Gdzie kupić dobre części zamienne?

Zakup części zamiennych do naprawy samochodu zawsze wiąże się ze sporym dylematem. Do dyspozycji pozostają części oryginalne oraz ich zamienniki, a wachlarz cen jest niezwykle szeroki. Właściciele nowszych aut muszą uważać, aby przez użycie nieodpowiednich podzespołów nie stracić obowiązującej gwarancji producenta. Gdzie kupować części zamienne, by prezentowały one doskonałą jakość, ale jednocześnie nie zmuszały właściciela pojazdu, by bardzo głęboko sięgnął do kieszeni?

Jak rozpoznać jakość części zamiennych według dyrektywy GVO?

Omawiając sposoby na zakup dobrych części samochodowych trudno pominąć dyrektywę GVO wprowadzoną w Unii Europejskiej już w 2010 roku. Jej treść jest szczególnie istotna dla posiadaczy aut wciąż objętych gwarancją. Zanim dyrektywa weszła w życie, naprawy mogły odbywać się wyłącznie w autoryzowanych salonach. Dyrektywa zwiększyła konkurencyjność na tym rynku zwalniając kierowców z takiego obowiązku i od tego momentu właściciele pojazdów objętych gwarancją mogą odwiedzać również inne serwisy. Jednocześnie dyrektywa ustandaryzowała klasyfikację części zamiennych dzieląc je na cztery grupy:

  • OE (Original Equipment) – są to oryginalne części zamienne do pojazdów sygnowane logo producenta auta.
  • OEM (Original Equipment Manufacturer) – to również oryginalne części, jednak zamiast logo producenta auta, można na nich znaleźć logo producenta części. Co ciekawe, to właśnie takie części wykorzystywane są w pierwszym montażu.
  • P – w tej grupie znajdują się części zamienne proponowane przez innych producentów, którzy jednocześnie zaświadczają, że są one identycznej jakości w porównaniu do oryginalnych komponentów.
  • Z – pozostałe części zamienne.

Czy warto kupować części w ASO?

Wyjaśnijmy to na przykładzie Citroena, którego właściciel poszukuje dobrej jakości części. Citroen jako producent udostępnia w autoryzowanych serwisach części sygnowane znakiem OE, chociaż w rzeczywistości nie jest ich producentem. Części oznaczone jako OEM są identyczne, ale nie posiadają logo marki samochodu. W kategorii P znajdują się części wyprodukowanych gdzie indziej. Ich jakość powinna być co najmniej tak dobra, jak oryginalnych komponentów.

Jeśli chodzi o ceny, nie zawsze jest to regułą, ale można zaobserwować pewien trend. Części z kategorii OEM bywają nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż reprezentujące kategorię OE. W przypadku części z sygnaturą P ceny mogą być natomiast sporo niższe od oryginalnych, a jakość komponentów niekiedy je przewyższa. Wynika z tego, że kupowanie części i naprawa auta w autoryzowanym serwisie może być nieopłacalna, o ile nie wynikają z niej dodatkowe korzyści.

Gdzie szukać dobrych części w atrakcyjnych cenach?

Alternatywą dla ASO są oczywiście nieautoryzowane serwisy samochodowe, jak również stacjonarne hurtownie i sklepy. Nie brakuje w nich interesujących zamienników wysokiej jakości, jednak odwiedzając lokalny punkt sprzedaży właściciel pojazdu niekoniecznie natrafi na najniższą możliwą cenę. Te same komponenty bywają o wiele tańsze w sprzedaży internetowej, czego dobrym przykładem jest sklep Aparts.pl, który wyróżnia się bardzo szeroką ofertą i szybką realizacją wysyłki.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.