Co to jest HDS i jakie uprawnienia są potrzebne do jego obsługi?

Co to jest HDS?

HDS jest skrótem, która pojawia się najczęściej w kontekście branży transportowej, budowlanej, przemysłowej, a także rolniczej oraz leśnej. Jest to nic innego jak Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Ogólniej ujmując to samochód ciężarowy, na którym został osadzony żuraw lub dźwig. Urządzenia tego typu wykorzystywane są na całym świecie, gdyż ich zaletą jest ogromna mobilność dźwigu oraz elastyczność pracy. Hydrauliczny Dźwig Samochodowy potrafi bez problemu poruszać się po drogach oraz dotrzeć tam, gdzie rozstawienie dużego żurawia jest niepotrzebne, a zarazem nieopłacane. HDS jest zasilany hydraulicznie, a jego zadaniem jest podnoszenie, opuszczanie i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Obsługa tego sprzętu wymaga sprawnego, dobrze wyszkolonego operatora, który zna się na procedurach bezpieczeństwa, jakie są niezbędne do uniknięcia poważnych wypadków oraz zapobiegania obrażeń niebezpiecznych dla zdrowia. Operator HDS to osoba, która ukończyła kurs na HDS oraz zaliczyła egzamin, tym samym posiada wszystkie niezbędne dokumenty i kwalifikacje, które umożliwiają mu obsługę sprzętu HDS.

Urządzenie HDS

Hydrauliczny Dźwig Samochodowy posiada bardzo duży udźwig, niekiedy dochodzący nawet do 16 ton. Dzięki temu z powodzeniem jest wykorzystywany do pracy w budownictwie, transporcie ciężkim, leśnictwie, czy branży rolniczej. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie dźwigu na podwoziu samochodu ciężarowego, zaraz za kabiną kierowcy lub w tylnej części za skrzynią załadunkową. Pompa hydrauliczna, napędzana silnikiem samochodu, odpowiada za sprawność pracy dźwigu. Niektóre HDS posiadają dodatkowe, wysuwane podpory, których celem jest poprawa stabilności pojazdu. Warto wiedzieć, że Hydrauliczny Dźwig Samochodowy może być obsługiwany tylko przez wykwalifikowanego operatora, która posiada niezbędne uprawnienia HDS.

Czym są uprawnienia HDS?

Uprawnienia HDS to udokumentowane kwalifikacje oraz umiejętności obsługi dźwigu. Jest to bardzo ważne, ponieważ dźwigi są potężnym sprzętem, potrafiącym wyrządzić ogromne szkody i spowodować duże straty. Dlatego osoba bez uprawnień HDS nie może być dopuszczona do obsługiwania tego typu urządzenia. Aby móc uzyskać uprawnienia HDS należy mieć ukończone 18 lat, nie można mieć przeciwwskazań zdrowotnych, trzeba ukończyć kurs na HDS oraz zdać egzamin przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Kurs na HDS – do czego przygotowuje?

Przed egzaminem osoba, która ubiega się o kwalifikacje, musi ukończyć kurs na HDS, ponieważ umożliwi to zdobycie niezbędnej wiedzy oraz umiejętności praktycznych, Podczas kursu kandydat na operatora HDS zdobywa niezbędną wiedzę oraz umiejętności z zakresu obsługi sprzętu HDS. Uczy się zasad jego budowy, zasad bezpiecznej eksploatacji, obowiązków operatorów HDS, BHP, a także sposobów postępowania w razie występowania niebezpiecznych sytuacji lub awarii. Nabycie tego typu wiedzy i umiejętności praktycznych gwarantują specjalistyczne kursy HDS.

Operator HDS – przebieg egzaminu

Egzamin odbywa się przed inspektorami UDT (Urząd Nadzoru Technicznego) oraz składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Podczas pierwszego etapu egzaminu inspektorzy UNT sprawdzają wiedzę osoby szkolącej się na operatora HDS. Ich pytania dotyczą wiadomości o dozorze technicznym, wiedzy BHP związanej z pracą operatora oraz znajomości zabezpieczeń elektrycznych, mechanicznych i hydraulicznych, które dotyczą sprzętu HDS,

Cały proces przebiega od kilku do kilkunastu minut, wszystko zależy od udzielonych odpowiedzi. Następnie rozpoczyna się druga część egzaminu, gdzie sprawdzane są umiejętności praktyczne. Podczas tego etapu osoba ubiegająca się o niezbędne kwalifikacje, musi zademonstrować działanie HDS, wykonać konkretne polecenia oraz symulować szczególne sytuacje.

Po udanym zakończeniu części praktycznej uczestnik szkolenia otrzymuje bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne, które uprawnia do obsługi wszystkich typów urządzeń HDS, zarówno w Polsce jak i za granicą.


Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.