Co oznacza M+S na oponach?

Kupując opony zimowe możemy spotkać się z wieloma oznaczeniami. Jednym z nich jest M+S, czyli Mud & Snow. Co on dokładnie oznacza? Czy M+S to pełnoprawne zimówki? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest oznaczenie M+S na oponach?

Symbol M+S (ang. Mud and Snow) na ścianie bocznej opony zimowej jest często mylnie określany jako oznaczenie opon wielosezonowych. W rzeczywistości, M+S to deklaracja producenta o przystosowaniu ogumienia do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym. Początkowo symbol ten był przeznaczony głównie na rynek amerykański.

Z zasady opony M+S dobrze radzą sobie na tych rodzajach nawierzchni, choć nie muszą być oponami całorocznymi. Symbol ten znajdziemy również na większości opon zimowych, a nawet w niektórych modelach letnich.

Czy opony M+S to opony zimowe?

Jak już wspomnieliśmy, oznaczenie M+S to jedynie deklaracja – nie musi być więc poparta odpowiednią certyfikacją. Taki model najczęściej będzie posiadał bardziej miękką mieszankę oraz większą liczbę nacięć, ale ogumienie z oznaczeniem M+S niekoniecznie jest oponą zimową w świetle prawa drogowego.

Spójrzmy na przykład naszych sąsiadów: w Niemczech istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych, posiadających odpowiedni certyfikat. Model posiadający jedynie oznaczenie M+S może więc nie wystarczyć. Za zimowe opony uznawane są tylko takie posiadające oznaczenie 3PMSF.

Oznaczenie 3PMSF – czym jest i jak je rozpoznać?

Oznaczenie 3PMSF lub inaczej symbol alpejski traktowany jako jedyne, oficjalne oznaczenie na oponach zimowych (według przepisów ONZ i Unii Europejskiej). W praktyce wiemy, że ogumienie przeszło dodatkowe testy dotyczące minimalnej przyczepności na śniegu oraz odpowiedniego składu mieszanki gumowej. Kupując opony z oznaczeniem 3PMSF mamy więc pewność, że są to opony zimowe zgodne z normami UE.

Jak rozpoznać opony zimowe z symbolem alpejskim? Tak samo jak w przypadku M+S, symbol ten jest umieszczony na ścianie bocznej każdego ogumienia. Przedstawia on płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich (ang. Three Peak Mountain Snow Flake).

Jakie opony wybrać na zimę – M+S czy 3PMSF?

Podsumujmy. Zarówno opony zimowe z oznaczeniem M+S, jak i 3PMSF posiadają cechy przydatne do jazdy w warunkach zimowych. W przypadku pierwszego oznaczenia, otrzymujemy deklarację producenta, że opona została przystosowana do jazdy w zimowych warunkach.

Jeśli chcemy mieć pewność, że opony zostały przetestowane i zapewniają minimalny próg przyczepności oraz osiągi w sezonie zimowym, zdecydowanie warto postawić na modele z symbolem 3PMSF. W większości krajów z obowiązkiem zakładania opon zimowych, tylko takie spełniają wymagania do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Czy to oznacza, że opony z samym oznaczeniem M+S są złym rozwiązaniem? Niekoniecznie! W krajach o lekkich, umiarkowanych zimach bez obowiązku użytkowania konkretnych opon zimowych, modele z takim oznaczeniem są zgodne z prawem ruchu drogowego i warte rozważenia.

Czym wyróżniają się dobre opony zimowe?

Dobre opony zimowe oprócz oznaczeń rozpoznamy na pierwszy rzut oka po budowie bieżnika. Posiada on zdecydowanie większą liczbę podłużnych nacięć (tzw. lamelek), a rowki na jego powierzchni są głębsze.

Trzecią cechą, której niestety nie sprawdzimy, jest mieszanka gumowa. Zawiera ona więcej kauczuku naturalnego, który nie twardnieje gdy temperatura spada. Opona dzięki niej nie tylko zachowuje elastyczność, ale też szybciej się nagrzewa – co pozytywnie wpływa na przyczepność.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.