Gdzie kupić dobre części zamienne?

0

138

Zakup części zamiennych do naprawy samochodu zawsze wiąże się ze sporym dylematem. Do dyspozycji pozostają części oryginalne oraz ich zamienniki, a wachlarz cen jest niezwykle szeroki. Właściciele nowszych aut muszą uważać, aby przez użycie nieodpowiednich podzespołów nie stracić obowiązującej gwarancji producenta. Gdzie kupować części zamienne, by prezentowały one doskonałą jakość, ale jednocześnie nie zmuszały właściciela pojazdu, by bardzo głęboko sięgnął do kieszeni?

Jak rozpoznać jakość części zamiennych według dyrektywy GVO?

Omawiając sposoby na zakup dobrych części samochodowych trudno pominąć dyrektywę GVO wprowadzoną w Unii Europejskiej już w 2010 roku. Jej treść jest szczególnie istotna dla posiadaczy aut wciąż objętych gwarancją. Zanim dyrektywa weszła w życie, naprawy mogły odbywać się wyłącznie w autoryzowanych salonach. Dyrektywa zwiększyła konkurencyjność na tym rynku zwalniając kierowców z takiego obowiązku i od tego momentu właściciele pojazdów objętych gwarancją mogą odwiedzać również inne serwisy. Jednocześnie dyrektywa ustandaryzowała klasyfikację części zamiennych dzieląc je na cztery grupy:

  • OE (Original Equipment) – są to oryginalne części zamienne do pojazdów sygnowane logo producenta auta.
  • OEM (Original Equipment Manufacturer) – to również oryginalne części, jednak zamiast logo producenta auta, można na nich znaleźć logo producenta części. Co ciekawe, to właśnie takie części wykorzystywane są w pierwszym montażu.
  • P – w tej grupie znajdują się części zamienne proponowane przez innych producentów, którzy jednocześnie zaświadczają, że są one identycznej jakości w porównaniu do oryginalnych komponentów.
  • Z – pozostałe części zamienne.

Czy warto kupować części w ASO?

Wyjaśnijmy to na przykładzie Citroena, którego właściciel poszukuje dobrej jakości części. Citroen jako producent udostępnia w autoryzowanych serwisach części sygnowane znakiem OE, chociaż w rzeczywistości nie jest ich producentem. Części oznaczone jako OEM są identyczne, ale nie posiadają logo marki samochodu. W kategorii P znajdują się części wyprodukowanych gdzie indziej. Ich jakość powinna być co najmniej tak dobra, jak oryginalnych komponentów.

Jeśli chodzi o ceny, nie zawsze jest to regułą, ale można zaobserwować pewien trend. Części z kategorii OEM bywają nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż reprezentujące kategorię OE. W przypadku części z sygnaturą P ceny mogą być natomiast sporo niższe od oryginalnych, a jakość komponentów niekiedy je przewyższa. Wynika z tego, że kupowanie części i naprawa auta w autoryzowanym serwisie może być nieopłacalna, o ile nie wynikają z niej dodatkowe korzyści.

Gdzie szukać dobrych części w atrakcyjnych cenach?

Alternatywą dla ASO są oczywiście nieautoryzowane serwisy samochodowe, jak również stacjonarne hurtownie i sklepy. Nie brakuje w nich interesujących zamienników wysokiej jakości, jednak odwiedzając lokalny punkt sprzedaży właściciel pojazdu niekoniecznie natrafi na najniższą możliwą cenę. Te same komponenty bywają o wiele tańsze w sprzedaży internetowej, czego dobrym przykładem jest sklep Aparts.pl, który wyróżnia się bardzo szeroką ofertą i szybką realizacją wysyłki.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Q Service Castrol – postaw na sprawdzone warsztaty!

Jak większość kierowców chcemy, by nasz samochód był sprawny przez długi czas. Musimy więc o

0

16

Organizacja transportu ciężarowego do Norwegii i Szwecji – wszystko co musisz o tym wiedzieć!

Organizacja transportu ciężarowego wymaga dobrej logistyki, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Zadba ona

0

24

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

22909

Ford Focus Mk3 – jaki silnik wybrać?

Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.

0

17842

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

16665

Ford Focus Mk2 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika to bardzo ważna sprawa. Dowiedz się więcej n temat silników diesla i

0

11012

Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się

0

10479

Ford Mondeo mk5 – dane techniczne, silniki, wersje wyposażenia, opinie kierowców

Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu

0

8790