Masz prawo jazdy kategorii B? Możesz dostać nowe uprawnienia bez kursu!

Nowe uprawnienia bez kursu – dokładnie tak! Wystarczy, że masz 170 zł i nawet nie musisz podchodzić do egzaminu teoretycznego. Teraz będziesz mógł prowadzić już zespół pojazdów, czyli samochód z przyczepą.

Uprawnienia – prawo jazdy kategorii B

Posiadając prawo jazdy kategorii B, poza samochodem osobowym możesz prowadzić także inne pojazdy. Są to np. samochody dostawcze lub ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, ciągniki rolnicze, jednoślady z silnikiem o pojemności do 50 cm3 i mocy do 4 kW oraz motocykle z silnikiem o pojemności do 125 cm3. Ponadto posiadając prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić także zespół pojazdów, czyli samochód z przyczepą. Może to być przyczepa lekka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Możliwe jest również holowanie cięższej przyczepy, pod warunkiem, że posiada hamulec najazdowy, a dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony. Nie brakuje jednak pewnych ograniczeń. Cięższe przyczepy mogą być ciągnięte jedynie przez większe samochody.

Kod 96 w prawie jazdy – co oznacza

Kod 96 w prawie jazdy kat. B rozszerza uprawnienia kierowcy i umożliwia ciągnięcie przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita to maksymalnie 3,5 tony, pod warunkiem, że masa zestgawu pojazdów nie przekracza 4,25 tony. Ponadto masa przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej masy samochodu, oraz stosunek dopuszczalnej masy samochodu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1.

Dzięki tym regulacjom kierowcy mogą ciągnąć np. przyczepę kempingową, bądź transportować motorówkę czy łódź bez uzyskiwania dodatkowych uprawnień.

Kod 96 w prawie jazdy – jak uzyskać?

Aby uzyskać kod 96 w prawie jazdy wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, którego koszt wynosi 170 zł. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności warto najpierw poćwiczyć manewrowanie.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.