Kupowanie samochodów z drugiej ręki jest popularne, jednak ma to swoje plusy i minusy. Niektórym mogłoby się wydawać, że jest to łatwe – wręcz przeciwnie. Podczas zakupu auta używanego trzeba uważać na ukryte wady i podejrzanych sprzedawców. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się o czym musisz pamiętać podczas kupna samochodu używanego.
Co zrobić, żeby nie zostać oszukanym przez sprzedającego?
Zacznijmy od początku, czyli od przeglądania ogłoszeń. Już na tym etapie musisz kierować się szczególną uwagą. Sprawdź, czy informacje, które są zawarte w ogłoszeniu wystarczą Ci, aby wyruszyć na oględziny samochodu i jego ewentualny zakup. A może jednak coś Ci w nim wygląda podejrzanie?
Przy przeglądaniu ogłoszeń sprzedawców samochodów dobrze pamiętać o tym, że na samym początku wymienią oni głównie zalety auta – jego wady mogą pojawić się na szarym końcu – o ile w ogóle się pojawią, niektórzy nawet ich nie uwzględniają w swoich ogłoszeniach. Jeśli czegoś Ci w nim brakuje możesz zadzwonić do sprzedawcy i po prostu dopytać o to, co Cię interesuje, a nie jest zawarte w podanej przez niego informacji. Podczas takiej rozmowy wyczujesz również to, czy wykręca się on od trudnych pytań, czy jednak pewnie na nie odpowiada i nie ma nic do ukrycia. Pamiętaj także o cenie samochodu, jaka widnieje na ogłoszeniu – jeśli będzie ona za niska, to najprawdopodobniej ukrywa ona szereg wad pojazdu.
Oględziny są kolejnym etapem w procesie kupna samochodu używanego. Sprawdź lakier oraz stan blach. Szukaj korozji, odprysków czy bezpośredniego nakładania się nowego lakieru na stary. Poproś również sprzedawcę o historię auta czy numer VIN, dzięki któremu sprawdzisz stan techniczny pojazdu. Jeżeli jednak nie będzie chciał się nim podzielić, bądź ciągle będzie się wykręcać od odpowiedzi zachowaj szczególną ostrożność, a najlepiej od razu zakończ oględziny – stan samochodu może okazać się gorszy niż myślałeś.
Potrzebujesz dodatkowych informacji? Przeczytaj kompleksowy poradnik “Kupno auta używanego” opracowany przez autoryzowany salon samochodów marki Mercedes Benz – MB Motors Warszawa.
Formalności
Jeżeli oględziny zakończyły się pozytywnym wynikiem należy przejść do formalności – nie wszyscy lubią papierki, ale dla bezpieczeństwa lepiej przez to przejść. Zastanawiasz się co będzie najlepszym rozwiązaniem przy kupnie samochodu – rachunek, faktura, umowa? Już podpowiadamy!
Kupując pojazd od komisu lub handlarza najlepszą opcją będzie poproszenie o wystawienie faktury marży bądź VAT. Przy fakturze marży dokładnie sprawdź wszystkie kwestie związane z uregulowaniem podatku VAT przez właściciela.
Jeśli jednak kupujesz samochód od osoby prywatnej, to sporządzasz umowę kupna-sprzedaży i każda ze stron – ty i sprzedawca – dostajecie po jednym egzemplarzu. Kiedy będziecie ją spisywać uważnie porównaj dane sprzedającego napisane na papierze z tymi z dowodu osobistego oraz sprawdź poprawność VIN-u. Poproś także o komplet dokumentów:
- dowód rejestracyjny,
- polisę OC,
- kartę pojazdu,
- dowód opłacenia akcyzy (w przypadku kiedy samochód sprowadzono z zagranicy).
Wizyta w urzędzie
Aby kupione auto mogło stać się już w 100% Twoje musisz udać się do odpowiedniego urzędu komunikacji i uiszczenie określonej kwoty. Zależy ona od np. tego, czy samochód jest już zarejestrowany w kraju i w powiecie czy może jednak trzeba wyrobić nowe tablice rejestracyjne?
Kup samochód używany od sprawdzonego sprzedawcy!
Poszukujesz auta używanego i nie chcesz zostać oszukanym? Wejdź na stronę MB Motors bądź udaj się do jednego z ich salonów w Jankach, Piasecznie bądź poznaniu i wybierz dla siebie najlepszy samochód używany od światowej klasy producenta aut.