Jak wygląda praca i usługi dźwigiem?

Jak wygląda praca i usługi wykonywane dźwigami samojezdnymi?

Mobilne żurawie samojezdne popularnie nazywane dźwigami samochodowymi to maszyny budowlane, którymi świadczone są specjalistyczne usługi dla niejednej branży. Sprawdzają się w pracach na budowach, w przemyśle, a także wykonują szereg licznych prac, których jest tak wiele, że trudno je sklasyfikować. Jak wyglądają usługi dźwigowe i praca żurawiami? Jakie uprawnienia powinien posiadać operator dźwigu? Czy praca na żurawiu jest bezpieczna?

Specjalistyczny sprzęt i fachowcy od obsługi dźwigów

Praca operatora żurawi samojezdnych to odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Usługi dźwigowe czy wynajem dźwigów w większości wypadków wiążą się także z obsługą operatorską. Przed personelem firm, które mają w swojej ofercie dźwigi samojezdne stoi wiele wyzwań. Osoby, które zajmują się obsługą dźwigów to wykwalifikowani pracownicy posiadający odpowiednie uprawnienia UDT (II Ż). Konieczne jest także Prawo Jazdy kat. C – wszak na miejsce pracy trzeba przetransportować żuraw. W przypadku mobilnych dźwigów samojezdnych zazwyczaj odbywa się to „na własnych kołach” gdy w grę wchodzą niewielkie odległości. 

Dźwigi w Gliwicach - wyznaczone stanowisko pracy
Dźwigi w Gliwicach – wyznaczone stanowisko pracy

Profesjonalne firmy dźwigowe zatrudniają operatorów z wieloletnim doświadczeniem, których atutem powinna być doskonała znajomość obsługiwanego żurawia. To dzięki temu możliwe są do wykonania skomplikowane i trudne zlecenia. Oczywiście niesamowicie istotne są parametry techniczne danego sprzętu, ale liczy się również praktyczna wiedza dotycząca możliwości danego typu dźwigu i znajomość jego ograniczeń. 

Każdy żuraw posiada ogranicznik udźwigu – urządzenie, które wskazuje operatorowi maksymalną wagę ładunku możliwą do podniesienia na danym wysięgu. Można dzięki temu określić bezpieczny zasięg pracy dźwigu – czyli odległość poziomą od osi żurawia, na której możliwy jest transport materiałów od danej masie. Po przekroczeniu bezpiecznych wartości (80-90%) udźwigu urządzenie to „odcina” możliwość wykonywania operacji zmniejszających dopuszczalny udźwig i stateczność żurawia (a więc w dźwigach samojezdnych – wydłużania i opuszczania wysięgnika), pozostawiając do dyspozycji tylko „ruchy bezpieczne” wraz z pracą wciągarki linowej. 

Ogranicznik pozwala na bezpieczną pracę dźwigiem
Ogranicznik pozwala na bezpieczną pracę dźwigiem

Nowoczesny sprzęt dźwigowy wyposażony jest w zaawansowane modele ograniczników czy wręcz planerów pracy jak np. LICCON firmy Liebherr, dzięki którym możliwa jest doskonała kontrola aktualnych parametrów żurawia wraz z wagą podnoszonego ciężaru, długością odwinięcia liny czy informacjami z elektronicznych poziomic sferycznych sprzężonymi w ten system. 

Jednak nic nie jest tak ważne jak zdrowy rozsądek i rozwaga w operowaniu żurawiem – dlatego dobrzy operatorzy są tak cenieni w branży usług dźwigowych. To praca, która oprócz kontrolowania danych z komputera wymaga również uważnego obserwowania i panowania nad tym co dzieje się z maszyną na placu budowy. 

Usługi dźwigowe i wynajem dźwigów na najwyższym poziomie

Dźwigami wykonuje się wiele przeróżnych prac. Niektóre z nich to typowe zadania, w które wręcz może wkradać się rutyna i powtarzalność. Żurawiami często rozładowuje się materiały budowalne czy określone i powtarzalne ładunki. Ale nie brakuje także prac nieschematycznych i takich, które mogą stanowić prawdziwe wyzwania. Usługi dźwigowe mogą dotyczyć nietypowych gabarytów, sporej masy ładunków, czy nie równo rozłożonego punktu ciężkości dla podnoszonych ciężarów. Można wtedy przeprowadzać prace dźwigowe w tandemie dwóch pracujących ze sobą żurawi, co niesie za sobą dodatkowe ryzyko i wymaga doskonałej koordynacji dźwigów między sobą.

Nierzadko pracuje się również ze specjalistycznym osprzętem dźwigowym w postaci skracalnych zawiesi łańcuchowych, trawersów modułowych. Wykorzystuje się także zróżnicowane wyposażenie samego żurawia. Dopina się dodatkowe przeciwwagi, uzbraja wysięgnik w przedłużenie kratowe lub zmienia sposób olinowania zblocza hakowego. 

Przy wszystkich tych pracach operatorzy muszą pamiętać o ograniczeniach jakie niosą ze sobą różne konfiguracje. Ciężar przeciwwag, ilość olinowanych pasm oraz długość wysięgnika pozostaje do uzupełnienia w programie pracy ogranicznika, jednak nie wszystkie parametry kontroluje komputer. Należy znać DOR – czyli Dopuszczalne Obciążenie Robocze dla danego typu zawiesi przy różnych figurach oraz wiedzieć o czynnikach zmniejszających DOR jak i dopuszczalny maksymalny udźwig samego żurawia. Istotnymi parametrami mogą być temperatura pracy, prędkość wiatru, możliwe zagrożenia chemiczne i elektryczne. 

Wynajem dźwigu na budowie w Zabrzu
Wynajem dźwigu na budowie w Zabrzu

Dobry operator dźwigu zna prawa fizyki i ma doskonałą wyobraźnie przestrzenną. W sytuacjach problemowych potrafi przewidzieć możliwe zagrożenia i potrafi na nie zareagować. Dostosowuje także współczynniki bezpieczeństwa jakie mają określone mechanizmy czy używane zawiesia z możliwościami nastąpienia niebezpiecznych sytuacji podczas określonego zadania dla pracy żurawia. 

Tabela udźwigu Liebherr LTM 1030/2

[banner]

Opracowanie artykułu: firma Usługi Dźwigowe Marian Polak – profesjonaliści świadczący usługi dźwigami i wynajem dźwigów na Śląsku w miastach takich jak Gliwice, PyskowiceRuda Śląska, Knurów, i Zabrze. Zamów usługi dźwigowe, które w bezpieczny i fachowy sposób zrealizują pracę na Twojej budowie! 


Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.