19 listopada i 3 grudnia na stacjach kontroli pojazdów ta usługa będzie całkowicie za darmo!

Jesień i zima to czas szczególnie trudny na drogach. Zmrok zapada dużo szybciej, a pogoda niestety nie dopisuje. Śnieg, deszcz, czy gęste mgły nie pomagają w tym okresie ani kierowcom, ani pieszym. Koniecznością jest wtedy zachowywanie szczególnej ostrożności. Czy możemy zrobić coś jeszcze?

Zadbanie o stan techniczny pojazdu w okresie jesienno-zimowym ma szczególne znaczenie. Prawidłowo ustawione i sprawne oświetlenie pojazdu stanowczo wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze zarówno dla kierowców, pasażerów, jak i dla pieszych. Jesienią i zimą dochodzi do szczególnie dużej ilości wypadków drogowych i zdecydowanej części z nich można byłoby uniknąć, gdyby stan oświetlenia pojazdów był na wyższym poziomie. Na pomoc kierowcom wyszła policja z akcją „Twoje Światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jej celem jest uświadomienie kierującym, jak wielki wpływ na bezpieczeństwo ma jakość i stan oświetlenia pojazdów.

„Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” – na czym polega akcja?

Akcja prowadzona jest na terenie całej Polski. Jej główne założenie to zwrócenie uwagi kierowców na to, jak kluczową rolę dla bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu mają sprawne i odpowiednie oświetlenie pojazdu. Aby ich wspomóc w dniach 19.11 i 3.12.2022 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego sprawdzenia stanu i ustawienia świateł.

Warto pamiętać, że gdy oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, powoduje brak dostatecznej widoczności zarówno dla kierowców jak również pieszych, a co za tym idzie, ryzyko wypadku drogowego jest znacznie wyższe. Dzięki prawidłowemu ustawieniu świateł kierowcy mają lepszy obszar widzenia, łatwiej mogą ominąć przeszkodę, a także nie oślepiają innych pojazdów i są zdecydowanie lepiej widoczni.

Które stacje diagnostyczne przeprowadzają darmowe sprawdzanie stanu i ustawienia oświetlenia?

Do akcji „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” przyłączyło się 1300 stacji diagnostycznych w całym kraju. Wykaz konkretnych stacji można znaleźć w aplikacji Yanosik, która wskaże najbliższą stację, na której można sprawdzić oświetlenie, a także na stronach internetowych policji i partnerów akcji.

Inicjatorami kampanii są: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o., sieć stacji Speed Car Sp. z o.o., Firma Neptis S.A. – operator komunikatora Yanosik, a także firma Screen Network S.A. 

Akcja trwa od 22 października. Ostatnimi terminami, na bezpłatne sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu są 19 listopada i 3 grudnia 2022 roku, do czego bardzo zachęcamy.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.