5 start-upów motoryzacyjnych, o których może być głośno w przyszłości.

Facebook, Uber, AirBnB czy Spotify – to kilka przykładów globalnych dziś koncernów o miliardowych przychodach, które zaczynały swoją przygodę z biznesem jako start-upy. Czy ich śladem pójdzie również kiedyś start-up z Polski? Przedstawiamy pięć przykładów takich firm znad Wisły o sporym potencjale rozwoju.

Start-upy w branży motoryzacyjnej

Start-upy, czyli młode i małe firmy, które mają jakiś własny pomysł na innowacyjny produkt czy usługę, powstają w ostatnich latach niczym grzyby po deszczu. Wiele z nich pracuje nad rozwiązaniami z szeroko pojętej branży motoryzacyjnej, a wśród nich są również takie, które marzą o zaprojektowaniu i stworzeniu własnego samochodu. 

Przykładem takiego start-upu jest ElectroMobility Poland, który jest odpowiedzialny za budowę pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Czy elektryczny model o nazwie Izera zostanie finalnie ukończony – tego nie wiemy, ale mocno ściskamy kciuki. Natomiast poniżej prezentujemy przykłady pięciu start-upów, które już z powodzeniem funkcjonują na rynku.

Wypożyczalnia samochodów bez własnej floty, czyli start-up BEEP

W przyszłości więcej ludzi będzie korzystało z wynajmowanych aut niż obecnie – z takiego m.in. założenia wychodzą założyciele internetowej wypożyczalni samochodów BEEP.rent. Wyróżnia się ona tym, że nie ma własnej floty pojazdów i polega na carsharingu typu peer-to-peer. Na czym to dokładnie polega? Wynajmowane auta należą do innych osób lub firm, które wprowadzają je do sieci wypożyczalni aut BEEP i tym samym udostępniają innym osobom. Oczywiście, zarabiając przy okazji na wynajmie.

To od właścicieli udostępnianych aut zależy częstotliwość ich wypożyczania oraz minimalna stawka dobowa za wynajem. Tym samym mają spory wpływ na to, ile może wynosić ich miesięczny zarobek z tego tytułu. Osoby wynajmujące natomiast mają dostęp do bardziej różnorodnej oferty pojazdów niż w zwykłej wypożyczalni aut, która kupuje jednolite floty. Dzięki temu istnieje dużo większa szansa na dopasowanie strony podażowej i popytowej.

Taka forma wypożyczalni może przynieść także inne korzyści dla naszego otoczenia. Samochody, które nie są akurat użytkowane, stoją i zajmują miejsca na chodnikach czy parkingach. Jeśli zamiast tego byłyby udostępniane na wynajem innym osobom, to miejsce zwolniłoby się. Docelowo BEEP może mieć wpływ na mniejszą liczbę aut na naszych ulicach, a tym samym na zmniejszenie korków i redukcję czasu marnowanego w samochodach.

Serwis na najwyższym poziomie, czyli MeldMoto

Bez względu na to, czy w przyszłości będziemy poruszać się własnymi samochodami, czy też wynajmowanymi, ważne będzie ich odpowiednie serwisowanie, które przy późniejszej odsprzedaży może wpłynąć na zwiększenie wartości auta. Pomocna w procesie serwisowania może być aplikacja MeldMoto – zarówno dla klientów warsztatów samochodowych, jak i dla prowadzących taki warsztat.

Właściciel auta za pomocą aplikacji może zarezerwować on-line wizytę nie tylko w serwisie samochodowym, ale również w myjniach czy zakładach wulkanizacyjnych. Jeszcze przed rezerwacją uzyska wstępną wycenę planowanych usług, a po niej pełne podsumowanie zrealizowanych czynności serwisowo-naprawczych. Dzięki temu w jednym miejscu będzie miał całą historię serwisową swojego samochodu, co z całą pewnością doceni w przyszłości potencjalny nabywca takiego samochodu. Aplikacja MeldMoto to także rzetelna baza informacji nt. funkcjonujących serwisów samochodowych w okolicy. Dzięki temu, wybierając konkretny warsztat, będziemy mieć pewność, że zostaniemy właściwie obsłużeni.

Aplikacja MeldMoto może posłużyć także jako narzędzie ułatwiające prowadzenie warsztatu i pozyskanie nowych klientów. Szybka dostępność do danych klienta czy auta oraz możliwość wygenerowania raportu po wykonanym serwisie pozwoli znacząco skrócić czas obsługi klienta. Przy jej pomocy warsztat może także kontaktować się z klientami, a obecność w wyszukiwarkach może pomóc w dotarciu do szerszego grona właścicieli samochodów.

Sprawdź dane i historię pojazdu w carQ

Żeby zminimalizować ryzyko zakupu samochodu „po przejściach” na rynku wtórnym, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest carQ. Pozwala ono uzyskać sporo interesujących informacji nt. weryfikowanego auta. 

Wystarczy wpisać numer rejestracji auta, VIN i datę jego pierwszej rejestracji. Po chwili otrzymamy zagregowane dane techniczne, historię pojazdu i ostatnio odnotowane przebiegi. W otrzymanym krótkim raporcie znajdziemy także m.in. średnie spalanie danego modelu, rodzaj wykorzystywanego oleju silnikowego, jego podstawowe koszty eksploatacyjne, a nawet rozmiar zalecanych przez producenta opon.

Bardzo istotne są również dane dotyczące poprzednich właścicieli, historii i sytuacji prawnej auta. Z raportu dowiemy się m.in. ilu wcześniej było właścicieli samochodu, czy został on sprowadzony z zagranicy, czy może być kupiony w salonie w Polsce, czy obecnym właścicielem jest osoba fizyczna, czy firma, czy ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie. Równie ważną częścią raportu, z punktu widzenia kupującego, jest także jego historia szkodowości.

Car Scanner prześwietli każde auto

Rewolucją w różnych obszarach może być Car Scanner, który pozwoli dość dokładnie prześwietlić każde auto. Urządzenie to, zaprojektowane przez start-up In-Motion Labs umożliwia w zaledwie 120 sekund przeprowadzenie dokładnej dokumentacji pojazdu dotyczącej jego aktualnego stanu. Potencjalnych zastosowań Car Scannera jest co najmniej kilka.

Ubezpieczyciel np. przy pomocy tego urządzenia będzie mógł dokonać szybką analizę i wycenę szkód. Dla warsztatów samochodowych będzie to narzędzie, które zabezpieczy je przed ewentualnymi roszczeniami właścicieli o szkody, które rzekomo powstały podczas prac serwisowych. Wypożyczalnie aut będą mogły szybko sprawdzić, czy podczas wynajmu nie doszło do jakiejś szkody, którą podczas odbioru auta można było przeoczyć. 

Również zarządzający flotami samochodów mogą śledzić stan pojazdów i reagować, jeśli np. ich wartość rezydualna spadnie poniżej zakładanego poziomu. Z kolei dla komisów i salonów handlujących samochodami użytkowymi może to być świetna pomoc przy publikowaniu oferty pojazdów on-line.

Mobilna myjnia UpSteam

Nie masz czasu praktycznie na nic, a tym bardziej na tak prozaiczną czynność, jaką jest umycie samochodu? Ale z drugiej strony wstydzisz się jeździć ubrudzonym autem? Rozwiązaniem tego problemu może być mobilna myjnia samochodowa UpSteam.

Usługę mycia na miejscu może zamówić każdy i to w praktycznie dowolnym miejscu. Bez względu na to, czy jesteś aktualnie w domu, w pracy, a może w kinie czy na zakupach. Wystarczy wybrać interesującą nas usługę, podać godzinę i miejsce, gdzie akurat będziemy. Pracownicy myjni pojawią się z niezbędnym sprzętem myjącym.

Co istotne, UpSteam to myjnia ekologiczna. Podczas każdego mycia zużywanych jest nawet 300 litrów wody mniej niż przy standardowym myciu. Ponadto wykorzystywane są tylko biodegradowalne środki czyszczące.

To już wszystko w naszym zestawieniu najciekawszych start-upów motoryzacyjnych w Polsce. Z którego skorzystasz?

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.