Jak przebiega i co może kontrolować Inspekcja Transportu Drogowego – zasady kontroli kierowców przez ITD

Inspekcja Transportu Drogowego to instytucja powołana w 2001 roku. Początkowo do jej kompetencji należało kontrolowanie kierowców zawodowych i przedsiębiorstw transportowych, jednak w tej chwili inspektorzy ITD mogą skontrolować każdego kierowcę. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zasady kontroli kierowców przez ITD.

Inspekcja Transportu Drogowego – czym zajmuje się ta instytucja? 

Inspekcja Transportu Drogowego jest instytucją istniejącą w Polsce począwszy od ponad 20 lat. Wprowadzono ją na mocy ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Do podstawowych celów ITD zaliczamy walkę z degradacją infrastruktury drogowej oraz ochronę środowiska.

Duża zmiana w zakresie kompetencji posiadanych przez Inspekcję Transportu Drogowego nastąpiła w 2011 roku. Wówczas inspektorzy ITD zyskali prawo do zatrzymywania i kontrolowania wszystkich kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. 

Inspekcja Transportu Drogowego - czym zajmuje się ta instytucja?

Jakie uprawnienia ma Inspekcja Transportu Drogowego? 

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 31 grudnia 2010 roku, kompetencje inspektorów ITD uległy znacznemu rozszerzeniu. W myśl obowiązujących przepisów ITD ma obecnie prawo do:

  • kontrolowania przestrzegania obowiązków i warunków przewozu drogowego, 
  • kontrolowania rodzaju używanego paliwa, 
  • kontrolowania prawidłowości uiszczania opłat elektronicznych,
  • zatrzymywania do kontroli wszystkich kierowców łamiących przepisy bądź podejrzanych o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości,
  • zatrzymywania do kontroli kierowców zawodowych bez przyczyny, 
  • nakładania mandatów i grzywien z tytułu nieprzestrzegania prawa ruchu drogowego,
  • kontrolowania dokumentów związanych z realizacją transportu publicznego. 

Jak wygląda kontrola Inspekcji Transportu Drogowego? 

Dokumenty i procedury obowiązujące przy kontroli drogowej realizowanej przez inspektorów ITD to kwestia, która interesuje wielu kierowców. Warto wiedzieć, że osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie kontroli muszą być w odpowiednim umundurowaniu oraz przedstawić legitymację służbową wraz ze znakiem identyfikacyjnym. 

Inspektor ITD ma prawo wstępu do pojazdu oraz kontrolowania dokumentów. W przypadku kierowców zawodowych inspektorzy mogą kontrolować karty kierowcy oraz karty przedsiębiorstwa oraz zainstalowane w pojeździe urządzenia pomiarowo-kontrolne i tachografy. Ponadto inspektor ITD ma również prawo do kontrolowania nacisku osi, macy oraz wymiarów pojazdu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. 

Wsparcie ekspertów podczas kontroli ITD 

Wsparcie ekspertów podczas kontroli ITD 

Kontrola ITD i reprezentacja podczas kontroli cieszy się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że obecnie można korzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych firm, które świadczą fachową pomoc w trakcie kontroli ITD.

Dzięki ich wiedzy merytorycznej kontrolowane podmioty są w stanie wszechstronnie przygotować się do zapowiadanej kontroli – zebrać dokumentację dotyczącą ewidencji czasu pracy, rozliczania godzin nadliczbowych i innych istotnych kwestii objętych zakresem kontroli ITD. 

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.