Czas pracy kierowcy. Co należy do niego wliczyć?

W dzisiejszym świecie bezpieczeństwo pracownika jest ogromnie ważne. Jednym z aspektów bezpieczeństwa jest czas pracy. Dotyczy to między innymi kierowców, których obowiązkiem jest pomiar czasu pracy. Te wyliczenia są konieczne nie tylko w przypadku kierowców samochodów ciężarowych, ale również tych pracujących na stanowiskach kierowcy autobusu. Dlaczego jest to takie ważne i co właściwie zaliczamy do czasu pracy kierowców?

Jak policzyć czas pracy kierowcy?

Wbrew pozorom do czasu pracy kierowcy zaliczany jest nie tylko czas rzeczywiście spędzony za kierownicą. To również – w przypadku kierowców zajmujących się transportem – czas poświęcony na załadunek oraz rozładunek towarów, a także sama obsługa pojazdu związana z czynnościami innymi niż jego prowadzenie.

Jeżeli kierowca pozostaje na stanowisku pracy w stanie gotowości, również jest to wliczane do tygodniowego czasu pracy. Mowa o sytuacjach, gdy oczekuje on na załadunek lub rozładunek bez otrzymania informacji o tym, ile miałaby trwać taka procedura. Innym przypadkiem, który wlicza się do czasu pracy kierowcy, jest czas załadunku i rozładunku wykonywanych przez osoby trzecie, gdy ich praca wymaga nadzoru. Niekiedy kierowca musi dopełnić różnych formalności związanych z przewozem lub zabezpieczyć towar – te okoliczności też włączane są do jego czasu pracy.

Pomiar czasu pracy kierowcy a bezpieczeństwo

Przestrzeganie czasu pracy w przypadku kierowcy jest ważne z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest jego własne bezpieczeństwo. Chociaż musi dostarczyć towary w określonym czasie, nie może zapominać o swoich prywatnych potrzebach fizjologicznych, takich jak sen czy spożywanie posiłków. Kierowca nie może być senny ani głodny – te dwa niedostatki przekładają się na drugi powód konieczności dbania o przepisowy czas pracy. Drugim kluczowym powodem, dla którego kierowca powinien przestrzegać godzin roboczych, jest bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Na drodze nigdy nie jesteśmy sami – a im więcej czasu za kierownicą bez odpoczynku, tym wyższe ryzyko spowodowania wypadku.

Ewidencja czasu pracy kierowcy z Inelo

Ewidencja czasu pracy kierowców spędza sen z powiek nie tylko bezpośrednio zaangażowanym, ale również ich przełożonym, którzy zobowiązani są do weryfikowania faktycznie przepracowanych godzin i tych poświęconych na odpoczynek. Tylko wypoczęty kierowca może bezpiecznie dostarczyć przewożone towary. Dlatego też coraz częściej właściciele firm transportowych stawiają na nowoczesne technologie, które pozwalają w bardziej efektywny sposób monitorować przepracowane przez kierowców godziny.

Jeżeli poszukujesz optymalnego rozwiązania, które pozwoli sprawować bieżący nadzór nad czasem pracy kierowców pracujących w Twojej firmie, sprawdź nowoczesne rozwiązania od Inelo. Zapoznaj się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się więcej: https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.