Zobacz za co zimą łatwiej dostaniesz mandat!

Choć od zimy dzieli nas jeszcze niespełna miesiąc, to towarzysząca jej aura już nie raz ukazała się za naszymi oknami. Zima to czas magicznych krajobrazów, ale też wyzwań dla kierowców. Krótsze dni, śnieg i mróz nie tylko zmieniają krajobraz, ale także wpływają na warunki jazdy. Wśród śnieżnych opadów i niskich temperatur, kierowcy często stają przed dylematem: jak szybko i efektywnie przygotować auto do jazdy, nie łamiąc przy tym prawa. To nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W tym kontekście, zimowa pora niesie ze sobą ryzyko łatwiejszego nabycia mandatów za niezachowanie odpowiednich procedur. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą wydawać się drobnymi czynnościami, lecz w rzeczywistości stanowią ważny element prawidłowego i bezpiecznego korzystania z pojazdu w zimowych warunkach.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Zimowy poranek często zaczyna się od odśnieżania samochodu. Wiele osób, poszukując sposobu na szybsze ogrzanie pojazdu, decyduje się na odpalenie samochodu podczas tej czynności. Jednakże, zgodnie z Artykułem 60 ust. 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierującemu zabrania się oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu. Dodatkowo, pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym nie jest dozwolone, chyba że pojazd wykonuje czynności na drodze.

Niezachowanie tych zasad może skutkować nawet 300 zł mandatem, ale co ważniejsze, wpływa na środowisko i komfort innych osób. Emisja spalin i hałas silnika są nie tylko uciążliwe, ale i szkodliwe, szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach.

Wymogi wobec stanu pojazdu

Zima wymaga od kierowców szczególnej dbałości o stan techniczny pojazdu. Artykuł 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym podkreśla, że pojazd uczestniczący w ruchu powinien być zbudowany, wyposażony i utrzymany w sposób, który zapewnia dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi. Nieodśnieżony samochód znacznie ogranicza widoczność i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W zależności od tego jak mocno samochód będzie zaśnieżony kierowca może otrzymać nawet 3000 zł mandatu.

Czystość reflektorów

Artykuł 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o Ruchu drogowym zabrania zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków. W kontekście zimowych warunków, oznacza to konieczność dbałości o czystość reflektorów. Brudne, oszronione lub zasłonięte śniegiem reflektory znacząco obniżają jakość oświetlenia drogi i widoczność pojazdu, co jest nie tylko niebezpieczne, ale również może skutkować mandatem w wysokości nawet do 500 zł. wysokości nawet 500 zł.

Nie tylko czyste reflektory są ważne, ale również ich stan techniczny. Każdy reflektor z czasem matowieje – więc warto zachować kilkadziesiąt złotych w kieszeni i wypolerować swoje reflektory. Polerowanie lamp przednich pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy jak i zwiększyć komfort podróżowania w trudnych warunkach.

Czas szczególnej ostrożności

Zima, choć piękna, wymaga od kierowców szczególnej ostrożności i uwagi. Niezależnie od doświadczenia, każdy kierowca powinien pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Należy unikać odpalania samochodu przy odśnieżaniu, szczególnie w obszarach zabudowanych, gdzie nadmierna emisja spalin i hałas są szczególnie uciążliwe. Równie ważne jest kompleksowe odśnieżanie pojazdu, zapewniające dobrą widoczność i bezpieczne użytkowanie urządzeń pojazdu. Nie można również zapominać o czystości reflektorów, które są kluczowe dla bezpiecznego poruszania się po zmroku.

Odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu oraz sposób jego użytkowania leży w rękach kierowcy. Zima to czas, kiedy drobne zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje, nie tylko w postaci mandatów, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby każdy użytkownik drogi pamiętał o tych zasadach, dbając nie tylko o własny komfort, ale także o zdrowie i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.