Inspekcja Transportu Drogowego to instytucja powołana w 2001 roku. Początkowo do jej kompetencji należało kontrolowanie kierowców zawodowych i przedsiębiorstw transportowych, jednak w tej chwili inspektorzy ITD mogą skontrolować każdego kierowcę. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zasady kontroli kierowców przez ITD.
Inspekcja Transportu Drogowego – czym zajmuje się ta instytucja?
Inspekcja Transportu Drogowego jest instytucją istniejącą w Polsce począwszy od ponad 20 lat. Wprowadzono ją na mocy ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Do podstawowych celów ITD zaliczamy walkę z degradacją infrastruktury drogowej oraz ochronę środowiska.
Duża zmiana w zakresie kompetencji posiadanych przez Inspekcję Transportu Drogowego nastąpiła w 2011 roku. Wówczas inspektorzy ITD zyskali prawo do zatrzymywania i kontrolowania wszystkich kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.
Jakie uprawnienia ma Inspekcja Transportu Drogowego?
Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 31 grudnia 2010 roku, kompetencje inspektorów ITD uległy znacznemu rozszerzeniu. W myśl obowiązujących przepisów ITD ma obecnie prawo do:
- kontrolowania przestrzegania obowiązków i warunków przewozu drogowego,
- kontrolowania rodzaju używanego paliwa,
- kontrolowania prawidłowości uiszczania opłat elektronicznych,
- zatrzymywania do kontroli wszystkich kierowców łamiących przepisy bądź podejrzanych o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości,
- zatrzymywania do kontroli kierowców zawodowych bez przyczyny,
- nakładania mandatów i grzywien z tytułu nieprzestrzegania prawa ruchu drogowego,
- kontrolowania dokumentów związanych z realizacją transportu publicznego.
Jak wygląda kontrola Inspekcji Transportu Drogowego?
Dokumenty i procedury obowiązujące przy kontroli drogowej realizowanej przez inspektorów ITD to kwestia, która interesuje wielu kierowców. Warto wiedzieć, że osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie kontroli muszą być w odpowiednim umundurowaniu oraz przedstawić legitymację służbową wraz ze znakiem identyfikacyjnym.
Inspektor ITD ma prawo wstępu do pojazdu oraz kontrolowania dokumentów. W przypadku kierowców zawodowych inspektorzy mogą kontrolować karty kierowcy oraz karty przedsiębiorstwa oraz zainstalowane w pojeździe urządzenia pomiarowo-kontrolne i tachografy. Ponadto inspektor ITD ma również prawo do kontrolowania nacisku osi, macy oraz wymiarów pojazdu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń.
Wsparcie ekspertów podczas kontroli ITD
Kontrola ITD i reprezentacja podczas kontroli cieszy się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że obecnie można korzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych firm, które świadczą fachową pomoc w trakcie kontroli ITD.
Dzięki ich wiedzy merytorycznej kontrolowane podmioty są w stanie wszechstronnie przygotować się do zapowiadanej kontroli – zebrać dokumentację dotyczącą ewidencji czasu pracy, rozliczania godzin nadliczbowych i innych istotnych kwestii objętych zakresem kontroli ITD.