Autostrada Wielkopolska znowu droższa! Przedstawiamy nowe stawki

Od dziś wzrastają opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 (Nowy Tomyśl – Konin) należącej do Spółki Autostrada Wielkopolska. Dlaczego kierowcy znowu zapłacą więcej?

Powody podwyżek

Jak tłumaczy Spółka Autostrada Wielkopolska:

„Zmiana związana jest z utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady.”

W komunikacie zaznaczono również, że stawki pobieranych opłat za przejazd autostradą ze Świecka do Konina odzwierciedlają rzeczywiste koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych a także realizacji wieloletniego planu inwestycyjno – remontowego.

Nowe stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin

Od godziny 6 rano 11 września obowiązują nowe, zwaloryzowany opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady. Obowiązujące stawki to:

  • 15 PLN – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 30 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 47 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 72 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 109 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 300 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Koncesyjny odcinek autostrady A2 (Nowy Tomyśl – Konin) jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską – podatnicy nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Ponoszą je jedynie kierowcy, którzy faktycznie z niej korzystają i płacą za przejazd. Średni ruch dobowy na odcinku Nowy Tomyśl – Konin to 30 tysięcy samochodów. W okolicy Poznania pomiędzy węzłami autosatradowymi obwodnicy miasta, ruch dobowy waha się między 90 a 100 tysięcy pojazdów. Odcinek ten jest cały czas bezpłatny dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.