiej sprawdzają się w niższych temperaturach?

Opony zimowe od letnich różnią się budową.  Guma, z której produkuje się opony zimowe zawiera więcej krzemionki, co sprawia, że w temperaturze poniżej 7°C nabierają odpowiednich właściwości. Opony są elastyczne i bardzo dobrze trzymają się nawierzchni. Charakteryzują się także dobrym odprowadzaniem wody w niskich temperaturach. Dzięki specjalnym żebrom i rowkom, które są głębsze w oponach zimowych, nadają się świetnie do jazdy na śniegu. Ponadto ich bieżnik umożliwia samooczyszczanie się np. z błota pośniegowego lub samego śniegu. Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, opony zimowe stosowane w odpowiedniej porze roku wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa (co przy dzisiejszych cenach jest bardzo istotne) i zwiększenie komfortu jazdy. Warto pamiętać, że po zmianie opon na zimowe raz w miesiącu powinno sprawdzać ciśnienie we wszystkich czterech oponach, ponieważ w chłodniejsze dni ciśnienie w oponach spada, a w cieplejsze rośnie.

opony zimowe lepiej sprawdzaja sie w nizszych temperaturach

Kiedy jeździmy na oponach zimowych gdy jest ciepło, zaczynają się one przegrzewać i stają się mniej efektywne. Nie mają odpowiedniej przyczepności, a hamowanie na nawierzchni suchej i mokrej nie jest już tak bezpieczne, jak w przypadku opon, które są odpowiednio dopasowane do panujących warunków. Przykładowo droga hamowania opon zimowych w wysokich temperaturach wydłuża się nawet o 7 metrów.

Nie pozostaje nam nic innego jak śledzenie prognoz pogody i pamiętaj – dopasowanie opon do warunków pogodowych zapewni zdecydowanie większe bezpieczeństwo Tobie, a także innym użytkownikom dróg.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.