Ile zarabia spedytor?

Branża transportu i spedycji międzynarodowej jest wymagająca i wysoce konkurencyjna. Jeżeli interesuje Cię zatrudnienie w jednej z firm działających w tym sektorze, z pewnością chcesz wiedzieć, na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści od organizacji przewozu towarów. Kwestię wynagrodzeń w spedycji poruszamy w poniższym artykule, w którym podajemy konkretne liczby i statystyki. Zobacz!

Hierarchia w zawodzie spedytora

Specyfika pracy i zakres obowiązków, a co za tym idzie, również zarobki w obsłudze transportu mogą się różnić. W hierarchii zawodu spedytora można wskazać trzy poziomy, od których zależy zarówno wynagrodzenie, jak i charakter zadań przydzielanych pracownikowi:

  • młodszy specjalista (asystent),
  • specjalista,
  • starszy specjalista.

Młodszy specjalista (asystent)

Młodszy specjalista, określany również jako asystent, to pierwszy szczebel w karierze spedytora. Zadaniem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest zapewnienie wsparcia w obsłudze przewozów, które obejmuje m.in. takie kwestie jak utrzymywanie kontaktu z klientami i podwykonawcami, poszukiwanie kontrahentów czy tworzenie niezbędnej dokumentacji. Na stanowisko młodszego specjalisty często rekrutowane są osoby świeżo po studiach, które chcą się wdrożyć w branżę i stawiają w niej pierwsze kroki.

Ile wynoszą zarobki asystenta spedytora w transporcie międzynarodowym? Jak pokazują różnego rodzaju statystyki, większość osób zatrudnionych w tej roli może liczyć na miesięczną pensję w kwocie ok. 4300 zł brutto, czyli ok. 3100 zł „na rękę”. Wyższe wynagrodzenia są proponowane bardziej doświadczonym specjalistom, dla których spedycja jest branżą znaną od lat.

Specjalista

Wyżej w hierarchii znajduje się spedytor-specjalista, który ma dużą wiedzę na temat funkcjonowania branży, a jego obowiązki są szersze niż asystenta. Odpowiada on za organizację transportu międzynarodowego w większym zakresie. Do jego zadań należy nadzorowanie całego procesu spedycji, pozyskiwanie zleceń, koordynowanie prac i ciągłe monitorowanie ich postępów. Specjalista jest oddelegowywany do kompleksowej opieki nad poszczególnymi zleceniami, co przekłada się na większą odpowiedzialność niż w przypadku asystenta. Ma to swoje odzwierciedlenie w zarobkach, które wynoszą średnio ponad 5100 zł brutto (ok. 3700 zł netto).

Starszy specjalista

Odpowiada on za organizację pracy całej firmy lub jej oddziału zajmującego się spedycją międzynarodową. Do jego zadań należy całościowy nadzór nad przebiegiem procesów transportowych w przedsiębiorstwie, co przekłada się na szerszy zakres obowiązków oraz wyższe wynagrodzenie. Starszy spedytor może liczyć na pensję brutto przekraczającą 6100 zł, co daje 4400 zł „na rękę”.

Różnice w zarobkach w spedycji i transporcie międzynarodowym

Analizując powyższe liczby, należy pamiętać, że mają one charakter uśredniony, więc w sposób ogólny pokazują zarobki w branży. Oznacza to, że jak najbardziej istnieje możliwość uzyskiwania zarówno większego, jak i mniejszego wynagrodzenia. Wpływ na ostateczną wysokość zarobków mają różne czynniki, jak np.:

  • wielkość i renoma firmy,
  • lokalizacja,
  • doświadczenie,
  • znajomość języków obcych.

Gdzie szukać pracy?

Podsumowując, wynagrodzenia w branży spedycji i transportu międzynarodowego są dość konkurencyjne, dlatego warto kształcić się w tym kierunku i podjąć pracę. Poszukując zatrudnienia, opłaca się sprawdzić wakaty w firmie Important Cargo Traffic, która zajmuje się przewozem ładunków w skali globalnej. Wysoki poziom świadczonych usług i profesjonalna organizacja pracy przedsiębiorstwa pozwalają na zdobycie doświadczenia jako spedytor i praktycznej wiedzy.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.