19 listopada i 3 grudnia na stacjach kontroli pojazdów ta usługa będzie całkowicie za darmo!

Jesień i zima to czas szczególnie trudny na drogach. Zmrok zapada dużo szybciej, a pogoda niestety nie dopisuje. Śnieg, deszcz, czy gęste mgły nie pomagają w tym okresie ani kierowcom, ani pieszym. Koniecznością jest wtedy zachowywanie szczególnej ostrożności. Czy możemy zrobić coś jeszcze?

Zadbanie o stan techniczny pojazdu w okresie jesienno-zimowym ma szczególne znaczenie. Prawidłowo ustawione i sprawne oświetlenie pojazdu stanowczo wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze zarówno dla kierowców, pasażerów, jak i dla pieszych. Jesienią i zimą dochodzi do szczególnie dużej ilości wypadków drogowych i zdecydowanej części z nich można byłoby uniknąć, gdyby stan oświetlenia pojazdów był na wyższym poziomie. Na pomoc kierowcom wyszła policja z akcją „Twoje Światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jej celem jest uświadomienie kierującym, jak wielki wpływ na bezpieczeństwo ma jakość i stan oświetlenia pojazdów.

„Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” – na czym polega akcja?

Akcja prowadzona jest na terenie całej Polski. Jej główne założenie to zwrócenie uwagi kierowców na to, jak kluczową rolę dla bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu mają sprawne i odpowiednie oświetlenie pojazdu. Aby ich wspomóc w dniach 19.11 i 3.12.2022 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego sprawdzenia stanu i ustawienia świateł.

Warto pamiętać, że gdy oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, powoduje brak dostatecznej widoczności zarówno dla kierowców jak również pieszych, a co za tym idzie, ryzyko wypadku drogowego jest znacznie wyższe. Dzięki prawidłowemu ustawieniu świateł kierowcy mają lepszy obszar widzenia, łatwiej mogą ominąć przeszkodę, a także nie oślepiają innych pojazdów i są zdecydowanie lepiej widoczni.

Które stacje diagnostyczne przeprowadzają darmowe sprawdzanie stanu i ustawienia oświetlenia?

Do akcji „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” przyłączyło się 1300 stacji diagnostycznych w całym kraju. Wykaz konkretnych stacji można znaleźć w aplikacji Yanosik, która wskaże najbliższą stację, na której można sprawdzić oświetlenie, a także na stronach internetowych policji i partnerów akcji.

Inicjatorami kampanii są: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Speed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator komunikatora Yanosik, a także firma Screen Network S.A. 

Akcja trwa od 22 października. Ostatnimi terminami, na bezpłatne sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu są 19 listopada i 3 grudnia 2022 roku, do czego bardzo zachęcamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
1 kwietnia 2021
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jednostkami napędowymi, a także należy rozważyć wszystkie za i przeciw.