Czy to koniec zbędnych znaków drogowych? Nadchodzi rewolucja?

Znaków drogowych na polskich drogach ma być mniej. Dotyczy to głównie tych ograniczających prędkość. Dlaczego?

Uproszczenie oznakowania i porządek – to główny cel zaproponowanej nowelizacji ustawy, tak zwanej czerwonej książki, która zawiera wszelkie zasady oznakowania polskich dróg. Nad planowanymi zmianami od kilku miesięcy pracowało 130 ekspertów, którzy przedstawili je w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zmniejszenie liczy znaków ograniczenia prędkości ma być jedną z głównych zmian. Według nowych ustaleń mają znajdywać się tylko w miejscach, w których kierowcy mogliby zostać zaskoczeni układem drogi. Ponadto znak z ograniczeniem prędkości będzie poprzedzany znakiem informującym kierowców z jakiego powodu ta prędkość ma zostać zredukowana (np. w przypadku zwężenie drogi, czy ostrego zakrętu).

Pojawi się również pewna nowość. Chodzi tu o znaki ograniczające prędkość tylko w konkretnych warunkach drogowych, np. gdy nawierzchnia jest mokra. Taki znak będzie opatrzony dodatkową tabliczką.

Czy proponowane zmiany będą niebawem obowiązywać? Wszystko zależy od resortu infrastruktury i decyzji, czy nowelizacja przepisów zostanie przyjęta.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.